Reklama

Niedziela Rzeszowska

Trzydzieści lat diecezji rzeszowskiej

Mija 30 lat od 25 marca 1992 r., kiedy Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae populus dokonał reorganizacji struktur Kościoła katolickiego w Polsce.

Niedziela rzeszowska 12/2022, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

30‑lecie istnienia

Tadeusz Poźniak

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzeszowska katedra

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzeszowska katedra

Wśród powstałych wówczas nowych jednostek kościelnych była też diecezja rzeszowska, której terytorium wydzielone zostało z dwóch diecezji – przemyskiej i tarnowskiej. Jej patronami zostali bł. Józef Sebastian Pelczar (od 2003 r. święty) i bł. Karolina Kózka, a katedrą – kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie.

W tym czasie w diecezji, dzięki wysiłkom biskupów rzeszowskich, bp. Kazimierza Górnego (1992-2013) i bp. Jana Wątroby (od 2013 r.), oraz ich współpracownika bp. Edwarda Białogłowskiego (1992-2022), stosunkowo szybko utworzono urzędy i instytucje diecezjalne, takie jak m.in. Kuria Diecezjalna, Sąd Biskupi, Wyższe Seminarium Duchowne, Instytut Teologiczno-Pastoralny, przeprowadzono Synod Diecezjalny, a także dostosowano struktury wewnątrz diecezjalne do nowych granic. Warto nadmienić, że pojawiające się wyzwania pastoralne skłoniły władze diecezji do tworzenia nowych parafii i wymusiły korektę sieci dekanalnej. Liczba ich wzrosła, w przypadku dekanatów z 19 w 1992 r. do 25 w 2022 r., a w przypadku parafii z 206 (202 parafie i 4 rektoraty) do 246, natomiast domów zakonnych – z 59 do 78.

Szczególnym miejscem kultu Bożego w diecezji jest dwadzieścia osiem sanktuariów, w tym pięć Pańskich, dziewiętnaście Maryjnych i cztery Świętych Pańskich. Większość z nich znana jest od wieków, ale niektóre ustanowione zostały w ostatnim trzydziestoleciu, jak np. sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim.

Główny ciężar pracy duszpasterskiej i formacyjnej spoczywa na kapłanach diecezjalnych i osobach zakonnych (kapłanach, braciach i siostrach). Ich ilość również wzrosła, kapłanów z 423 (1992 r.) do 705 (2021 r.), zakonników z 361 (1992 r.) do 459 (2020 r.). Ponadto w pracę katechetyczną włączali się katecheci świeccy. W początkowych latach istnienia diecezji była ich znikoma liczba, która z czasem ustabilizowała się na poziomie ok. 150 osób.

Reklama

Ważną rolę formacyjną pełnią w diecezji liczne media katolickie – czasopisma diecezjalne, wśród nich Niedziela Rzeszowska i parafialne (ok. 100 tytułów), Katolickie Radio „Via”, diecezjalna strona internetowa, ale również duszpasterstwa i organizacje kościelne. Spośród tych ostatnich do najbardziej aktywnych należą: Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Światło-Życie oraz Stowarzyszenie Żywego Różańca.

Minione trzydziestolecie obfitowało w realizację zwyczajnych form duszpasterskich, jak i w wiele wydarzeń o charakterze religijnym, cyklicznych i jednorazowych, jak np. koronacje wizerunków słynących łaskami, pielgrzymki, czy beatyfikacja sługi Bożego ks. Władysława Findysza.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz 30-lecia

Niedziela legnicka 12/2022, str. III

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

30‑lecie istnienia

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Katedrą został ustanowiony kościół Świętych Piotra i Pawła w Legnicy

Katedrą został ustanowiony kościół Świętych Piotra i Pawła w Legnicy

W Bulli z 25 marca 1992 r. w gronie ustanowionych przez papieża Jana Pawła II nowych diecezji, znalazła się także diecezja legnicka.

Wydzielona została z archidiecezji wrocławskiej. Swoim terytorium obejmuje południowo-zachodni kraniec Polski. Po utworzeniu, był to obszar 8500 km2. Z 1 mln 170 tys. mieszkańców, z czego 1 mln 140 tys. należało do wyznania rzymskokatolickiego. W 1992 r. diecezję tworzyło 261 parafii zorganizowanych w 28 dekanatów, do których należało 745 kościołów i kaplic, a pracę duszpasterską prowadziło 434 kapłanów diecezjalnych i 95 zakonnych.

CZYTAJ DALEJ

Dulcissima 4 You

2023-02-07 08:48

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

S. M. Dulcissima Hoffmann

S. M. Dulcissima Hoffmann

Dziś 113. urodziny Dulcissimy Hoffmann – kandydatki na ołtarze ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Choć żyła tylko 26 lat, ofiarowała siebie, by „uratować wiele dusz”. Do dziś za jej wstawiennictwem dzieje się wiele uzdrowień, poczynają się dzieci. 11 lutego – w Dzień Chorego – w katedrze wrocławskiej zostanie odsłonięta wystawa „Mam na imię Dulcissima”

W 2019 roku zakończył się w Raciborzu Brzeziu diecezjalny etap jej procesu beatyfikacyjnego. – Chcemy zaprezentować wystawę o niej w miejscach, które są w pewien sposób z nią związane. A tu rozpoczęło się jej życie zakonne. We Wrocławiu rozpoczęła formację zakonną, tu jest kolebka naszego zgromadzenia, tu też żył założyciel ks. Jan Schneider – wyjaśnia s. Małgorzata Cur ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która zajmuje się popularyzacją postaci s. Dulcissimy i jej izbą pamięci w Brzeziu.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15.20 komendant główny poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszego człowieka. Przed godz. 18 przekazał, że udało się wydobyć kolejną żywą osobę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję