Reklama

Zdrowie

Specjalista radzi

To może być wieńcówka

Najczęstszym objawem choroby wieńcowej jest charakterystyczny ból w klatce piersiowej, często połączony z dusznościami.

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 48

[ TEMATY ]

choroba

Adobe.Stock

Choroba wieńcowa, inaczej choroba niedokrwienna serca, dotyczy ok. 1,6 mln Polaków i występuje powszechnie również w innych krajach. Jest to choroba niebezpieczna, obarczona wysokim ryzykiem zgonu. Dlatego ważne jest, aby poznać jej objawy, sposób diagnozowania i możliwości zapobiegania.

Typowy dla choroby wieńcowej ból precyzyjnie scharakteryzował angielski lekarz William Heberden, który napisał, że jest to nad wyraz przykry ból w piersiach, występujący podczas chodzenia, zwłaszcza jeśli chory idzie pod górę. Zaznaczył też, że gdy chory przystaje, dolegliwości znikają. Opis ten powstał pod koniec XVIII wieku, ale jest aktualny także dziś. Dlatego lekarz w trakcie rozmowy z pacjentem prosi go o określenie umiejscowienia bólu, opisanie jego charakteru, nasilenia i czasu trwania oraz związku z wysiłkiem fizycznym. Podstawowe badania diagnostyczne to EKG spoczynkowe, wysiłkowe i badanie metodą Holtera. Inne badania to pomiar ciśnienia tętniczego krwi, określenie wskaźnika BMI, a z badań laboratoryjnych: lipidogram i poziom glukozy na czczo. Pomocne może być wykonanie badania echokardiograficznego serca. U pacjentów z dławicą piersiową i w ostrych zespołach wieńcowych wykonywana jest koronarografia, która pozwala określić liczbę i rodzaj zmian zwężających tętnice wieńcowe i zastosować optymalne leczenie.

W większości przypadków choroba jest wynikiem miażdżycy naczyń wieńcowych. W tej grupie pacjentów w ścianie naczyń wieńcowych, podobnie jak w ścianach innych tętnic, tworzą się blaszki miażdżycowe, których obecność stopniowo prowadzi do zwężenia światła naczyń i upośledzenia dopływu krwi do serca i innych ważnych narządów wewnętrznych, np. mózgu czy nerek. W przypadku serca konsekwencją jest ból pojawiający się zwłaszcza w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na tlen, np. podczas wysiłku fizycznego.

Czynnikiem ryzyka tej choroby jest wysokie stężenie cholesterolu we krwi, szczególnie wysoki poziom cholesterolu LDL, a także: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość i siedzący tryb życia.

Reklama

W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp w możliwościach leczenia tej choroby, zarówno w sferze leczenia farmakologicznego, jak i metod inwazyjnych. Kardiolodzy mają do wyboru szeroki zestaw nowoczesnych leków, a ich rodzaj i dawkowanie ustalane są indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby i schorzeń współistniejących. Jednak w wielu przypadkach chory musi być poddany zabiegowi inwazyjnemu, którym jest angioplastyka tętnic wieńcowych, polegająca na poszerzeniu zwężonego naczynia i wprowadzeniu stentu. W zaawansowanych przypadkach choroby wieńcowej stosowane jest leczenie kardiochirurgiczne. Po zabiegach inwazyjnych ważne są ścisłe stosowanie się do zaleceń kardiologa i rehabilitacja kardiologiczna.

Trzeba podkreślić, że w leczeniu choroby wieńcowej obok przyjmowania leków konieczna jest modyfikacja stylu życia, czyli zwiększenie aktywności fizycznej, przestrzeganie właściwej diety, a jeżeli pacjent pali, to zaprzestanie palenia papierosów. Dieta powinna pozwolić osiągnąć wskaźnik BMI niższy od 25 kg/m. kw. Konieczne jest systematyczne leczenie chorób współistniejących, zwłaszcza nadciśnienia i cukrzycy. Warto wiedzieć, że u osób z cukrzycą choroba wieńcowa może przebiegać bez objawów bólowych.

Wysłuchała: Anna Wyszyńska

2022-02-08 12:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak to infekcja?

W chłodniejszych porach roku częściej łapiemy infekcje, które potocznie nazywamy przeziębieniem.

Wywołują je wirusy, najczęściej rynowirusy i adenowirusy, które przenoszą się drogą kropelkową i przez przedmioty wspólnego użytku. Od wtargnięcia wirusa do organizmu do wystąpienia objawów infekcji upływają zwykle 1-3 dni. Przeziębieniu towarzyszą: złe samopoczucie, ból gardła, chrypka, katar, dreszcze, stan podgorączkowy, ból głowy. Wbrew sugestywnym reklamom środków, które rzekomo błyskawicznie zwalczają infekcję, proces zdrowienia musi potrwać kilka dni, ponieważ organizm musi mieć czas na wyprodukowanie przeciwciał. Powszechnie dostępne środki działają przede wszystkim objawowo, zmniejszają ból gardła, obrzęk błony śluzowej lub obniżają gorączkę.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i innymi liderami demokratycznej Białorusi. Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję