Reklama

Wiadomości

Jak oszczędzać ciepło?

Eksperci szacują, że ogrzewanie stanowi 70-80% energii zużywanej w naszych domach, a tym samym jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Gdy zmniejszymy temperaturę o 1°C, będziemy mogli zredukować zużycie ciepła nawet do 5%. Taka oszczędność przyniesie wymierne korzyści finansowe i przyczyni się do ochrony środowiska, a nam zapewni komfort cieplny. Oto kilka prostych sposobów na to, aby było nam ciepło i żebyśmy przy tym nie przepłacali ani nie marnowali energii.

Klucz do ciepła

Możliwość regulowania ilości ciepłej wody wpływającej do kaloryfera pozwala nam zapanować nad temperaturą w pomieszczeniach, a więc i nad zużyciem ciepła. W tym celu niezbędny jest termostat. Jeśli go nie mamy, warto zainwestować w zamontowanie tego swoistego „klucza” do ciepła. Pozwala on dostosować temperaturę w pomieszczeniu do indywidualnych potrzeb domowników i pory dnia lub nocy. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić 18-19°C (to pozycja między 2 a 3 na termostacie), w pokoju i jadalni – 20-21°C (3 na termostacie), a w łazience – 24°C (pozycja 4). Żeby ograniczyć marnotrawstwo energii cieplnej, istotne jest, abyśmy ustawiali temperaturę według aktualnych potrzeb domowników, co jest związane z cyklem dobowym. Gdy idziemy spać, w salonie i pokojach powinniśmy ustawić temperaturę mniejszą o kilka stopni niż w ciągu dnia. W pomieszczeniach z ustawionym minimalnym grzaniem zamykajmy drzwi, aby zimne powietrze nie dostawało się do reszty mieszkania. Jeśli wychodzimy z domu na dłużej lub wyjeżdżamy np. na ferie, warto w mieszkaniu zmniejszyć temperaturę, ale do poziomu nie niższego niż 16°C. Temperatura poniżej tej wartości może mieć negatywny wpływ na budynek, zwiększać jego zawilgocenie i zagrzybienie, a ponowne ogrzanie wyziębionego mieszkania pochłania duże nakłady ciepła i może sprawić, że nasze wysiłki w oszczędzaniu przyniosą skutek odwrotny do zamierzonego.

Nie zasłaniaj

Grzejnik jest wydajny wtedy, gdy umożliwimy wokół niego swobodny przepływ powietrza. Zasłaniając kaloryfer długimi zasłonami, montując na nim suszarki na bieliznę, narzucając na niego wilgotny ręcznik albo zastawiając go meblami, powodujemy gigantyczne straty ciepła. Przedmioty te mogą pochłaniać nawet 20% energii emitowanej przez grzejnik, a przecież gdy spada temperatura za oknem, zależy nam na dogrzaniu pomieszczenia, w którym przebywamy, a nie np. mebli, które zasłaniają kaloryfer.

Reklama

Warto również zamontować ekrany przygrzejnikowe. Odbijają one promieniowanie cieplne i zabezpieczają przed uciekaniem ciepła przez ściany. Gdy będziemy ich używać, możemy zaoszczędzić nawet 4% kosztów ogrzewania.

Szeroko otwarte

Wietrzenie pomieszczeń poprawia komfort przebywania w mieszkaniu, jednak w sezonie grzewczym unikajmy uchylania okien. Jest to nieefektywny sposób wietrzenia, a w dodatku przyczynia się do marnowania ciepła. Eksperci, owszem, zalecają wietrzenie, ale krótkie i intensywne – wystarczy 5 min. W tym celu 5-10 min przed otwarciem na oścież drzwi balkonowych lub okna należy zakręcić termostat. Po zakończeniu wietrzenia powiniśmy odczekać kolejne 10 min, zanim ponownie odkręcimy termostat. Stosując ten prosty schemat, zapewniamy odpowiednią wymianę powietrza i jednocześnie nie tracimy zmagazynowanego w ścianach ciepła.

Dzień – noc

Innym prostym, ale skutecznym sposobem na oszczędzenie ciepła jest zasłanianie okien w mieszkaniu na noc, ale nie w ciągu dnia. Spuszczając na noc żaluzje, zaciągając zasłony lub zamykając okiennice, zapobiegniemy zbędnej utracie ciepła. Kiedy natomiast w ciągu dnia zostawimy okna odsłonięte, skorzystamy z energii słonecznej, która do pewnego stopnia nagrzeje nasze mieszkanie.

Dzięki tym kilku nieskomplikowanym działaniom możemy ochronić środowisko i zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Zobacz
2022-02-22 11:32

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję