Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Jest radością życia

Można wygospodarować godzinkę na bieganie, jazdę na rowerze albo na mecz z chłopakami – przekonuje ks. Paweł Skraba – diecezjalny duszpasterz sportu diecezji tarnowskiej.

Niedziela małopolska 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

duszpasterz sportowców

Maksymilian Truś

Ks. Paweł Skraba

Ks. Paweł Skraba

Maria Fortuna-Sudor: Księże wikariuszu, w jaki sposób zostaje się diecezjalnym duszpasterzem sportu? Co należy do jego zadań?

Ks. Paweł Skraba: To są kapłani, których w poszczególnych diecezjach wyznacza biskup diecezjalny. Ja zostałem powołany do pełnienia tej funkcji 10 lat temu przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej abp. Wiktora Skworca. Naszym głównym zadaniem jest duszpasterska troska o ludzi sportu; zawodników, ale też trenerów, działaczy i kibiców, a celem jest przesycenie świata sportu wartościami chrześcijańskimi. Uczestniczymy także w wydarzeniach sportowych – ogólnopolski duszpasterz sportu ks. Edward Gleń towarzyszy polskim sportowcom np. w olimpiadach.

Ksiądz także uprawia sport…

Sport zawsze był moim hobby. I to nie tylko oglądanie zawodów, rozgrywek w telewizji (uśmiech). W ostatniej dekadzie bardzo wciągnęło mnie bieganie, które regularnie trenuję, a od czasu do czasu – kolarstwo. Ponadto gram w piłkę nożną.

Da się pogodzić to hobby z obowiązkami w parafii?

Staram się. I przyznam, że jak to sobie człowiek poukłada, to można wygospodarować godzinkę na bieganie, jazdę na rowerze albo na mecz z chłopakami. Mam też szczęście być w parafii, gdzie nie tylko ja lubię i doceniam sport. U nas każdy ksiądz ma z nim styczność. Na szczególne uznanie zasługuje emerytowany proboszcz, ks. prał. Jan Nowakowski, który pomimo swych lat 2-3 razy w tygodniu spaceruje w Puszczy Niepołomickiej. Ksiądz prałat mówi, że czasem przejdzie 5, a nieraz i 10 km! Poza tym nadal chodzi po górach. Dla nas, młodszych kapłanów to przykład, że warto i że można uprawiać sport. Z kolei pięciu kapłanów gra w piłkę nożną. Z tej piątki 3 należy do drużyny reprezentującej diecezję tarnowską w Mistrzostwach Polski Księży w Halowej Piłce Nożnej.

Reklama

Drużyny, która w tegorocznych mistrzostwach wywalczyła 3 miejsce! Było łatwo?

Jestem odpowiedzialny za tę drużynę z samego urzędu; organizacyjnie trzeba ją zmontować, zebrać księży – piłkarzy, którzy znajdą czas, aby się spotkać na treningach. Jest to dosyć spore wyzwanie, ponieważ wszyscy mamy obowiązki w szkole, w parafii, w duszpasterstwach. Ale jak to się mówi: „Dla chcącego nic trudnego”. Tę drużynę tworzymy już od kilku ładnych lat, jej skład zasadniczo się nie zmienia. Dochodzą młodzi kapłani, którzy nas wspierają. W Mistrzostwach Polski Księży w Halowej Piłce Nożnej uczestniczymy z powodzeniem, a tegoroczny sukces nie jest naszym pierwszym. Raz zdobyliśmy tytuł mistrza, trzy razy – II miejsce i III. Do reprezentacji diecezji kieleckiej czy zamojsko-lubaczowskiej, które wiodą prym w tych mistrzostwach, jeszcze nam trochę brakuje. Oni rzeczywiście są dobrzy i w ostatnich latach wygrywają jedni albo drudzy.

Dlaczego warto uprawiać sport?

W 1984 r. Jan Paweł II, z okazji Międzynarodowego Jubileuszu Sportowców, powiedział: „Sport jest radością życia, zabawą, świętem, a więc jako taki powinien być ceniony…”. Kościół od wieków podkreślał pozytywne aspekty sportu, to przecież rozwijanie talentu, systematyczna praca, dążenie człowieka do doskonałości. Myślę, że warto zachęcać do uprawiania sportu swych parafian, zwłaszcza dzieci i młodzież, a tu wiele może zdziałać przykład kapłana. W formacji, obok spotkań poświęconych wierze, w duchowym kierownictwie bardzo istotne jest bycie z parafianami np. w czasie wyprawy w góry, meczu w piłkę nożną czy zawodów zorganizowanych w ramach parafiady. Jedno drugiego nie tylko nie wyklucza, ale wręcz dopełnia.

Ks. Paweł Skraba z parafii św. Pawła Apostoła w Bochni jest diecezjalnym duszpasterzem sportu diecezji tarnowskiej, ponadto kapitanem drużyny księży reprezentujących diecezję w Mistrzostwach Polski Księży w Halowej Piłce Nożnej.

2022-05-11 09:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sport jest darem Bożym

Niedziela wrocławska 31/2022, str. IV

[ TEMATY ]

sport

duszpasterz sportowców

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Ks. Bogdan Giemza z najnowszą publikacją

Ks. Bogdan Giemza z najnowszą publikacją

O duchowym wymiarze sportu w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II opowiada ks. Bogdan Giemza, salwatorianin.

Ks. Łukasz Romańczuk: Skupił się Ksiądz na życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II w kontekście sportu. Dlaczego podjął się Ksiądz tego tematu?

Ks. Bogdan Giemza: Bodźcem do rozpoczęcia pracy nad tym tematem były dwie rzeczy. Po pierwsze było to osobiste zainteresowanie sportem, które zaszczepił we mnie mój zmarły brat. I tak zostało do dzisiaj. Jemu także dedykowałem tę książkę. Drugim elementem był czynnik naukowy i zainteresowanie papieża Polaka sportem i ilością dokumentów wydanych przez Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

Trójca

©Renta Sedmkov – stock.adobe.com

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

„Drodzy bracia i siostry, obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm... Jest Ona tajemnicą, wielką tajemnicą wiary. Amen”. To było najkrótsze kazanie, jakie usłyszałem kiedyś w młodości. Wiernych obecnych w kościele to zaskoczyło. Jednych pozytywnie, bo kazanie było wyjątkowo krótkie, inni byli zirytowani, gdyż nie zdążyli się jeszcze wygodnie usadowić w ławce. Wtedy przyszły mi do głowy pytania: Czy o Trójcy Świętej nie możemy nic powiedzieć? Dlaczego więc wyznajemy, że Bóg jest w Trójcy jedyny? Skąd o tym wiemy?

Mówienie o Trójcy nie jest rzeczą łatwą. Wyrażenie trójjedyności jest zawsze trudne do zrozumienia, gdyż według naszego naturalnego sposobu myślenia, trzy nigdy nie równa się jeden, jak i jeden nie równa się trzy. W przypadku nauki o Bogu nie chodzi jednak o matematyczno-logiczny problem, ale o sformułowanie prawdy wiary, której nie sposób zamknąć w granicach ludzkiej logiki. Chrześcijanie wyznają wiarę w jednego Boga w trzech Osobach. Dla wielu jednak to wyznanie nie ma większego znaczenia w życiowej praktyce. W świecie, w którym jest wiele „pomysłów na Boga”, my, chrześcijanie, powinniśmy pamiętać, że to nie my wymyślamy sobie Boga – my Go tylko odkrywamy i poznajemy, gdyż On sam zechciał do nas przyjść i pokazać nam siebie. Uczynił to zwłaszcza przez fakt wcielenia Syna Bożego. To dzięki Niemu wiemy, że Bóg jest wspólnotą trzech Osób, które żyją ze sobą w doskonałej jedności. „Nie wyznajemy trzech bogów – przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego (253) – ale jednego Boga w trzech Osobach: «Trójcę współistotną». Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: «Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury»”. Człowiek wiary nie wymyśla prawdy, lecz ją przyjmuje. Zastanawia się nad nią, podejmując wielowiekowe doświadczenie Kościoła, który wyjaśniał ją zawsze w świetle objawienia.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Pojemność ludzkiego serca? Nieskończona!

2023-06-03 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

jorisvo/fotolia.com

Zrób sobie dzisiaj „rachunek sumienia” z dostrzegania nieskończonego majestatu Boga, który objawiał się w ostatnich godzinach/dniach w tobie i w ludziach obok ciebie. Ale nie po to, by się „zdołować” tym, jak często zdarza ci się go przeoczyć; lecz po to, by się nim – choćby i po fakcie – ucieszyć i zachwycić.

Biblia wielokrotnie opiewa majestat Boga. Majestat, czyli dostojeństwo, powagę, potęgę, okazałość, splendor, moc, chwałę i tak dalej. W litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa wołamy: Serce Jezusa, nieskończonego majestatu… Ponieważ zwykliśmy (całkowicie słusznie) myśleć i mówić o Zbawicielu w samych superlatywach, to wezwanie to nie robi na nas większego wrażenia, nie zdumiewa nas i nie zastanawia. Ot, jeszcze jeden, jak najbardziej „zasłużony” modlitewny „komplement” wobec Pana Jezusa. Tymczasem warto poświęcić mu chwilę i odrobinę więcej uwagi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję