Reklama

Niedziela Wrocławska

Propozycje na Wielki Post

Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji na początek Wielkiego Postu, które pomogą w jego dobrym przeżyciu.

Niedziela wrocławska 9/2022, str. V

Wielkopostnik

W naszych parafiach już wkrótce rozpoczną się nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, przeżywać będziemy wielkopostne rekolekcje. Ale warto pomyśleć o czymś jeszcze, co pozwoli nam zgłębić sens Wielkiego Postu.

Wielkopostnik

Dla rodzin z mniejszymi dziećmi polecamy Wielkopostnik – przewodnik na czas Wielkiego Postu w formie kalendarza stojącego, pomagający rodzinnie i duchowo przygotować się do Świąt Wielkanocych. – Jest to już druga edycja. W zeszłym roku wydaliśmy go po raz pierwszy, cieszył się bardzo dobrym przyjęciem i dużym zainteresowaniem – mówi Elżbieta Woźniak-Łojczuk, autorka Wielkopostnika.

Kalendarz obejmuje czas od Środy Popielcowej do Poniedziałku Wielkanocnego, czyli aż 50 stron. – Można go postawić w jadalni, na stole w kuchni, czyli tam, gdzie spotyka się rodzina, by wspólnie odkrywać codziennie zawarte w nim treści. Na każdej stronie kalendarza jest dar serca – zadanie do wykonania – mamy ciekawostkę związaną z Wielkim Postem i licznik, który pokazuje ile dni zostało do Wielkanocy. Do kalendarza dołączona jest dodatkowa karta, w tym roku ma postać wielkanocnego drzewka życia. Na drzewku są pisanki, które trzeba pokolorować, jeśli uda nam się wykonać zadanie danego dnia. Pod koniec Wielkiego Postu karta pozwoli zobaczyć, jaką drogę pokonaliśmy i ile dobra z siebie udało nam się dać – tłumaczy pomysłodawczyni. I dodaje: – Często się zdarza, że trochę boimy się Wielkiego Postu, trochę nie wiemy, jak rozmawiać o nim z dziećmi, a trochę sami nie wszystko rozumiemy. Wielkopostnik ma pomóc właśnie w odkrywaniu, w przeżywaniu i pokazaniu, dlaczego ten czas jest ważny i jak wiele może zmienić w naszym życiu.

Wielkopostnik można zamówić w sklepach internetowych, najlepiej wejść na stronę www.adwentownik.pl. Stacjonarnie można go kupić m.in. we wrocławskiej Księgarni Katedralnej.

Warsztaty muzyczno-liturgiczne

Już po raz drugi w parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie odbędą się warsztaty liturgiczno-muzyczne. Hasło warsztatów „METANOEITE – Nawracajcie się” zachęca do dobrego przeżycia czasu Wielkiego Postu i dobrego przygotowania się do Wielkanocy przez śpiew, wspólną modlitwę i spotkanie we wspólnocie wierzących.

Reklama

Uczestnicy od 4 do 6 marca będą się uczyć śpiewów związanych z Wielkim Postem pod okiem Jakuba Tomalaka, znanego twórcy i animatora muzyki liturgicznej. Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich, którzy noszą w sercu pragnienie modlitwy pogłębionej przez posługę śpiewem czy to w diakoniach muzycznych, czy w ogóle na liturgii. To szansa na poznanie kolejnych pieśni, nowych aranżacji, ale przede wszystkim spotkanie drugiego człowieka. Zapisy przez formularz www.pmb.olawa.pl.

Caritas Academica

Rusza Caritas Academica na Papieskim Wydziale Teologicznym, a Wielki Post będzie początkiem jej działalności. To szansa dla młodych ludzi, by pod okiem Caritas pomagać najbardziej potrzebującym, by zaangażować się w wielkopostną jałmużnę. – Studenci chcą działać, mają pełno zapału i gorące serca do tego, żeby pomagać – mówi rzecznik prasowy PWT Łukasz Ligorowski. – Będziemy się starali angażować w inicjatywy bliskie studentom, którzy na PWT studiują teologię, pedagogikę, pedagogikę wczesnoszkolno-przedszkolną, psychoterapię – czyli bycie z drugim człowiekiem, z biedniejszymi uczniami poprzez udzielanie korepetycji i pomoc w świetlicach środowiskowych, również bycie z seniorami, spędzanie z nimi czasu, pomoc przy zakupach czy porządkach domowych i angażowanie się w pomoc rodzinie. I oczywiście działania, które wpisują się w charakter pomocy Caritas: zbiórki żywności, pomoc przy akcjach doraźnych, pomoc ubogim – tłumaczy rzecznik.

W Wielkim Poście studenci będą podejmować pierwsze działania. – Myślę, że Wielki Post będzie taką iskrą zapalną do tego, żeby poświęcić przede wszystkim swój czas, obecność w ramach pomocy.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję