Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z Chrystusem możemy więcej

Duchowość Jacka Krawczyka skoncentrowana na Krzyżu Zbawiciela stanowi doskonały program na rozpoczęty 2 marca okres Wielkiego Postu.

Z Chrystusem możemy więcej” – to zdanie z licealnego wypracowania sługi Bożego Jacka Krawczyka. Udzielona 3 lutego br. zgoda Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych na jego proces beatyfikacyjny kieruje naszą uwagę na studenta z Palikówki, jego zjednoczenie z Jezusem Chrystusem i dążenie do świętości. Zmagający się z chorobą nowotworową Jacek nie stracił sprzed oczu perspektywy zbawienia i w każdym położeniu ufał Panu Bogu. Na jego grobie można przeczytać słowa z listu do żony Ewy, które wyznaczają dojrzałe chrześcijaństwo: „Stoję przed tajemnicą własnego życia i wielu rzeczy naprawdę nie rozumiem, ale ufam Temu, który mnie prowadzi”.

W zjednoczeniu z Chrystusem

W Wielkim Poście często gromadzimy się na dwóch, charakterystycznych dla tego okresu, nabożeństwach: Drodze Krzyżowej i Gorzkich żalach. W pismach, które zostawił Jacek Krawczyk, szczególne miejsce zajmuje rozważanie Drogi Krzyżowej napisane tuż przed śmiercią w 1991 r. Jacek zdążył napisać rozważania tylko do pięciu stacji. Rozważania koncentrują się na przeżywaniu cierpienia w zjednoczeniu z ukrzyżowanym Chrystusem. Przy trzeciej stacji Jacek napisał: „Gdy znów będziemy leżeć, możemy być pewni, że obok stanie Chrystus, aby nas podnieść”. Ta perspektywa jest kluczowa w procesie nawrócenia, które jest wielkopostnym zadaniem – nie jesteśmy sami, nawet w największym grzechu.

Radykalizm miłości

W połowie Wielkiego Postu będziemy przeżywać 30. rocznicę powstania diecezji rzeszowskiej. 25 marca br., w piątek przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu, minie dokładnie 30 lat od podpisania bulli Totus Tuus Poloniae Populus, którą Jan Paweł II ustanowił diecezję rzeszowską. Jubileusze i rocznice są okazją do wdzięczności, ale także do rachunku sumienia. Punktem odniesienia rachunku sumienia jest prawo Boże i Ewangelia, ale także życie tych, którzy w sposób radykalny żyli Ewangelią. W ten sposób często określa się chrześcijaństwo Jacka Krawczyka – radykalne oddanie się Bogu i ludziom. Ten radykalizm nie pozwolił mu pozostać obojętnym wobec chorych, starszych i uzależnionych. Już jako sługa Boży Jacek jest wielkim darem dla młodego Kościoła rzeszowskiego przypominając o radykalizmie miłości. W ostatnich słowach, jakie zapisał przed śmiercią student z Palikówki, znajduje się żal, że nie chcemy być świętymi: „Brak tak często głębszego spojrzenia w ten wspaniały dar Miłosierdzia Chrystusa, pozwalającego iść trudną, ale przecież zbawienną drogą krzyżową – po Jego śladach. Szkoda, że nie chcemy być świętymi”. Niewątpliwie dla dobrego przeżycia Wielkiego Postu pomocna będzie refleksja nad tymi i innymi słowami, zebranymi w najnowszej książce o słudze Bożym z Palikówki, pt. Z Chrystusem możemy więcej.

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: w Wielkim Poście ruszy inicjatywa Kościołów Stacyjnych

[ TEMATY ]

Wielki Post

Artur Stelmasiak

Wraz z początkiem Wielkim Postu w Warszawie po raz drugi ruszy inicjatywa Kościołów Stacyjnych. Począwszy od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej w kolejnych dniach wierni będą gromadzić się na indywidualnej i wspólnotowej modlitwie w wyznaczonych świątyniach w Warszawie zwanych Kościołami Stacyjnymi. Spotkanie na ten temat z proboszczami parafii obu warszawskich diecezji odbyło się dziś w siedzibie kurii warszawsko-praskiej. Obradom przewodniczył abp Henryk Hoser. W spotkaniu archidiecezję warszawską reprezentował bp Rafał Markowski.

- Poprzez tę inicjatywę chcemy pomóc wiernym lepiej przeżyć Wielki Post i przygotować się do świąt paschalnych, tak aby proces nawrócenia był integralną częścią codziennego życia chrześcijanina – powiedział abp Henryk Hoser. Z kolei bp Marek Solarczyk porównał inicjatywę kościołów stacyjnych do czterdziestodniowych rekolekcji w Warszawie. – Szeroki wachlarz wybranych parafii i kościołów oraz specjalnie przygotowany w nich program duchowy pozwala na możliwość wybrania właściwego dla siebie miejsca i czasu na dłuższe zatrzymanie się, wyciszenie i pogłębienie relacji z Bogiem – zauważył bp Solarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę

2023-02-08 07:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/SEDAT SUNA

Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji – poinformował w środę PAP dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec.

"Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby" – powiedział PAP Borowiec.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję