Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na wzór św. Ojca Pio

Istnieją w 10 parafiach diecezji, ale do tej pory mało o sobie wiedziały i nie podejmowały wspólnych działań. To się jednak zmieni.

Niedziela sosnowiecka 11/2022, str. V

[ TEMATY ]

Grupy Modlitwy Ojca Pio

Piotr Lorenc/Niedziela

Spotkanie Grup Modlitwy odbyło się w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu

Spotkanie Grup Modlitwy odbyło się w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu

W niedzielę 27 lutego w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu odbyło się pierwsze diecezjalne spotkanie informacyjno-formacyjne Grup Modlitwy św. Ojca Pio z terenu diecezji sosnowieckiej. Spotkanie przygotował, mianowany przez bp. Grzegorza Kaszaka, diecezjalny koordynator Grup Modlitwy św. Ojca Pio – ks. Dariusz Karoń. Wzięli w nim udział przedstawiciele 7 z 10 działających w diecezji wspólnot. I tak na zjazd przybyli animatorzy z parafii: Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym, Matki Bożej Różańcowej w Sosnowcu-Klimontowie, św. Brata Alberta w Sosnowcu, św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Kluczach oraz Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu Zagórzu.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu przez ks. kan. Stanisława Łypa – proboszcza parafii. W liturgię Słowa czynnie zaangażowały się członkinie parafialnej Grupy Modlitwy. Po Eucharystii, część informacyjno-formacyjna odbyła się w salce katechetycznej na plebanii. Gospodarzem był ks. Dariusz Karoń wraz z zarządem parafialnej Grupy Modlitwy, której jest zarazem asystentem duchowym. Ksiądz Dariusz przypomniał, jak wielkim czcicielem Matki Bożej Fatimskiej był św. Ojciec Pio. – Swoim duchowym dzieciom zawsze mówił: „Kochajcie Maryję i starajcie się, by Ją kochano. Odmawiajcie zawsze Jej Różaniec i czyńcie dobro. Dzięki tej modlitwie szatan spudłuje swe ataki i będzie pokonany, i to zawsze. Jest to modlitwa do Tej, która odnosi triumf nad wszystkim i nad wszystkimi”. Te słowa o. Pio są szczególnie ważne dla każdego, nie tylko dla członków Grup Modlitwy, zwłaszcza w obecnym czasie walki duchowej między dobrem i złem, w czasie rozpoczętej wojny na Ukrainie, która zagraża Polsce, całej Europie, a nawet światu – powiedział ks. Dariusz.

– Celem pierwszego spotkania było stworzenie możliwości wzajemnego poznania się osób animujących działalność grup w poszczególnych parafiach oraz wymiana doświadczeń poprzez prezentacje form pracy duchowej, charytatywnej i osobiste doświadczenia łask otrzymywanych przez pośrednictwo św. Ojca Pio – powiedziała Teresa Duszyc, animatorka grupy działającej przy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu. Dlatego zasadniczą częścią spotkania były prezentacje grup, które ukazały bogactwo duchowe, różnorodność form pracy, niezwykłe doświadczenia obecności i działania św. Ojca Pio w życiu wielu osób. Wszyscy obecni wyrażali wielką radość ze spotkania. – Jak stwierdzono podczas spotkania, podstawową formą modlitwy i formacji w grupach jest comiesięczna Msza św. i nabożeństwo ku czci św. Ojca Pio z udziałem jego relikwii i zanoszenie próśb i podziękowań do Boga za wstawiennictwem Stygmatyka. W kilku grupach odbywają się również dodatkowe spotkania formacyjne polegające m.in. na włączaniu się w brewiarzową modlitwę Kościoła, rozważaniu fragmentów Pisma Świętego i dzieleniu się słowem Bożym oraz pogłębianiu duchowości św. Ojca Pio poprzez poznawanie jego życiorysu, jego tekstów, oraz katechez zamieszczanych w „Głosie Ojca Pio” – podsumowała spotkanie Teresa Duszyc.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio w diecezji toruńskiej

[ TEMATY ]

O. Pio

Grupy Modlitwy Ojca Pio

Fot. Aleksandra Wojdyło

Dziś przypada wspomnienie św. o. Pio z Pietrelciny. W jaki sposób niezwykły włoski spowiednik jest związany z naszą diecezją?

Ojciec Pio jest drugim patronem grudziądzkiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W diecezji toruńskiej spotyka się też wiele Grup Modlitewnych Ojca Pio. Ich pełny spis znajdziecie na stronie www.pio.diecezja-torun.pl

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję