Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diecezja

Zaprojektuj znaczek

Wydział Katechetyczny organizuje konkurs plastyczny w roku 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

Jest to konkurs na projekt znaczka pocztowego upamiętniającego wkład Zagłębia Dąbrowskiego w powstania śląskie. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje bp Grzegorz Kaszak.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu diecezji sosnowieckiej. – Chodzi nam o uświadomienie, że Zagłębie Dąbrowskie było jednym z pierwszych ośrodków państwa polskiego, które udzieliło wsparcia Górnoślązakom, walczącym wówczas o włączenie swej ziemi do odrodzonej niecały rok wcześniej Rzeczypospolitej. Konkurs ma przyczynić się do przypomnienia najpiękniejszych kart wspólnej historii Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Oczywiście zależy nam na tym, by przy okazji pobudzić wyobraźnię i kreatywność plastyczną uczniów kształtując postawę religijno-patriotyczną. Mam nadzieję, że uczestnicy konkursu wykorzystają różnorodne techniki artystyczne dzieląc się własnymi talentami – wyjaśnia ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Konkurs ma charakter jednoetapowy. Prace będą oceniane w 3 kategoriach: uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej, uczniowie klas V-VIII oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Zgłoszeni do konkursu mają wykonać pracę plastyczną dowolną techniką np. rysunek, obraz, kolaż bez używania materiałów nietrwałych, przedstawiającą projekt znaczka pocztowego upamiętniającego wkład Zagłębia Dąbrowskiego w powstania śląskie. Pracę należy wykonać na kartce z bloku technicznego w formacie A4. Nie będą oceniane prace zbiorowe. Po wykonaniu pracy należy ją dostarczyć na adres: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ul. Gospodarcza 14a do 12 marca br. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 19 marca r. na stronie www.katecheza.sosnowiec.pl . Ekspozycja wybranych prac konkursowych zostanie zorganizowana w siedzibie Wydziału Katechetycznego przy ul. Gospodarczej 14 a w Sosnowcu. Dla autorów najlepszych prac plastycznych przewidziane są cenne nagrody rzeczowe.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięci bohaterów

Niedziela sosnowiecka 21/2022, str. V

[ TEMATY ]

Powstanie Śląskie

Piotr Lorenc/Niedziela

Poświęcenie tablicy pamiątkowej

Poświęcenie tablicy pamiątkowej

Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił tablicę upamiętniającą powstańców śląskich i mieszkańców Zagłębia, którzy im pomagali.

Uroczystości odbyły się 7 maja na cmentarzu katedralnym przy ul. Smutnej w Sosnowcu. Sosnowiecki cmentarz to miejsce szczególne, bowiem to właśnie tam znajdował się pierwszy pomnik upamiętniający powstańców śląskich. Było to mauzoleum, którego odsłonięcia dokonano 19 grudnia 1920 r. Przetrwało ono do września 1939 r., kiedy to zostało zdewastowane przez Niemców. W oparciu o ruiny wybudowano kaplicę cmentarną, zachowując napis: „Poległym Bohaterom Śląska”. Teraz, 102 lata później, na tym samym cmentarzu dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej z nazwiskami poległych. Tablica została zamontowana na frontowej ścianie kaplicy cmentarnej, tuż obok wejścia.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję