Reklama

Pamięć o zapomnianych

Licheń. Uczymy się na ziemi miłości wobec ludzi. Słowa te wybrzmiały podczas Dnia Pamięci o Zapomnianych w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Niedziela Plus 7/2022, str. XI

Pielgrzymi modlili się, by Matka Boża pomogła im pamiętać o tych, którzy pośród codziennego zabiegania pozostają w zapomnieniu. Był to czas wdzięczności wobec ludzi, których spotkali w życiu. – Dlaczego warto pamiętać? W ten sposób pogłębiamy więzi z drugim człowiekiem i przygotowujemy się do pełni miłości w niebie. (...) Każdy człowiek jest chciany i kochany przez Pana Boga, bez wyjątku – powiedział 30 stycznia, w Dzień Pamięci o Zapomnianych, ks. Janusz Kumala, marianin, kustosz licheńskiego sanktuarium. – Ważne jest, by uświadomić sobie, że prawdziwa miłość nie zapomina, ale sprawia, że bliskich nieustannie niesiemy w naszym sercu. Żaden człowiek nie pojawił się na naszej drodze przypadkowo, był dla nas darem w określonym czasie. Ta obecność buduje naszą tożsamość, choć czasem sobie tego nie uświadamiamy. Uczymy się na ziemi miłości wobec ludzi, a Eucharystia budzi w nas tęsknotę za Panem Bogiem, życiem w Jego miłości każdego dnia – dodał.

W Muzycznych Jasełkach, kończących cykl świąteczno-noworocznych koncertów, pojawili się artyści związani przede wszystkim z Chórem Bazyliki Licheńskiej, a także np. z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Śpiewacy, wykonując kolędy, opowiedzieli historię narodzin Pana Jezusa. Utwory śpiewane przy akompaniamencie Jacka Hyżnego przeplatane były fragmentami biblijnymi, czytanymi przez narratorkę Katarzynę Rybarczyk. To właśnie słowa z Ewangelii były kanwą dla całego scenariusza. Zebrani usłyszeli kołysanki śpiewane Jezusowi, a oczami duszy widzieli spieszących do Betlejem pasterzy oraz Mędrców, którzy chcieli złożyć hołd nowonarodzonemu Królowi.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Strażnicy pamięci

2023-02-06 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W jorcajt, czyli w rocznicę śmierci w tradycji żydowskiej, odbyło się upamiętnienie dr. Wiktora Ziege na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej 40.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję