Reklama

Aspekty

Wierni się doczekali

W kożuchowskiej farze pw. Matki Bożej Gromnicznej z początkiem marca odsłonięto odnowiony ołtarz główny.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 12/2022, str. VI

[ TEMATY ]

renowacja

remont

Karolina Krasowska

Ks. Mariusz Dudka zwieńczył dzieło swoich poprzedników

Ks. Mariusz Dudka zwieńczył dzieło swoich poprzedników

Miejscowi wierni od kilku lat oczekiwali na ten moment. – Rok 2022 i Środa Popielcowa, w którą otworzyliśmy odświeżone prezbiterium to szczególne wydarzenie dla naszej parafii – podkreśla proboszcz ks. Mariusz Dudka.

Mocno złocony

Kościół farny w Kożuchowie, wzmiankowany już w połowie XIII wieku, należy do najstarszych zabytków architektury w województwie lubuskim. Jest najcenniejszym kulturowo obiektem w mieście, prezentującym wysokie walory architektoniczne, bogatą galerię sztuki z zakresu malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Obecna bryła architektoniczna kościoła została ukształtowana w wyniku kilku faz budowlanych. W dniu dzisiejszym świątynia prezentuje stan ukształtowany po pożarze w 1764 r. W zasadniczym trzonie jest budowlą późnogotycką z elementami renesansu oraz baroku. Do najznakomitszych elementów wystroju świątyni należy zespół rozmaitych obrazów ołtarzowych, wystrój malarski ambony (1681) oraz kaplicy Wszystkich Świętych. Ołtarz główny do kożuchowskiej świątyni został ufundowany w 1668 r. i wykonany przez „snycerza i stolarza” w Grodzisku Wielkopolskim. Rok później ustawiono nastawę w kościele, a w 1672 r. pokryto polichromią oraz wyzłocono i ostatecznie ukończono 14 stycznia 1673 r. – Ołtarz w kościele farnym jest dwunawowy, prezentujący na dwóch obrazach chrzest Pana Jezusa i ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni. Jest wzbogacony o ornamenty, mocno złocony; takich elementów złoconych, jak choćby całe sklepienie, jest naprawdę bardzo dużo. Mamy również oddzielnie stojący ołtarz główny przedsoborowy z tabernakulum, który jest już przebadany, gotowy do konserwacji i złocenia – to jest coś, co nas jeszcze czeka – mówi ks. Mariusz Dudka.

Cztery etapy

Pierwsze prace przy odnowieniu ołtarza rozpoczęto już w 2012 r. za śp. ks. Władysława Stachury. Jego dzieło kontynuował ks. Robert Węglewski. Niestety prace zostały przerwane dwa lata później ze względu na problemy związane z konstrukcją całego kościoła i wieży. Wówczas wstrzymano prace konserwatorskie ołtarza, a ratowano konstrukcję całej świątyni. W międzyczasie udało się jednak odrestaurować dwa bliźniacze obrazy główne w ołtarzu, czyli „Chrzest Chrystusa” i „Ofiarowanie Jezusa w świątyni” autorstwa rodzimego artysty Georga Lichtenfelsa, zwanego „kożuchowskim Rubensem”. Oba obrazy zostały namalowane w 1668 r. Prace przy ołtarzu były wykonywane czterema etapami przez różnych konserwatorów. – Podczas pierwszego etapu prac odnowiona została prawa strona ołtarza. Następnie renowacji zostało poddane jego zwieńczenie (drugi etap), figury czterech złoconych aniołów i obraz (trzeci etap). W czasie czwartego etapu renowacji poddano elementy polichromowane i złocone znajdujące się w lewej stronie ołtarza – wyjaśnia Paweł Dyczewski z firmy Art Monument, ostatni kończący dzieło konserwator, który podjął prace od drugiego etapu. Zakończenie prac przy ołtarzu było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, gminy Kożuchów oraz ofiarności parafian. Odświeżone zostało również prezbiterium, a antyczna biel wokół odnowionego ołtarza daje niesamowite kontrasty i efekt.

Pobożność maryjna

Pierwotnie kożuchowska fara nosiła wezwanie Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie funkcjonuje tytulatura bardziej ludowa, a kościół parafialny nosi patronat Matki Bożej Gromnicznej. – Każdego 2 lutego obchodzimy w parafii uroczystość odpustową, kiedy jest cieplej, w maju bądź czerwcu mamy festyn parafialny. W każdą środę w kościele parafialnym zanoszona jest Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, codziennie odmawiany jest Różaniec. Pobożność maryjna w naszej świątyni jest naprawdę widoczna – kończy ks. Mariusz Dudka.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja pana Józefa

Niedziela warszawska 42/2021, str. V

[ TEMATY ]

renowacja

krzyże

Magdalena Kamińska/Niedziela

Józef Stanicki przy jednym z odnowionych przez siebie krzyży

Józef Stanicki przy jednym z odnowionych przez siebie krzyży

Puszcza Kampinoska wielokrotnie była schronieniem dla osób walczących o wolność Ojczyzny. Wśród sosnowych drzew jest wiele krzyży, które od niemal pół wieku odnawia pan Józef z Truskawki.

Józef Stanicki urodził się w nieistniejącej już wsi Ławy na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Kiedyś mieszkało tam kilkadziesiąt rodzin. Kiedy ponad czterdzieści lat temu rozpoczął się proces wykupu gruntów, do której przeznaczona została wspomniana miejscowość, pan Józef wraz z rodziną wyprowadził się do położonej niedaleko wsi Truskawka. Tam zamieszkał w domu rodzinnym żony. Często wracał jednak do miejsca swojego wychowania. Spacerując pośród sosnowych dróżek, patrzył, jak jego ukochany las regeneruje się i wzrasta. Patrzył również na pamiątki historii, których w podstołecznej puszczy nie brakuje. Sosnowy bór przez lata był bowiem schronieniem dla żołnierzy i partyzantów, którzy toczyli walki z wrogiem.

CZYTAJ DALEJ

Posłany, aby wprowadzać Chrystusowy pokój

Niedziela przemyska 50/2021, str. I

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

michalici.pl

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Markiewicz jest patronem roku duszpasterskiego w archidiecezji

Bł. ks. Bronisław Markiewicz - duchowy orędownik i przewodnik.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku. W przemyskim seminarium przygotowywał się do kapłaństwa i wpatrywał w Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ksiądz Markiewicz przez całe swoje życie zachęcał wiernych, dzieci i młodzież, do uczestnictwa we Mszy św., do częstego, nawet codziennego przyjmowania Komunii św. oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu. Starał się kształtować w ich sercach cześć i miłość dla Jezusa Eucharystycznego. Pisał: „Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie zasługuje na cześć najgłębszą i na uwielbienie największe, bo jest Stworzycielem, Panem i Zbawcą naszym, bo umiłował nas miłością najtkliwszą i nieskończoną...”. W zapiskach życia wewnętrznego ks. Bronisław Markiewicz zanotował: „Najwyższa czynność moja Msza św.: już większej godności na świecie nie osiągnę ani nawet w niebie... Biada temu kapłanowi, który sobie cokolwiek innego wyżej ceni...; Msza św. centrum życia mego”. W grudniu 1911 r. ks. Markiewicz ciężko zachorował. Zmarł 29 stycznia 1912 r. w otoczeniu swoich najbliższych współpracowników i wychowanków. Data i miejsce jego beatyfikacji, 19 czerwca 2005 r. w Warszawie, zbiegły się z uroczystą Mszą św. wieńczącą obchody Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Chirurg wojskowy z Azowstalu: będę ratować życie każdego, nawet jeśli jest to wróg

2023-01-31 09:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Parafia św. Mikołaja w Kijowie

Zniszczony Chresoń

Zniszczony Chresoń

Służyłem, służę i nadal będę służył, aby ratować życie i zdrowie wszystkich, którzy tego potrzebują, nawet jeśli jest to wróg – powiedział w rozmowie z rkc.org.ua ukraiński chirurg wojskowy polskiego pochodzenia Denys Hajduk, jeden z czterech chirurgów, którzy pracowali w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w czasie rosyjskiej inwazji wojskowej. Opowiedział o swojej pracy i pobycie w niewoli.

W czasie pobytu w Azowstalu Denys Hajduk wielokrotnie znajdował się w sytuacjach zagrażających życiu. Gdy w czasie ostrzału bunkier, gdzie chronili się ludzie, został naruszony odkopanych rannych przenoszono od razu na stół operacyjny. „W pewnym momencie, kiedy czekaliśmy na kolejnego rannego, wewnętrzny głos, czy jakieś przeczucie, kazało mi natychmiast wyjść z sali operacyjnej (…). Było nas wtedy około 4 osób. I jak tylko wyszliśmy za drzwi, 30 sekund później nastąpiło bezpośrednie trafienie rakiety w szyb bunkra, który prowadził do sali operacyjnej. Fala podmuchu natychmiast wyrzuciła nas za drzwi. Nasze włosy i polarowe kurtki zostały spalone przez ogień. Gdybyśmy byli na bloku operacyjnym, nie mielibyśmy szans na przeżycie” – opowiedział Hajduk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję