Reklama

Niedziela plus

Bydgoszcz

Znaleźli odpowiedź

„Pytanie o miłość” – to hasło rekolekcji dla środowisk akademickich, które w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa poprowadził ks. Michał Olszewski, sercanin.

Niedziela Plus 12/2022, str. IX

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski

Rozważania skupione były wokół takich tematów, jak miłość, grzech, odkupienie, wiara, Duch Święty i Kościół. Sercanin zwrócił uwagę na objawienia w Paray-le-Monial. Zauważył, że Bóg nie tylko wyznaje miłość do człowieka w Piśmie Świętym czy w okolicznościach życia, ale też tej miłości pragnie od każdego z nas. – Jezus wyjaśnił Małgorzacie Marii Alacoque, że gdy z krzyża wołał: „Pragnę”, to nie mówił, że chce Mu się pić, ale pragnął, by człowiek Go kochał. To, co najbardziej uderza w tę miłość, to grzech, z którym możemy walczyć sprawdzonymi środkami. Są nimi post, modlitwa i jałmużna – powiedział ks. Olszewski.

Odwołując się do orędzia Ojca Świętego na Wielki Post, rekolekcjonista zachęcał do podejmowania walki z grzechem bez ustanku „w czynieniu dobra, w modlitwie i wykorzenianiu zła w naszym życiu”. – Dzięki temu, że Chrystus oddał za nas życie, możemy czerpać z owoców odkupienia przez pozytywną odpowiedź na natchnienia Ducha Świętego w sercu, realizując je we wspólnocie Kościoła – podkreślił.

– Znaleźliśmy odpowiedź na pytanie o miłość: każdy z nas ma ją w swoim sercu – mówili uczestnicy, którzy dziękowali za czas rekolekcji. – Z miłości będziemy sądzeni – zauważył proboszcz ks. Krzysztof Buchholz.

Reklama

Ksiądz Olszewski poprowadził również rekolekcje dla uczniów Technikum Kolejowego im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Podkreślił w nich m.in., że wejście w rzeczywistość wiary wymaga odwagi. – Jezus pragnie, abyście weszli na tę drogę, ale zostawia wam wolność. Będzie wiele momentów w waszym życiu, w których On o was zawalczy. Kiedy będziesz miał wrażenie, że twoja wiara jest martwa, Jezus będzie nad tobą wypowiadał słowa: Talitha kum – „Mówię ci, wstań” – zapewniał.

– Dziękuję za głoszenie Dobrej Nowiny w tym miejscu i w tym czasie. Mogłem się zasłuchać w słowo, które ukierunkowało nas na skarb wiary – podsumował bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie rekolekcji.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję