Reklama

Niedziela Sandomierska

Jubileusz Muzeum

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu obchodzi w tym roku jubileusz 120-lecia powstania. Uroczyste obchody zainaugurował bp Krzysztof Nitkiewicz.

Niedziela sandomierska 16/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

Sandomierz

Muzeum Diecezjalne

Ks. Wojciech Kania/ Niedziela

Muzeum istnieje od roku 1902

Muzeum istnieje od roku 1902

Obchody rocznicy istnienia placówki zostały zainaugurowane prezentacją nowej wystawy, na którą złożyły się dzieła wypożyczone m.in. z Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum w Radomiu. Są to obrazy Jacka Malczewskiego oraz dzieła Jana Stanisławskiego z początku XX wieku, a także prace współczesnych artystów: cykl obrazów Joanny Gałeckiej Kijów i Czernihów. Dla walczącej Ukrainy oraz akwaforty Ryszarda Gancarza poświęcone Muzeum Diecezjalnemu.

Słowo biskupa

Zebranych gości przywitał ks. Andrzej Rusak, dyrektor muzeum, a następnie głos zabrał bp Krzysztof Nitkiewicz, który nawiązał do egipskich obelisków, które papież Sykstus V umieścił w Rzymie, aby ludziom wskazywały niebo. – Działalność naszego muzeum wpisuje się również w misję Kościoła. Zgromadzone w nim eksponaty, organizowane wystawy i lekcje mówią o Bogu, skłaniają do refleksji i obdarowują pięknem. Chronimy jednocześnie bezcenne dziedzictwo kościelne, narodowe i sandomierskie – powiedział biskup. Jak dodał hierarcha, utrzymanie muzeum spoczywa na barkach Kościoła sandomierskiego. – To dla nas duże obciążenie w budżecie, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że chronimy dziedzictwo historyczne, kościelne i sandomierskie, tym samym pokazujemy drogę do Boga. Muzeum Diecezjalne ma duży wymiar ewangelizacyjny, wystarczy tylko obejrzeć kolekcję i wsłuchać się w informacje osób oprowadzających po tym miejscu – podkreślił biskup Nitkiewicz.

Idea powstania zbiorów

Następnie dr Urszula Stępień, kustosz, przekazała zebranym informacje dotyczące nowych eksponatów umieszczonych pośród wystawy stałej. Zaprezentowany został cykl obrazów Joanny Gałeckiej pt. Kijów i Czernihów. Dla walczącej Ukrainy, akwaforty Ryszarda Gancarza poświęcone Muzeum Diecezjalnemu, oraz dzieła różnych malarzy, które trafiły do sandomierskiej placówki z innych muzeów na zasadzie okresowej wymiany. Kustosz muzeum zwróciła również uwagę na bogactwo i różnorodność kolekcji, która sprawia, że ekspozycja wchodzi w reakcję z widzem. – Cały wystrój i klimat poszczególnych pomieszczeń pozostał niezmienny od 1937 r., mimo pewnych modernizacji, których tutaj dokonywano. Dzięki temu zwiedzając muzeum można jednocześnie odczuć ideę powstawania tych zbiorów – mówiła dr Urszula Stępień. Przypomniała też słowa pisarza pochodzącego z Sandomierza Macieja Płazy, który napisał, że Muzeum Diecezjalne to serce Sandomierza. Stare, ale wciąż bije. Ksiądz Andrzej Rusak, dyrektor, podkreślił, że jednym z priorytetów muzeum jest troska o sztukę dawną i obecną, co m.in. widać na pierwszej jubileuszowej wystawie. – Łączymy stare z nowym pokazując tamtą przeszłość zawartą w tym muzeum z obecną sztuką. To właśnie jest ta żywa sztuka. Kościół jest przyjacielem sztuki, zawsze był. Próbujemy to pokazać w naszych obchodach – podkreślał dyrektor.

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu istnieje od 1902 r. i mieści się w gotyckim Domu Długosza. W swojej kolekcji posiada ponad 5 tys. różnych obiektów. Są to m.in. dzieła malarskie, rzeźby, tkaniny, ale również takie ciekawostki, jak bułeczka chleba z czasu potopu szwedzkiego, groty strzał tatarskich czy fajka Mickiewicza. Wśród najcenniejszych eksponatów wyróżnia się Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego z XIV wieku, nazywany Krzyżem Grunwaldzkim oraz rękawiczki królowej Jadwigi wykonane z cienkiej, koźlęcej skórki, która przypomina wręcz papier.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: Najstarsze w kraju Muzeum Diecezjalne można zwiedzać podczas wakacji

[ TEMATY ]

Muzeum Diecezjalne

#Tarnów

Adobe.Stock

Pochodząca z XIII w. rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie to najstarszy eksponat znajdujący się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie - najstarszym w Polsce. Przyjeżdżają do niego turyści z całej Polski. W oprowadzaniu po muzeum pomogą w wakacje klerycy tarnowskiego seminarium i studenci filologii angielskiej. Placówka w ten sposób przygotowuje się na przyjęcie turystów z całego świata.

Wystawa czasowa związana jest z 35.rocznicą wizyty Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikacją Karoliny Kózkówny. Są pamiątkowe zdjęcia, plakaty którymi ludzie dekorowali swoje domy. Ponadto można zobaczyć monstrancję i kielich papieski, które były używane podczas Mszy św. i nieszporów. Są także prace siostry Dolorozy Jeziorskiej, sercanki, która swoje obrazy maluje na szkaplerzach od zakonnych habitów. Na wystawie znajduje się obraz prof. Macieja Bieniasza w formie szkicu, bo oryginał dzieła „Pielgrzym” jest w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Wystawa czasowa czynna będzie w Muzeum Diecezjalnym do 9 października.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

1 grudnia 2022 roku
po ciężkiej chorobie
odszedł do Pana

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję