Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zasłuchani w płynące dźwięki

Myślę, że wszystkie lęki i obawy z czasem ustąpią. Nie należy tracić tego, co nas każdego roku jednoczy, łączy, buduje naszą tożsamość – powiedział ks. kan. Andrzej Stopyra podczas XVII edycji Lubaczowskiego Koncertu Noworocznego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Lubaczów

koncert noworoczny

Adam Łazar

Teatr Małych Form – grupa młodsza

Teatr Małych Form – grupa młodsza

Przyzwyczailiśmy się, że 1 stycznia co roku odbywają się koncerty filharmoników wiedeńskich. Zasłuchani w te muzyczne dźwięki, burmistrz Lubaczowa Waldemar Janusz Zubrzycki, jego zastępca Krzysztof Szpyt, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie Andrzej Kindrat i instruktor kulturalny tej placówki Grażyna Bielec, podjęli decyzję zorganizowania w 2004 r. pierwszego Lubaczowskiego Koncertu Noworocznego. Cieszył się on dużym powodzeniem. Postanowiono przeprowadzać go systematycznie. W tym roku, trochę z „poślizgiem” ze względu na wymogi sanitarne, 22 stycznia odbyła się jego siedemnasta edycja.

Bogata historia

W pierwszej części koncertu wystąpiły zespoły działające przy Miejskim Domu Kultury, które mają długoletnią tradycje i odnoszą sukcesy. Grażyna Bielec założyła w 1974 r. Teatr Małych Form i prowadzi go do dziś. W ponad 47-letniej historii miał on pół tysiąca członków, kilka z nich podjęło studia teatralne zostając zawodowymi aktorami. Przygotował ćwierć tysiąca spektakli, koncertów, widowisk, programów kabaretowych, monodramów. Zdobył prawie tysiąc nagród zbiorowych i indywidualnych. Występował w miastach całego kraju i za granicą: w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, na Ukrainie. Brał udział w 9. konkursach międzynarodowych. To tylko niektóre sukcesy podopiecznych Grażyny Bielec, twórcy teatru, pedagoga, reżysera, scenarzystki programów teatralnych i poetyckich. Za swoją pracę została odznaczona Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Podkarpackiego, tytułami – „Działacz Kultury”, „Mecenas Talentu”, „Instruktor Roku”, „Lubaczowianin Roku”. Grażyna Bielec opracowuje scenariusze koncertów noworocznych, jest ich reżyserem, dba o różnorodność form scenicznych i niepowtarzalną atmosferę świąteczną. Tak było i w tym roku.

Występy na scenie

Dziecięco-młodzieżowy chór „Canzonetta”, którym opiekuje się dyrektor Miejskiego Domu Kultury Andrzej Kindrat, zaśpiewał dwie pastorałki: Aniołowie z naszych pól i My też pastuszkowie. Konferansjerkę koncertu poprowadziła aktorka Teatru Małych Form Patrycja Leszczawska. Zaprosiła gości do składania życzeń noworocznych. – Życzę, aby w tej pandemicznej rzeczywistości, mimo wszystko, marzenia które sobie państwo zaplanowali, spełniły się, i żebyśmy za rok też mogli spotkać się w luźniejszej atmosferze – życzył burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt. – Myślę, że wszystkie lęki i obawy z czasem ustąpią. Nie należy tracić tego, co nas każdego roku jednoczy, łączy, buduje naszą tożsamość. Życzę byście byli ludźmi szczęśliwymi w każdym wymiarze, żebyście byli pełni entuzjazmu i radości. Niepokoje były zawsze, dlatego trzeba umieć się w nich odnaleźć i poruszać. Niech Boże Dziecię swoją maleńką dłonią każdemu obficie błogosławi, aby wasze serca były pełne szczęścia, pokoju, zdrowia i radości – dodał dziekan i proboszcz lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. Popłynęły też życzenia od zespołów włączone w program występu. Młodsza grupa Teatru Małych Form zaprezentowała poetycki program pt. Prosto do Betlejem. Solistki Studia Piosenki, prowadzone przez niezmordowanego w krzewieniu kultury Andrzeja Kindrata, zaśpiewały A tu już święta i Święta, święta. Warto dodać, że Andrzej Kindrat od 1986 r. z dużymi sukcesami prowadzi chór „Canzone”. Dziecięcy teatr „Lentylki”, prowadzony od 1990 r. przez Krystynę Czura, występował na festiwalach i w konkursach m.in. w Przemyślu, Rzeszowie, Strzyżowie, Birczy, Dukli, Horyńcu Zdroju zdobywając wiele nagród i wyróżnień zespołowych i indywidualnych za udane kreacje i recytacje. Na koncercie noworocznym pokazał się w skeczu kabaretowym. Nie zabrakło tańca w wykonaniu grupy „Iskierki”, którego instruktorem jest Iwona Zaborniak-Kapłon. Z tej tanecznej formacji solistka Milena Cisek wykonała taniec baletowy Anastazja.

Od kolęd do tryptyku

Druga część lubaczowskiego koncertu noworocznego to występ gościa specjalnego, którym był wokalista, muzyk, multiinstrumentalista, autor piosenek, showman – Maciej Miecznikowski, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. W Lubaczowie wystąpił z mocno zróżnicowanym repertuarem. W ciekawej aranżacji zaśpiewał najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, a także akustyczne wersje przebojów z oratoriów – Tryptyku Świętokrzyskiego, z którego dwie części zadedykowane są papieżowi Janowi Pawłowi II oraz poruszającego oratorium Siedem Pieśni Marii, z najważniejszych momentów w życiu Matki Bożej. Nie zabrakło w jego wykonaniu znanych utworów świątecznych, zimowych i lirycznych oraz najnowszej piosenki własnego autorstwa Jak dzikie konie. Szkoda, że tego koncertu nie obejrzało więcej lubaczowian, gdyż ilość miejsc na widowni była ograniczona.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję