Reklama

Aspekty

65 lat urzędowego pisma

Profesjonalnie zorganizowane społeczności mają swoje pisma urzędowe. Nie inaczej jest w przypadku naszej diecezji. I choć sama diecezja liczy sobie dopiero lat 50 to nasze diecezjalne pismo urzędowe ma w tym roku już 65 lat.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 15/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

wydawnictwo

Ks. Adrian Put

„Gorzowskie Wiadomości Kościelne” ukazały się z numerem 1 w 1957 r. Miały one format A5 i w szczytowym okresie wychodziły w nakładzie 1200 egzemplarzy

„Gorzowskie Wiadomości Kościelne” ukazały się z numerem 1 w 1957 r. Miały one format A5 i w szczytowym okresie wychodziły w nakładzie 1200 egzemplarzy

Prasa zawsze odgrywała bardzo ważną rolę w życiu naszego lokalnego Kościoła. Już w pierwszych powojennych latach ukazały się np. „Kalendarze Ziem Odzyskanych”, tj. w 1947, 1948 i 1949 r. Publikowano także „Biuletyny duszpasterskie”, „Okólniki” czy też „Komunikaty katechetyczne”. Nadto ukazywały się Pomoce duszpasterskie, Schematyzmy (1945, 1949, 1959, 1969, 1976, 1988, 1995) i Kroniki. Wszystkie druki stanowiły wielką pomoc dla duszpasterzy rozsianych na ogromnej przestrzeni 1/7 terenów Polski. Ukazywał się także „Tygodnik Katolicki” a swoje gazetki mieli: Stowarzyszenie Caritas oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Gorzowie i Paradyżu, a także Niższe Seminaria Duchowne w Gorzowie i Słupsku. To pokazuje jakiś ogromny głód drukowanego słowa katolickiego na naszych ziemiach. Jednak najważniejszą rolę pośród tych wszystkich inicjatyw wydawniczych zajmuje diecezjalne pismo urzędowe.

Łyk historii

Kiedy tylko formalnie utworzono Administrację Apostolską Kamieńską, Lubuską i Prałatury Pilskiej zaczęto wydawać pierwsze pismo urzędowe: „Zarządzenia Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej” (1945-1951), które w 1951 r. przyjęły nazwę „Zarządzenia Kurii Gorzowskiej”. Nasilenie terroru komunistycznego w Polsce spowodowało, że „Zarządzenia” zostały w czerwcu 1952 r. zawieszone. I już nigdy ten tytuł nie został wznowiony.

Były gorzowskie

Wraz z przyjściem do Gorzowa bp. Teodora Benscha została podjęta decyzja o wydawaniu własnego pisma urzędowego. Były to „Gorzowskie Wiadomości Kościelne” ukazujące się z numerem 1 w 1957 r. Miały one format A5 i w szczytowym okresie wychodziły w nakładzie 1200 egzemplarzy. Najczęściej pismo miało formę miesięcznika i w niektórych latach ukazywało się do 12 zeszytów. Były jednak i takie roczniki, które były wydawane w 2, 3 lub 4 tomach obejmujących po kilka miesięcy. Jak możemy przeczytać w Multimedialnej Encyklopedii Gorzowa Wielkopolskiego GWK „zawierały komunikaty kurii biskupiej (także w języku łacińskim), kazania i orędzia biskupa, listy Stolicy Apostolskiej, zarządzenia państwowe dotyczące spraw kościelnych i oświatowych, a także instrukcje dla księży, informacje z życia diecezji, kalendarium i nekrologi. Na łamach Wiadomości publikowane były materiały z zakresu filozofii, socjologii, etyki, a także dotyczące historii Kościoła, problematyki ochrony zabytków sakralnych”.

Reklama

W 1972 r. papież Paweł VI utworzył samodzielną diecezję gorzowską. Wówczas „Gorzowskie Wiadomości Kościelne” stały się urzędowym pismem nie tylko Ordynariatu czy też Administracji Apostolskiej, ale samodzielnej diecezji. Tak było do roku 1992.

I kościelne

25 marca weszła w życie konstytucja apostolska reorganizująca strukturę administracyjną Kościoła w Polsce. Na mocy jej postanowień nazwa diecezji gorzowskiej została zmieniona na zielonogórsko-gorzowską, a siedziba kurii została przeniesiona do Zielonej Góry. Uszczupleniu uległo również terytorium diecezji poprzez odłączenie do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dotychczas gorzowskich dekanatów Trzcianka i Piła. Zmianie uległa także nazwa diecezjalnego pisma urzędowego. Dotychczasowe „Gorzowskie Wiadomości Kościelne” zostały decyzją bp. Józefa Michalika przemianowane na „Ecclesiastica”, czyli Urzędowe Pismo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Znakiem łączącym oba tytuły jest numeracja roczna. Pierwszy rocznik „Ecclesiastica” był jednocześnie 44. rocznikiem urzędowego pisma diecezjalnego.

Przez te wszystkie lata pismo redagowali księża, m.in.: Kazimierz Łabiński, Henryk Dworak, Edward Jagodziński, Stanisław Starczyński, Jerzy Konieczny, czy też ostatnio ks. Tomasz Trębacz, a obecnie ks. Dariusz Gronowski.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz zasłużonego zespołu

Jubileusz 60-lecia działalności Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca Cepelia „Pilsko” został zorganizowany 5 i 7 września w Żywcu. Od 1953 r. zespół wpisany jest w pejzaż kultury Podbeskidzia. Jest kuźnią talentów i miejscem, gdzie młodzież aktywnie i twórczo spędzać może wolny czas, obcując z tradycjami i kulturą minionych pokoleń. Jest to jeden z najstarszych i jednocześnie jeden z najbardziej zasłużonych zespołów regionalnych działających w mieście. W 2001 r. z inicjatywy wieloletniego tancerza Witolda Mojżeszka reaktywowano w formie zespołu dziecięcego upadające w owym czasie „Pilsko”. Jak już niedługo się okazało, była to decyzja bardzo trafiona i skutkująca wieloma sukcesami scenicznymi w kraju i poza jego granicami. Mozolna praca choreografów i muzyków, zapał dzieci sprawiły, że nie zaginęła idea folklorów wśród mieszkańców Żywca.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Odważyła się na miłość

2023-02-05 15:30

Marzena Cyfert

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

W liturgiczne wspomnienie św. Marii de Mattias w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii świętej. Eucharystii przewodniczył o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii.

– Relikwie przybyły do nas z dalekiego Rzymu. Dzięki hojności Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa możemy cieszyć się obecnością tej świętej w naszej świątyni, w tym szczególnym dniu, kiedy obchodzimy jej wspomnienie. Z wielką radością, dziękując Bogu za dar świętych, witamy tę świętą pośród nas. Odtąd będzie naszą parafianką, będzie naszą współsiostrą, odtąd będzie prawdziwie wstawiała się do Boga za nami – mówił w słowie powitania o. Faustyn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję