Reklama

Niedziela Wrocławska

Witraże u św. Faustyny

W kościele na wrocławskim Biskupinie zamontowano kolejny witraż. Tak powstaje druga we Wrocławiu, obok bazyliki wojskowej św. Elżbiety, publiczna galeria przybliżająca uniwersalne prawdy wiary.

Niedziela wrocławska 7/2022, str. IV

[ TEMATY ]

witraż

Marek Perzyński

Ks. Marek Dutkowski, proboszcz parafii św. Faustyny, na tle nowego witraża

Ks. Marek Dutkowski, proboszcz parafii św. Faustyny, na tle nowego witraża

Oba kościoły dzielą epoki: metryka bazyliki św. Elżbiety sięga średniowiecza, a fundamenty pod kościół św. Faustyny wylano w 1998 r. Mają jednak wspólny mianownik – są wciąż urządzane. Bazylika po 1945 r. dwukrotnie płonęła, za drugim razem, w 1976 r., z dymem poszło niemal całe wyposażenie. Udało się już przywrócić jego część, ale ołtarze boczne nie przetrwały. Postanowiono wypełnić je dziełami tożsamymi dla współczesnej funkcji tej świątyni. Tak stała się rodzajem narodowego panteonu. Witraże są tutaj rodzajem komentarza historycznego ołtarzy, poświęconych m.in. zesłańcom na Sybir, Katyniowi i żołnierzom walczącym o niepodległość na wszystkich frontach II wojny światowej. W nocy te od strony rynku są podświetlane od wewnątrz kościoła, tworząc jedyną w swoim rodzaju kompozycję przestrzenną.

O ile bazylika św. Elżbiety może liczyć na wsparcie władz Wrocławia (jako dawna wrocławska fara) i wojska (jako kościół garnizonowy), to utrzymanie wzniesionego wśród współczesnej blokowej zabudowy Biskupina kościoła św. Faustyny pozostaje jedynie na barkach parafian.

Im zawdzięczamy witraże

Ksiądz Marek Dutkowski, proboszcz miejsca mówi: – Każdy z witraży zawdzięczamy fundacji parafian. Najnowszy, w przedsionku transeptu, przedstawiający błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego, powstał dzięki wsparciu dwóch małżeństw: Małgorzaty i Tadeusza Jakubowskich oraz Krystyny i Wacława Białobrzeskich. Państwo Białobrzescy odeszli już do wieczności, ich syn jest kapłanem w diecezji świdnickiej. W życiorysie państwa Jakubowskich przebija się rys niepodległościowy – działali w Solidarności także po wprowadzeniu stanu wojennego, mimo grożących za taką aktywność szykan. Dzięki pani Małgorzacie Jakubowskiej wiele osób poznaje bliżej życie naszej parafii za pośrednictwem rocznika U świętej Faustyny, którego jest redaktorką.

Kardynał prawdziwie niezłomny

Po drugiej stronie transeptu, nad przedsionkiem, również zamontowany zostanie witraż. Będzie poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Już powstaje – w pracowni Zbigniewa Jaworskiego na wrocławskim Ostrowie Tumskim, w którym wykonano też witraż przedstawiający bł. kard. Wyszyńskiego, wyobrażonego na tle cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Jej bowiem zawierzył los narodu, dzięki czemu przeprowadził Polskę szczęśliwie przez czarną noc komunizmu.

Reklama

Doświadczenie to było też udziałem krakowskiego arcybiskupa, kard. Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. To dzięki niemu świat poznał postać Siostry Faustyny, której powołanie mistyczki i wizjonerki rozwijało się w ciszy i ukryciu klasztornych murów. Ta skromna, prosta dziewczyna z mazowieckiej wsi, okazała się wielką mistyczką i wizjonerką, wybraną do tego, by przypomnieć światu biblijną prawdę o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka.

Witraż ołtarzowy

Orędzie Miłosierdzia znane jest obecnie powszechnie, nie ma chyba katolickiego kościoła, w którym nie znajdowałby się obraz Jezusa Miłosiernego – z napisem „Jezu, ufam Tobie”. W kościele św. Faustyny na Biskupinie przedstawiony został w ołtarzu głównym. Jest to ołtarz nietypowy, gdyż obraz otrzymał formę ogromnego witrażu, o powierzchni 25 m2. Motyw ten przestawiony zostanie też nad wejściem głównym – podświetlany od wewnątrz w nocy będzie zaproszeniem do przekroczenia progów kościoła.

To nie jedyne witraże u św. Faustyny na Biskupinie. Górne, duże w oknach nawy, przedstawiają 12 apostołów, natomiast dolne, małe – polskich świętych i błogosławionych wyniesionych do chwały ołtarzy przez św. Jana Pawła II. W przyszłości formę witraży otrzymają też stacje drogi krzyżowej.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uratowane witraże

Niedziela wrocławska 2/2022, str. II

[ TEMATY ]

renowacja

witraż

Marek Perzyński

Zbigniew Jaworski: – Witraże przedstawione na kartuszach zostały już zrewitalizowane i zamontowane w kościele

Zbigniew Jaworski: – Witraże przedstawione na kartuszach zostały już zrewitalizowane i zamontowane w kościele

Opracowano projekt ratowania witraży w kościele św. Karola Boromeusza. Dwa pierwsze – Chrzest Polski i Św. Wojciech – już wróciły na swoje miejsca.

Montaż witraży zakończył się na początku grudnia 2021 r. – Były w katastrofalnym stanie – ocenia Zbigniew Jaworski, właściciel wrocławskiej pracowni, w której przeprowadzono rewitalizację. – Rozsypywały się w dłoniach, trzeba było kleić je taśmami, by wyjąć w całości poszczególne kwatery z ram. Jedna kwatera liczy 80x80 cm, a takich kwater jest 21, więc są to ogromne witraże– wysokie na 5,5 m i szerokie na 2,5 m.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-29 07:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję