Reklama

Niedziela Legnicka

Wsparcie i pomoc dla Ukrainy

We wszystkich kościołach diecezji legnickiej został odczytany list bp. Andrzeja Siemieniewskiego, w którym apeluje o modlitwę i post w intencji pokoju na Ukrainie.

Niedziela legnicka 11/2022, str. IV

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Ks. Waldemar Wesołowski

Fundacja dysponuje już na co dzień zapleczem kuchennym

Fundacja dysponuje już na co dzień zapleczem kuchennym

Biskup zachęca także do otwierania kościołów i umożliwienia wiernym adoracji Najświętszego Sakramentu, tak aby wierni mogli zanosić modlitwy w intencji zakończenia wojny. Zachęca też duszpasterzy do częstszej posługi w konfesjonałach i o otwarcie na przyjęcie uchodźców wojennych.

Caritas

Akcję pomocową uruchomiła już legnicka Caritas, w porozumieniu z Caritas Polska. Jak mówi jej dyrektor ks. Robert Serafin, został uruchomiony specjalny adres e-mailowy: ukraina@caritaslegnica.pl. Od poniedziałku do piątku przyjmowane są zgłoszenia dotyczące chęci pomocy poszkodowanym w wojnie na Ukrainie. – Czekamy na informacje o miejscach, osobach czy instytucjach, które byłyby w stanie przyjąć do siebie uchodźców – mówi dyrektor. – Przypuszczamy, że w większości będą to kobiety i dzieci. Chcemy zebrać i usystematyzować te informacje, by móc pomóc rzeczowo, finansowo i modlitewnie mieszkańcom Ukrainy, tam gdzie toczy się wojna, ale także tym, którzy przebywać będą już u nas w najbliższym czasie.

Przykładowo siostry Magdalenki są gotowe przyjąć osiem rodzin w swoich domach zakonnych w Lubaniu i Jeleniej Górze. Caritas jest również gotowa przyjąć kilkadziesiąt osób. Również w legnickich parafiach przygotowano miejsca dla rodzin, które już w najbliższym czasie będą mogły tam zamieszkać. W zorganizowanie tych miejsc włączyły się także władze lokalne.

Reklama

Legnicka Caritas uruchomiła także specjalne konto, na które można wpłacać ofiary pieniężne: Caritas Diecezji Legnickiej BNP Paribas S.A. 04 1600 1156 1847 4540 1000 0001 z dopiskiem Ukraina.

Fundacja z pomocą

Fundacja św. Krzysztofa działająca przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lwówku Śląskim gotowa jest na przyjęcie stu osób z Ukrainy. Dysponują dwoma budynkami, w których są pokoje z łazienkami. Fundacja posiada także kuchnię, która przygotowuje posiłki. Na przyjęcie tak dużej ilości uchodźców, trzeba jednak wielu środków, zarówno w postaci rzeczowej, jak i finansowej. Prezes fundacji ks. Krzysztof Kiełbowicz apeluje o wsparcie rzeczowe i finansowe, aby przez dłuższy czas można było zatroszczyć się o uchodźców. Do parafii i siedziby fundacji można przynosić: środki higieniczne, nowe komplety pościeli, koce, ręczniki, poduszki. Potrzebne także będą leki przeciwbólowe, materiały opatrunkowe, żywność długoterminowa oraz żywność dla małych dzieci. Ponadto można dokonywać wpłat pieniężnych na specjalnie utworzone na ten cel konto – szczegóły na stronie: www.parafia.lwowek.pl.

Jak podkreśla ks. Kiełbowicz fundacja prowadzi przy parafii punkt gastronomiczny „Komandoria”, znajdujący się przy ul. Kościelnej. – Można tutaj zamówić dobry obiad, wypić dobrą kawę, zjeść domowe ciasto. Dochód z działalności tego punktu będzie w całości przeznaczony na pomoc dla uchodźców z Ukrainy – podkreśla ks. Kiełbowicz. Uruchomiono także telefony kontaktowe dla ofiarodawców i osób chcących pomagać: 697 482 288; 608 658 937; oraz w języku ukraińskim: 722 197 542.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: Abp Kupny powołał zespół koordynujący pomoc uchodźcom z Ukrainy

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Magdalena Lewandowska

- Nasza pomoc musi być mądra – mówił abp Józef Kupny na pierwszym spotkaniu osób odpowiedzialnych za przygotowanie, organizację i koordynację pomocy uchodźcom zza wschodniej granicy, przybywającym do Wrocławia.

Metropolita wrocławski zwrócił uwagę, że chaos w tej dziedzinie i brak odpowiedniej organizacji może sprawić, iż wiele ze środków zostanie zmarnowanych, a pomoc nie trafi tam, gdzie powinna. – Trzeba przede wszystkim rozeznać potrzeby ludzi, którzy do nas docierają – mówił ksiądz arcybiskup, tłumacząc, że część z uchodźców zatrzyma się na Dolnym Śląsku jedynie na chwilę, by wyruszyć w dalszą drogę do Europy Zachodniej. Inni przyjadą, ponieważ tutaj mają swoje rodziny, przyjaciół, którzy we Wrocławiu pracują i mieszkają od dłuższego czasu. – W tych dwóch przypadkach niezbędna będzie pomoc doraźna, związana przede wszystkim, z tym że ci ludzie wiele godzin byli w podróży, a zatem trzeba ich nakarmić, być może wesprzeć również od strony medycznej – mówił abp Kupny, dodając, że Dolnoślązacy mogą spodziewać się także trzeciej grupy uchodźców, wśród których będą przeważać kobiety i dzieci. – To ludzie, którzy nie mają nikogo z bliskich na naszym terenie i im trzeba zorganizować dach nad głową oraz pomoc, która będzie wydłużona w czasie i wieloaspektowa: od pomocy prawnej, edukacyjnej aż po wsparcie materialne – przekonywał metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Bieg do Pękniętego Serca

2022-12-03 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Fundacja Życie

Kilkunastu biegaczy łódzkich uczciło pamięć Dzieci z Przemysłowej. Bieg odbył się w 80. rocznicę utworzenia obozu nazywanego „Małym Oświęcimiem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję