Reklama

Kultura

Wiek to tylko liczba

Ma 97 lat, a od 93 koncertuje, grając na fortepianie. Właśnie wydała swoją najnowszą płytę. Ruth Slenczynska, Amerykanka, córka polskich migrantów, zachwyciła muzyczny świat albumem My Life in Music. Nie zabrakło na nim chopinowskich fraz.

Urodziła się w 1925 r. w Sacramento (Kalifornia), a zadebiutowała na koncertowej scenie jako... 4-latka. Gdy miała 5 lat, wystąpiła w telewizji, a rok później w Berlinie. Krytyk Olin Downes okrzyknął ją cudownym dzieckiem, największym geniuszem fortepianowym od czasów Mozarta. W dzieciństwie miała kontakt z wieloma słynnymi pianistami i kompozytorami, m.in. z Arturem Schnabelem i Józefem Hofmannem. Jest ostatnią żyjącą uczennicą samego Siergieja Rachmaninowa. Kontakt z tym kompozytorem i pianistą uznaje za kluczowe wydarzenie w jej życiu. Wszystko się zaczęło, gdy Rachmaninow sam zaproponował, by zagrała koncert w jego zastępstwie. To właśnie od niego otrzymała naszyjnik z miniaturą jajka Fabergé, który nosi do dzisiaj. W jednym z wywiadów pierwsze ich spotkanie w Paryżu wspominała tak:

„Byłam przerażoną dziewczynką w drzwiach jego mieszkania w Villa Majestic w Paryżu, a on wskazał na mnie tym długim palcem wskazującym i powiedział, abym coś zagrała. Trzęsłam się ze strachu, a on pokazał mi zdjęcia swojej motorówki i naśladował głosem pracę silnika. Uspokoiłam się i zagrałam. Chyba był zaskoczony, gdy na jego prośbę przetransponowałam utwór do innej tonacji. Miałam wówczas 9 lat!”.

Ta mentorska znajomość trwała kolejne 2 lata. Podczas jednej z lekcji kompozytor powiedział Slenczyńskiej, że jej palce są jak rozgotowane spaghetti.

„Były tak miękkie i płynne, że nie miały w sobie siły. Powiedział więc, że muszę wzmocnić palce, aby miały moc grania różnych rodzajów dźwięku. I wykonał całkiem niezłą robotę, jak sądzę, pokazując mi, jak to zrobić. Najważniejszą rzeczą, której się od niego nauczyłam, było to, jak sprawić, by muzyka płynęła długą muzyczną frazą. To do dzisiaj nadaje charakteru punktom kulminacyjnym w dramatycznej balladzie Fryderyka Chopina. Mam 97 lat i wciąż mogę sprawić, że jego akordy się trzęsą, grzmią”.

Reklama

Na albumie My Life in Music nie brak też muzyki Samuela Barbera, który był jej szkolnym kolegą i przyjacielem. Znamienne, że Slenczynska usłyszała w klasie słynne obecnie na całym świecie jego Adagio na smyczki, zanim jeszcze zostało zatytułowane.

Na najnowszym albumie urzeka mnie jej interpretacja Barberowskiego Nokturnu Homage to John Field, op. 33. Proszę mi wierzyć, to kwintesencja romantyzmu przeniesionego do muzyki XX wieku. Ważne miejsce na nowym albumie zajmuje również muzyka Chopina. Smutnym epizodem z życia pianistki jest fakt, że ojciec kazał jej grać wszystkie dwadzieścia cztery etiudy każdego ranka przed śniadaniem. Ten niespełniony muzyk dyscyplinował ją biciem. Wówczas wiedziała już, że owszem, spełni oczekiwania ojca, ale jak najszybciej, opuści rodzinny dom.

– Cóż, nie miałam dzieciństwa, ale teraz to nadrabiam. Dobrze się bawię, dokądkolwiek pójdę – zdradza pianistka.

Grała dla Michelle Obamy i pięciu prezydentów USA: Herberta Hoovera, Johna F. Kennedy’ego, Jimmy’ego Cartera i Ronalda Reagana, a także w duecie na cztery ręce z Harrym Trumanem.

Laura Monks i Tom Lewis, prezesi wytwórni Decca Records, wydawcy albumu, mówią:

– To zdumiewające, że Ruth zadebiutowała na koncercie przed narodzinami kolorowych filmów i mniej więcej w tym samym czasie, co narodziny telewizji! Fakt, że ponad dziewięć dekad później nadal jest w znakomitej formie artystycznej, jest niezwykły. Bardzo trudno wyobrazić sobie kogoś – w jakiejkolwiek profesji – kto utrzymywałby poziom doskonałości przez tak długi czas.

Opinię tę dopełnia szef Decca Classics Dominic Fyfe: – Mamy zaszczyt ponownie nagrywać Ruth Slenczynską dla Decca. Minęło 66 lat, odkąd po raz pierwszy nagrywała dla nas w Nowym Jorku. Jednym z jej pierwszych producentów był Thomas Frost, byliśmy więc zachwyceni, że udało nam się połączyć ją teraz, na potrzeby tej sesji, z jego synem – Davidem, producentem wielokrotnie nagrodzonym nagrodą Grammy.

Reklama

Tomowi Huizendze z National Public Radio Ryth Slenczynska zdradziła receptę na radość w życiu, w jego dziesiątej dekadzie:

– Weź wszystko, co jest ci dane, znajdź w tym to, co najlepsze, i się ciesz, dając radość innym. Oni ci to oddadzą dziesięciokrotnie.

Gdy mówi to ktoś, kto ma 97 lat, to należy w to wierzyć.

2022-04-05 13:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję