Reklama

Niedziela Częstochowska

Ślady posługi

Księga pamiątkowa, która została opublikowana z okazji 10-lecia posługi abp. Wacława Depo w Kościele częstochowskim, jest pierwszą próbą opisu jego działalności pasterskiej i nauczania w naszej archidiecezji.

Artykuły zawarte w publikacji to teologiczne i filozoficzne analizy nauczania abp. Depo, takie jak: chrystologia, mariologia czy filozofia osoby ludzkiej. W księdze czytelnicy znajdą też pierwsze próby opisu działalności pastoralnej metropolity częstochowskiego w archidiecezji i w Kościele w Polsce, jego posługi wobec kapłanów i powołań kapłańskich, troski o ewangelizację i katechizację, wspólnoty i ruchy kościelne oraz zaangażowania na rzecz ewangelizacji przez środki społecznego przekazu. Publikacja jest również zapisem troski abp. Wacława o najważniejsze miejsca kultu w archidiecezji, o bazylikę archikatedralną Świętej Rodziny w Częstochowie czy też o rozwój kalwarii praszkowskiej.

Ukazywanie Prawdy

„Księga pamiątkowa z okazji 10-lecia posługi pasterskiej naszego metropolity została pomyślana właśnie jako spojrzenie wielu osób – o różnych specjalnościach i odpowiedzialnościach w Kościele – na nauczanie i działalność naszego pasterza” – napisał we wstępie do książki bp Andrzej Przybylski.

Publikacja jest analizą katechetycznej posługi abp. Wacława Depo w Kościele częstochowskim, jego posługi ekumenicznej i wobec środków społecznego przekazu. Ukazywanie Prawdy stało się jednym z ważniejszych wymiarów posługi abp. Wacława Depo, dla którego, jak podkreślał to od samego początku, ważne było spotkanie z człowiekiem, jego historią i tożsamością. Stara się być wierny tej zasadzie również w spotkaniach z ludźmi mediów, ale także w spotkaniach z młodzieżą, członkami ruchów i stowarzyszeń katolickich. Są to spotkania z konkretnymi ludźmi, ale także świadectwo jego osobistych spotkań z Ewangelią i z Prawdą.

Duchowość pasterza

Autorzy publikacji przypominają nam nie tylko najważniejsze wydarzenia z historii ostatnich 10 lat naszej archidiecezji, ale również nakreślają duchowość abp. Depo, która zawarta jest w jego zawołaniu biskupim: „Ad Christum Redemptorem hominis” („Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”). Duchowość metropolity częstochowskiego jest przede wszystkim chrystocentryczna, ale również głęboko maryjna. „Ksiądz arcybiskup idzie zatem do diecezjan, aby kierować swój wzrok i ich wzrok ku Chrystusowi Odkupicielowi, na Jego krzyż, na Jego tajemnicę obecności w Kościele, będąc przekonany, że wówczas wiernych pozyska dla Boga. Wtedy oni rozpoznają w nim ojca, księża – brata, a nie tylko kogoś, kto jest posłany z urzędu, kto jest dostojnikiem, który ma spełniać funkcje administracyjne” – podkreśla ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański.

Reklama

Dużo się działo

Warto przypomnieć, że w okresie posługi abp. Depo w naszej archidiecezji byliśmy świadkami tak ważnych wydarzeń jak np. pielgrzymka papieża Franciszka z racji 1050-lecia chrztu Polski. Archidiecezja częstochowska przeżywała w tym okresie Rok Zawierzenia (2013-14) i Rok Ewangelizacji (2014-15). Zostały też zorganizowane: I Archidiecezjalny Kongres Nowej Ewangelizacji i Kongres Miłosierdzia (2016). Wydarzeniem o dużej randze była koronacja papieskimi koronami wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, która odbyła się 12 września 2015 r., a przewodniczył jej abp Zygmunt Zimowski.

Księga pamiątkowa została wydana przez Sekretariat Metropolity Częstochowskiego i Tygodnik Katolicki Niedziela. Jest ona owocem pracy ks. dr. Mariusza Trojanowskiego i s. Zofii Kowalczyk z instytutu Spigolatrici della Chiesa („Zbierające Kłosy Kościoła”) oraz osób zaangażowanych w pracę redakcyjną i edytorską.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod – czas, start!

Jesteśmy świadkami prawdopodobnie najważniejszego wydarzenia w Kościele na progu trzeciego tysiąclecia.

Papież Franciszek 9 października rozpoczął w Rzymie XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które przebiega pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Żyła trzeci w Ruce, wygrana Laniska

2022-11-26 11:41

[ TEMATY ]

sport

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce. Zwyciężył Słoweniec Anze Lanisek, drugi był Austriak Stefan Kraft. Czwartą pozycję wywalczył lider cyklu Dawid Kubacki, który dwukrotnie wygrał na inaugurację sezonu w Wiśle.

Żyła po raz dwudziesty w karierze stanął na podium konkursu Pucharu Świata.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję