Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezja

Jubileusz 30-lecia

W Bulli z 25 marca 1992 r. w gronie ustanowionych przez papieża Jana Pawła II nowych diecezji, znalazła się także diecezja legnicka.

Niedziela legnicka 12/2022, str. III

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

30‑lecie istnienia

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Katedrą został ustanowiony kościół Świętych Piotra i Pawła w Legnicy

Katedrą został ustanowiony kościół Świętych Piotra i Pawła w Legnicy

Wydzielona została z archidiecezji wrocławskiej. Swoim terytorium obejmuje południowo-zachodni kraniec Polski. Po utworzeniu, był to obszar 8500 km2. Z 1 mln 170 tys. mieszkańców, z czego 1 mln 140 tys. należało do wyznania rzymskokatolickiego. W 1992 r. diecezję tworzyło 261 parafii zorganizowanych w 28 dekanatów, do których należało 745 kościołów i kaplic, a pracę duszpasterską prowadziło 434 kapłanów diecezjalnych i 95 zakonnych.

W 2004 r. miało miejsce ustanowienie diecezji świdnickiej, do której włączono parafie z 7 dekanatów diecezji legnickiej. Tym samym obecnie diecezja obejmuje obszar 7 080 km2, zamieszkany przez 800 tys. osób z tego 710 tys. katolików. W diecezji jest obecnych 387 księży diecezjalnych i 100 zakonnych, a liczba parafii wynosi 238, zorganizowanych w 28 dekanatach.

Jest więc obecny rok dla naszej diecezji rokiem jubileuszowym, którego obchód został rozpoczęty 2 lutego w Dniu Życia Konsekrowanego, gdyż przyjęto, aby w wydłużonym czasie objąć nim różne stany naszej diecezji. Najbliższe z wydarzeń czeka nas już 25 marca, podczas Mszy św. w katedrze o godz. 12. Będziemy dziękować za Boże łaski i owocne wydarzenia, które dokonały się w diecezji na przestrzeni ostatnich 30 lat.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota – mała i odpowiedzialna

– Cieszymy się z tego powodu, że wy tworzycie tę parafię i wybudowaliście piękny kościół, aby tu przeżywać ciągłe nawracanie się – powiedział bp Antoni Długosz 17 października w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Częstochowie, dziękując za 30 lat istnienia tej wspólnoty.

Wdzięczność Bogu za wszystkie lata istnienia parafii i wszystkich ludzi (zarówno żyjących, jak i zmarłych) zaangażowanych w powstanie wspólnoty oraz wybudowanie pierwszego i drugiego kościoła zjednoczyła na modlitwie duszpasterzy i wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję