Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Oddani pasji, ambitni w działaniu

Po raz pierwszy w Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu wręczono wyróżnienia zwane „Księżpolską jaskółką”.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 11/2022, str. VI

[ TEMATY ]

kultura

wyróżnienia

Joanna Ferens

Wyróżnieni działacze kultury

Wyróżnieni działacze kultury

Gala, podczas której działaczom kultury, sportu i zasłużonym dla pożarnictwa gminy Księżpol wręczono wyróżnienia odbyła się 12 lutego. – Bardzo się cieszę, że mogę być tutaj z wami na pierwszej gali gminy Księżpol i móc wręczyć wam „Księżpolskie jaskółki”. Myślę, że to jest wspaniała okazja, aby pogratulować wszystkim wyróżnionym działaczom kultury, sportowcom oraz strażakom ochotnikom. Jak widzimy, można być wyjątkową osobą w każdym środowisku i w każdej dziedzinie. Dzisiaj są na tej sali wyjątkowe osoby – społecznicy, wizjonerzy, oddani sprawie i zapaleni pasją, osoby o wielkim sercu, dla których dobro innego człowieka, dobro swojej miejscowości, jest wartością, które stawiają ponad resztę innych. Jestem niezwykle dumny, że gmina Księżpol posiada taki kapitał społeczny, który pozwala jej być jedną z najlepszych gmin nie tylko w skali powiatu, ale i województwa. To także wasza zasługa, szanowni wyróżnieni. Jesteście, jak jaskółki, którymi nazwaliśmy nasze wyróżnienia. Zwiastujecie zmiany, szybkość i lotność decyzji, perfekcyjność reakcji. Jesteście naszą dumą i chlubą. Dlatego zasługujecie na wyróżnienia i słowa podziękowań – mówił podczas otwarcia gali wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski.

Być tam, gdzie potrzeba

Wśród wyróżnionych specjalną nagrodą wójta gminy Księżpol znalazła się pani Wanda Kuczma, wieloletnia kierowniczka zespołu śpiewaczego z Majdanu Starego, inicjatorka wielu wydarzeń kulturalnych, kursów, wyjazdów i pielgrzymek, nazywana prawdziwym skarbem kultury gminy Księżpol. W rozmowie podkreślała, iż cieszy ją to wyróżnienie i czuje się doceniona. – Byłam przewodniczącą w kole gospodyń wiejskich przez 50 lat. Do tego działałam w radzie gminnej, a nawet wojewódzkiej. Ogólnie rzecz biorąc działałam wszędzie, gdzie tylko była taka potrzeba. Dziś odbieram wyróżnienie za tę swoją działalność. Czuję się doceniona i skoro mnie zaprosili, to widocznie jestem jeszcze potrzebna, za co bardzo dziękuję – zaznaczyła.

Reklama

Satysfakcja i zaskoczenie

Nagrodę w kategorii „Działacz kultury” otrzymał Janusz Szczur, pracujący z wieloma zespołami w gminie Księżpol od kilkudziesięciu lat. – Dzisiejsze wyróżnienie jest za całokształt mojej kilkudziesięcioletniej pracy kulturalnej, gdyż przez te wszystkie lata zdążyłem się troszeczkę zasłużyć dla naszej społeczności na ten niwie kulturalnej. Czuję dziś ogromną satysfakcję i zaskoczenie, ze zostałem tak bardzo doceniony za to, co robię z pasji i miłości do muzyki i drugiego człowieka – wyjaśniał.

Oprawę muzyczną gali zapewnili: zespół Głębia, skrzypek Maksym Kucharuk, młodzież pracująca pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu oraz wokalistki Agnieszka Skubis i Patrycja Turczyńska. Organizatorem pierwszej w historii gminy Księżpol edycji gali „Księżpolskie jaskółki” byli wójt gminy Księżpol oraz Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu.

– Osoby wyróżnione zasługują na szczególne uznanie i podziękowanie. Ci ludzie poświęcają swój wolny czas, często środki finansowe, własne samochody, ale chcemy im podziękować przede wszystkim za to, że wkładają w tę działalność wiele serca, np. organizując jakieś wydarzenie, mecz czy niosąc ratunek. I dziś jest taki szczególny moment, aby za to wszystko – za ich poświęcenie, czas, wysiłek, zaangażowanie wyrazić wdzięczność – tłumaczyła dyrektor GOK w Księżpolu Natalia Kyc.

Nagrodę „Księżpolska jaskółka” w kategorii „Działacz kultury” otrzymało bardzo wiele osób, podobnie jak w kategoriach „Działacz sportowy” i „Sportowiec roku”. Na szczególną uwagę zasługuje nagroda w kategorii „Zasłużony dla pożarnictwa”. Otrzymało ją wielu druhów strażaków, działających na terenie gminy.

2022-03-08 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

II Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas i Bal Niepodległościowy

[ TEMATY ]

biskup

gala

wolontariusze

bal niepodległościowy

szkolne koła caritas

wyróżnienia

Archiwum diecezjalnej Caritas

Gośćmi wydarzenia byli bp Tadeusz Lityński oraz lubuska kurator oświaty Ewa Rawa, którzy wraz z dyrektorem diecezjalnej Caritas ks. Stanisławem Podfigórnym wręczyli trzem wyróżnionym medal „Najlepszy Wolontariusz”.

Gośćmi wydarzenia byli bp Tadeusz Lityński oraz lubuska kurator oświaty Ewa Rawa, którzy wraz z dyrektorem diecezjalnej Caritas ks. Stanisławem Podfigórnym wręczyli trzem wyróżnionym medal „Najlepszy Wolontariusz”.

Mają po kilkanaście lat. Niektórzy już od dłuższego czasu, inni od całkiem niedawna są zaangażowani w wolontariat. Charakteryzują ich czerwone koszulki i bezinteresowna pomoc dla drugiego człowieka. Wszystko pod opieką równie zaangażowanych opiekunów. O kim mowa? O wolontariuszach Szkolnych Kół Caritas, którzy 7 listopada mieli swoje święto.

Tego dnia w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze po raz drugi odbyła się Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas połączona z Balem Niepodległościowym. W czasie uroczystości wolontariuszom i opiekunom SKC wręczono wyróżnienia i podziękowano za poświęcenie dla potrzebującego człowieka. Gośćmi wydarzenia byli bp Tadeusz Lityński oraz lubuska kurator oświaty Ewa Rawa, którzy wraz z dyrektorem diecezjalnej Caritas ks. Stanisławem Podfigórnym wręczyli trzem wyróżnionym medal „Najlepszy Wolontariusz”. Medale otrzymali: Natalia Pręda z SKC przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie, Arkadiusz Kubiś z SKC przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku oraz Kinga Kaczmarek z SKC przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sulechowie. Za wieloletnią pracę i oddanie zostali nagrodzeni również opiekunowie SKC. Statuetkę „Najlepszy Opiekun” otrzymali Wioletta Samociak, opiekun SKC przy Szkole Podstawowej nr 3 w Sulechowie, Janusz Rutkowski, opiekun SKC przy Szkole Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Międzyrzeczu oraz Stefania Wiśniewska, opiekun SKC przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości młodzi ludzie w towarzystwie zaproszonych gości zatańczyli Poloneza i bawili się na balu – 100 osób na 100 lat. Bal Niepodległościowy realizowany był w ramach projektu Lubuskich Niepodległościowych Inicjatyw Młodzieżowych „Młodzi wolontariusze Caritas w służbie Rzeczypospolitej”.

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję