Reklama

Niedziela plus

Wzgórze łaski

Od ponad 250 lat, w samym sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w kaplicy na leśnym wzgórzu nad mieszkańcami Gdańska i okolic czuwa Matka Boża Brzemienna.

Niedziela Plus 12/2022, str. VI

Modlitwa o potomstwo/Facebook

Słynąca łaskami figura Maryi pochodzi z XVIII wieku. Od samego początku pielgrzymują do niej Kaszubi, mieszkańcy Gdańska oraz pątnicy z ojczyzny i z zagranicy. – Sanktuarium w Gdańsku-Matemblewie jest wyjątkowe z racji naszej Patronki, którą jest Matka Boża Brzemienna obecna tutaj w znaku przepięknej figury. Przybywają tu pielgrzymi, małżonkowie, którzy przedstawiają Jej swoje sprawy – proszą o dar potomstwa, szczęśliwe rozwiązanie, o miłość, dar małżeństwa. Przybywają obrońcy życia, którzy modlą się tutaj, aby to życie było chronione i ukazywane jako wielki dar Pana Boga dla człowieka. Szczególnie na te czasy, w których żyjemy i obserwujemy agresywny atak na życie nienarodzonych, na dzieci, małżeństwo i rodzinę. W tej sytuacji obecność Matki Bożej Brzemiennej, która pięknie troszczy się o Chrystusa, jest również takim przykładem dla nas, że my mamy się o to życie bardzo mocno troszczyć, pielęgnować je i szanować; pokazywać radość i piękno tego życia i to, że jest to dar Boży, a taki dar trzeba ochraniać, trzeba nim się cieszyć i nim żyć. Dlatego płynie stąd takie piękne przesłanie – mówi kustosz sanktuarium ks. kan. Andrzej Pradela.

Piękno macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny

Madonna z Matemblewa lub Madonna apokaliptyczna, jak nazywają figurę historycy sztuki, została wykonana z drewna modrzewiowego. Ta polichromowana rzeźba przedstawia postać brzemiennej niewiasty o ludzkich wymiarach – figura mierzy 185 cm i jest szeroka na 90 cm. Powstała prawdopodobnie w pracowni snycerskiej cystersów oliwskich lub też w którymś z gdańskich warsztatów. Warto w tym miejscu podkreślić, że jest to dzieło dobrego artysty, o którym, niestety, nic nie wiemy. Na stronie internetowej sanktuarium można przeczytać opis figury Maryi: „Postać Maryi stoi w kontrapoście, charakterystycznym esowatym wygięciu. Odziana jest w czerwoną suknię z prostym owalnym wycięciem przy szyi i podwiniętymi rękawami. Zza głowy i z tyłu pleców osuwa się w dół ciemnobłękitna szata, której jeden z końców opada z prawego ramienia do wysokości kolan. Twarz Madonny, o przymkniętych lekko oczach, pogrążona w zamyśleniu, okolona jest krótkimi, brązowymi włosami. Na głowie znajduje się mała złota korona, zaś wokół głowy «wieniec z gwiazd dwunastu». Prawą rękę Maryja przyciska do piersi, podtrzymując zarazem skraj szaty, zaś w lewej trzyma lilię. Stopy są bose, prawą wspiera na półksiężycu, lewą depcze głowę węża – szatana. Cała postać promieniuje subtelnie ukazanym pięknem macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny”.

Reklama

Początki owiane legendą

Zgodnie z nią pewien stolarz, mieszkaniec Matarni, podczas szalejącej zamieci w czasie srogiej zimy wyruszył pieszo do odległego o 10 km Gdańska, aby sprowadzić lekarza dla oczekującej rozwiązania żony, której stan zdrowia znacznie się pogorszył. W trakcie wędrówki tracił stopniowo siły, aż upadł z wycieńczenia. Gdy błagał Boga o ratunek dla siebie, obłożnie chorej żony i jeszcze nienarodzonego dziecka, ujrzał piękną postać brzemiennej Niewiasty, która nagle pojawiła się przed nim w niezwykłym świetle i powiedziała mu, że może spokojnie wracać do domu, bo żona już urodziła mu syna i czuje się dobrze. Stolarz zawrócił z drogi i ostatkiem sił dotarł do domu. Bardzo się uradował, gdy zobaczył, że jest tak, jak mu oznajmiła tajemnicza postać. Kilka dni później opowiedział o cudownym wydarzeniu oliwskim cystersom; ci uznali jego opowieść za wiarygodną i postanowili uczcić to wydarzenie wystawieniem kapliczki. Wieść o nim szybko obiegła okolicę. Na miejscu widzenia zaczęli się zbierać wierni. Większość z nich stanowiły kobiety, które nie mogły urodzić dzieci bądź spodziewały się potomstwa. Każda z nich przynosiła ze sobą woreczek z ziemią, z której z czasem powstał okazały kopiec. Na szczycie wzgórza, pośrodku uroczej śródleśnej doliny w Matemblewie, cystersi wznieśli drewnianą kapliczkę, a w niej umieścili figurę Maryi.

Reklama

24 godziny na dobę

– Nasza figura Matki Bożej Brzemiennej znajduje się na 9-metrowym wzgórzu, z którego zsyła łaski tym, którzy do Niej przybywają. Wielu z nich te łaski otrzymuje – później ci pielgrzymi wracają, opowiadają o otrzymywanych łaskach, cieszą się; przyjeżdżają do naszej parafii, aby ochrzcić dzieci, zawrzeć sakrament małżeństwa, bo tutaj, przed Niepokalaną, tę miłość odkryli, więc to miejsce promieniuje tym Bożym przesłaniem piękna życia, miłości, małżeństwa i rodziny – opowiada ks. Pradela. Dodaje, że w każdą niedzielę o godz. 12 jest Msza św., na której modlą się małżonkowie, a po niej – specjalne nabożeństwo za małżonków starających się o potomstwo czy oczekujących go i dla całych rodzin. Są również błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz możliwość całodniowej adoracji, czuwania w ciszy i spokoju przed Panem Jezusem. W każdą środę w sanktuarium jest również odprawiane nabożeństwo do matemblewskiej Pani, a w litanii i nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy zanoszone są także prośby i intencje z Polski i ze świata zapisane w księdze intencji. – Małżonkowie piszą do nas, mailują, dzwonią, proszą o odprawianie Mszy św., o modlitwę przed Matką Bożą. My, jako księża, kiedy idziemy indywidualnie na wzgórze przed Maryję, również zanosimy te wszystkie sprawy i przedstawiamy je Matce Bożej, a Ona jest „otwarta” 24 godziny na dobę – dodaje z uśmiechem ksiądz kustosz.

Wyciągamy dłoń

Od ponad 20 lat w parafii Matki Bożej Brzemiennej działa Dom Samotnej Matki Caritas. – Znajdują tutaj schronienie kobiety z dziećmi, które z różnych powodów przeżywają trudności. Do domu przychodzą również mamy, które niebawem mają rodzić. Nad całością czuwają siostry kanoniczki Ducha Świętego. Od 2009 r. jest tutaj także Okno Życia, a w ciągu 13 lat schronienie i ocalenie życia odnalazło w nim pięcioro dzieci. Bo w Gdańsku-Matemblewie wszystko mówi o życiu! – podkreśla ks. Pradela. Od ponad roku w parafii istnieje dzieło „SOS Jestem w ciąży”. Jego organizatorzy towarzyszą kobietom, które są w ciąży i przeżywają różnego rodzaju problemy z tym związane. Udzielają również wsparcia po poronieniu i po aborcji. – Niesiemy pomoc dziewczętom, które znalazły się w stanie błogosławionym, ale nie mają wsparcia i sobie z tym nie radzą, może myślą o aborcji. Wyciągamy dłoń, aby im pomóc – dodaje ksiądz kustosz.

Reklama

Modlitwa o potomstwo

Każdego 8. dnia miesiąca w sanktuarium zanoszona jest modlitwa o potomstwo. To wyjątkowa inicjatywa, która narodziła się w parafii 3 lata temu i wciąż się rozwija. Ósmy Dzień Miesiąca to coś więcej niż wydarzenie modlitewne – to wspólnota ludzi, którzy zmagają się z podobnymi trudnościami i bardzo pragną zbliżyć się do Boga. – Wszystko zaczęło się od tego, że ja i mąż mieliśmy trudności z poczęciem dziecka. Jako nastolatka zostałam zdiagnozowana, że z medycznego punktu widzenia nigdy nie będę mogła mieć dzieci. Jeździliśmy po różnych lekarzach, każdy mówił to samo. W związku z tym nasza jedyna nadzieja była w Panu Bogu – podkreśla Małgorzata Ebertowska. – Na początku była wspólnota „Kobieta jest boska”. Spotykaliśmy się u sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w parafii św. Wojciecha, gdzie prowadziliśmy różne spotkania dla kobiet. Z tej wspólnoty powstało również dzieło 8. Dnia Miesiąca – modlitwy o potomstwo, które zainicjowałam. Początkowo myślałam, że to jakieś moje widzimisię, bo mam problemy i sobie z nimi nie radzę, jednak jak tylko ogłosiliśmy na Facebooku, że razem z siostrami będziemy się modlić o potomstwo, to napłynęło do nas bardzo dużo próśb o modlitwę, z Polski i zagranicy.

Stał się cud!

– Podczas jednego ze spotkań poprosiłam księdza, który był opiekunem naszej wspólnoty, o to, aby się nade mną pomodlił – kontynuuje p. Małgorzata. Poczułam wtedy, jak ciepło przechodzi po moim brzuchu. Kilka dni po tym wydarzeniu pojechaliśmy do Koszalina, do Domu Miłosierdzia, do osób bezdomnych, a ks. Paweł, który z nami pojechał, powiedział, żebym 8. dnia miesiąca zrobiła test ciążowy, bo Pan Bóg mu tak powiedział. W międzyczasie odmówiłam Nowennę Pompejańską w tej intencji i obiecałam Matce Bożej, że jeżeli mnie uzdrowi i obdaruje dzieckiem, to będziemy wspierać małżeństwa, które z medycznego punktu widzenia nie mogą mieć potomstwa. Nie zdążyłam dokończyć nowenny i stał się cud: zaszłam w ciążę – opowiada p. Ebertowska. Dodaje, że choć ciąża była trudna, to po 9 miesiącach dzięki Bogu i Matce Bożej na świat przyszła Emilia. W sanktuarium w Matemblewie od 3 lat zanoszona jest modlitwa o potomstwo.

W jedenastu językach

Opiekunem duchowym dzieła jest ks. Andrzej Wiecki, który w czasie spotkań modlitewnych posługuje wraz ze wspólnotą Zjednoczeni w Duchu. Są adoracja, słowo poznania. Pani Małgorzata dodaje, że na pierwszym spotkaniu w sanktuarium kościół był pełen ludzi i cały czas ich przybywa. A dzieło stale się rozrasta. Obecnie spotkania transmitowane są także przez internet, a odbiór jest naprawdę wielki. – Ogląda nas kilkanaście tysięcy osób, więc to jest naprawdę niesamowite, a w ciągu 3 lat modlitwy o potomstwo tu, w Matemblewie, naszą stronę odwiedziło prawie 2 mln osób. Dzięki wsparciu ojców franciszkanów z Watykanu udało się przetłumaczyć formularz próśb o modlitwę, który znajduje się na stronie, na jedenaście języków. To też jest dla nas wielka łaska i cud. Powstała ponadto internetowa róża różańcowa – skupia małżeństwa modlące się za inne małżeństwa, które starają się o potomstwo. Obecnie w róży jest prawie 2 tys. osób, a więc ogromna liczba tych, którzy się modlą, wspierają i trwają na modlitwie różańcowej – mówi Małgorzata Ebertowska. – Po rozpoczęciu przeze mnie modlitwy w tej róży okazało się, że jestem w ciąży i 9 miesięcy później na świat przyszła nasza druga córka – Miriam, po raz kolejny więc spotkała nas wielka radość i łaska!

Więcej o modlitwie o potomstwo na stronie internetowej: www.8dm.pl

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję