Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Żeby wyrazić siebie

Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu – przyznaje Żaneta Zelek – terapeutka grupy teatralnej Maska z Ujanowic – laureatów tegorocznej „Albertiany”.

Niedziela małopolska 18/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Grupa Teatralna

Barbara Piechnik

Grupa teatralna Maska razem z Anną Dymną i Lidią Jazgar – pamiątkowe zdjęcie po odebraniu nagród

Grupa teatralna Maska razem z Anną Dymną i Lidią Jazgar – pamiątkowe  zdjęcie po odebraniu nagród

Zespół działa przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Ujanowicach, gdzie w ramach zajęć teatralnych co roku powstaje spektakl, na który zapraszani są m.in. uczniowie z okolicznych szkół. W minionych latach grupa odnosiła sukcesy w Przeglądzie Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych w Brzesku (2018; I miejsce – „Rzepka”), (2019; III miejsce – „Piękna i bestia”), (2021; III miejsce – „Dyzio marzyciel”).

Nagrodzony spektakl

Na ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, w którym zespół uczestniczył po raz pierwszy, przygotowali spektakl W głowie się nie mieści! Jurorzy docenili efekty ich pracy i w regionie III (gdzie oceniano spektakle zgłoszone przez zespoły z województw: małopolskiego, opolskiego i śląskiego) przyznali twórcom z Ujanowic I miejsce!

W trakcie uroczystego finału, który odbył się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, zaprezentowali nagrodzone przedstawienie. – Grupa teatralna „Maska” składa się z 9 aktorów w przedziale wiekowym od 20 do 60 lat – poinformowała Lidia Jazgar, a Anna Dymna zaznaczyła: – Kontakt z widzem pozwala im zapomnieć o barierach, z którymi muszą się zmierzać na co dzień, bo najważniejsze dla tych aktorów jest wsparcie emocjonalne i wiara całej społeczności w sukces!

W nagrodzonym przedstawieniu wystąpili: Anna Wcisło, Dominik Augustyn, Kamil Wcisło, Mateusz Florek, Paweł Wcisło, Józef Joniec, Elżbieta Nakielny, Barbara Augustyn oraz Michał Wcisło. Twórcy zaprezentowali znane wiersze (np. Samochwała, Idzie Grześ przez wieś, Okulary) ukazujące w sposób humorystyczny nieodpowiednie zachowania. W finałowej scenie przekonują: „Pamiętajcie moi mili, jeśli ktoś jest źle wychowany, wszędzie będzie niemile widziany. A kiedy dobrze się zachowuje, ten na dobro zasługuje!”.

Zaskoczenie, radość, satysfakcja

Jak podkreślano, zwycięstwo jest efektem pracy aktorów oraz opiekunów grupy – terapeutów ze ŚDS w Ujanowicach: Żanety Zelek, Beaty Garbacz, Barbary Piechnik i Katarzyny Zelek. – To było dla nas ogromne zdziwienie i zaskoczenie, nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu – przyznaje Żaneta Zelek. Równocześnie zaznacza, że terapeuci potrafią się cieszyć z każdego najdrobniejszego osiągnięcia aktorów grupy teatralnej Maska. Podkreśla, że w lokalnej społeczności ich sukces został nagłośniony i wiele osób gratulowało twórcom.

Reklama

Z rozmowy wynika, że terapeuci najpierw pracują indywidualnie, a próby z grupą są organizowane, gdy aktorzy znają już swoje role. – Za każdym razem poświęcamy na te przygotowania wiele czasu, energii, ale przede wszystkim wkładamy w te działania dużo serca – przyznaje Żaneta Zelek. I podkreśla: – Również osoby z niepełnosprawnościami potrzebują wyrazić siebie, przekazać emocje. Dzięki udziałowi w przedstawieniach ich twórcy są bardziej otwarci, przełamują strach, uczą się pokonywać stres w trakcie występu przed publicznością. Wzmacnia się ich poczucie wartości, mają też możliwość rozwinięcia swej kreatywności. Zaczynają wierzyć w siebie, a to ich motywuje do kontynuowania tego typu zajęć. Zapewnia, że także prowadzący zajęcia czerpią wiele radości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Gdy pytam o plany grupy teatralnej Maska, Żaneta Zelek uchyla rąbka tajemnicy: – Ktoś już zaproponował, żeby to był kabaret…

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły Dzień Dziecka w Żmiącej k. Limanowej

[ TEMATY ]

piknik

Limanowa

Tarnów

Małgorzata Czekaj

XI Piknik „Przywrócić dzieciom uśmiech” oraz XIII Małopolskie Spotkanie Rodzin Adopcyjnych w Żmiącej to inicjatywy Dzieła Pomocy Dzieciom Fundacji Ruperta Mayera, prowadzącej ośrodki opiekuńczo-interwencyjne i adopcyjne w Krakowie i Żmiącej. Czerwcowa impreza jest dedykowana dzieciom, szczególnie podopiecznym Fundacji, z okazji ich święta. Co roku gromadzi całe rodziny, rodziny adopcyjne i zastępcze oraz małżeństwa przygotowujące się do przyjęcia dziecka w rodzinie. Zaproszeni są wszyscy, którzy pragną spędzić Dzień Dziecka w niezwykłej, rodzinnej atmosferze, a przy okazji pomóc podopiecznym Fundacji m.in. w dofinansowaniu wakacji.

Małgorzata Czekaj

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję