Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zamość

Być wiarygodnym świadkiem

W Wielki Czwartek w katedrze zamojskiej Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła sprawowana była Msza krzyżma.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 18/2022, str. III

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Łukasz Kot

Bp Rojek zachęcił kapłanów do bycia wiarygodnymi świadkami Boga

Bp Rojek zachęcił kapłanów do bycia wiarygodnymi świadkami Boga

Do Matki Kościołów naszej diecezji przybili biskupi, kapłani diecezjalni i zakonni, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy. Mszy św. przewodniczył pasterz diecezji bp Marian Rojek. W liturgii uczestniczył także bp Jan Śrutwa – pierwszy pasterz naszej diecezji oraz bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy.

W homilii bp Marian Rojek nawiązał do rzeźby Jezusa Frasobliwego, która stoi przy Domu Biskupim. Zwracając się do Chrystusa, pasterz diecezji mówił o pragnieniu Jezusa: – Ty pragniesz Jezusie, bym dzięki codziennej brewiarzowej, liturgicznej i osobistej modlitwie, Bożym słowem, czyli tym, co Ojciec z nieba do mnie i do nas mówi, bym święcie sprawowanej Bożej liturgii, w jakiej tylko Bóg się liczy i w której tylko jedynie dla Niego mam czas oraz by w braterskiej wspólnocie Chrystusowego Ciała czyli Kościoła, bym w tym wszystkim pozwolił Bogu Ojcu ze mnie, człowieka słabego mocą Ducha Świętego uczynić wiarygodnego, Bożego świadka dla wiernych zamojsko-lubaczowskiej diecezji – zauważył bp Rojek.

Podczas Mszy krzyżma kapłani odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń, a bp Marian Rojek sporządził z balsamu i oleju – olej krzyżma. Następnie wezwał do modlitwy i odmawiając modlitwę konsekrował Krzyżmo Święte.

Na zakończenie Mszy św. bp Marian Rojek złożył specjalne życzenia trzem księżom kanonikom: ks. Józefowi Rzechule, ks. Grzegorzowi Pruszkowskiemu i ks. Leszkowi Pankowskiemu z okazji złotego jubileuszu 50-lecia kapłaństwa.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: biedne byłoby życie bez sakramentów kapłaństwa i Eucharystii

– Jakże biedne byłoby życie, gdybyśmy nie mieli sakramentu kapłaństwa i Chrystusa w Eucharystii – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który w Wielki Czwartek przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Witając wiernych, podkreślił, że dzisiaj „dziękujemy za Jego i nasze kapłaństwo, a także za to, że dzięki Eucharystii On jest własnością każdego z nas”.

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Pacławska: rozpoczyna się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2022-08-11 17:57

[ TEMATY ]

odpust

Kalwaria Pacławska

PAP/Darek Delmanowicz

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

11 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, nazywanej „Jasną górą Podkarpacia”, rozpoczyna się Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Oprócz Mszy świętej i nabożeństw w bazylice i na dróżkach Matki Bożej i Pana Jezusa, w programie znalazły się również koncerty muzyczne i jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem – informuje o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów. W tym roku obchodzone będą dwa jubileusze: 140. rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego.

- Z tej racji po raz pierwszy zaproszenie do przewodniczenia jednej z Mszy świętych odpustowych otrzymał od franciszkanów metropolita Bambergu w Niemczech abp Ludwig Schick, który ma wielki kult św. Maksymiliana i który rokrocznie pielgrzymuje do celi śmierci Świętego w byłym niemieckim obozie Auschwitz – przekazał rzecznik franciszkanów.

CZYTAJ DALEJ

W 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2022-08-14 19:34

Biuro Prasowe AK

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

    – Bogu zależy na nas – mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się z okazji 20-lecie Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r.

    Na dzisiejsze uroczystości w krakowskich Łagiewnikach przyjechali goście z całego świata związani z kultem Bożego Miłosierdzia i św. Siostry Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję