Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Klerycy na szlaku

Główną intencją pielgrzymki Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie było jubileuszowe dziękczynienie.

Niedziela Plus 21/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Tarnów

Karol Porwich/Niedziela

Na trasie pielgrzymki znalazły się Jasna Góra, Licheń, Gniezno, Poznań i Kalisz. Uczelnia obchodzi w tym roku 200-lecie powstania. W tarnowskim WSD kształci się dziewięćdziesięciu siedmiu alumnów.

Pielgrzymka rozpoczęła się 12 maja od wizyty na Jasnej Górze. Później alumni i kapłani – moderatorzy seminarium pojechali do Lichenia, Gniezna i Poznania.

W Gnieźnie ze wspólnotą seminaryjną modlił się biskup tarnowski Andrzej Jeż. Seminarzyści odwiedzili też sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Papież Pius VII bullą Studium paterni affectus reerygował 20 września 1821 r. diecezję tarnowską i wyraził życzenie, aby dla jej potrzeb powołać do życia seminarium duchowne. W ten sposób dokument stał się aktem erekcyjnym tarnowskiego seminarium.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak Księżyc, który odbija światło

Niedziela małopolska 45/2022, str. IV

[ TEMATY ]

świadectwo

Tarnów

Archiwum M. i P. Zastrzeżyńskich

Promocja filmu i książki Jeden Pokój w Limanowej; państwo Półtawscy (pierwsi z lewej) i państwo Zastrzeżyńscy (z prawej)

Promocja filmu i książki Jeden Pokój w Limanowej; państwo Półtawscy (pierwsi z lewej) i państwo Zastrzeżyńscy (z prawej)

Ten list i to spotkanie zmieniły w moim życiu wszystko – stwierdza Paweł Zastrzeżyński – reżyser filmowy, scenarzysta i publicysta.

Zanim osobiście poznałam mieszkającego w Limanowej twórcę, obejrzałam jego film Jeden Pokój i przeczytałam książkę Odnaleziony sens. I pomyślałam wówczas, że powinni je poznać nie tylko ci szanujący misję, jaką w życiu zrealizowała (i nadal to czyni) dr Wanda Półtawska, ale także ci, którzy nie do końca to rozumieją. Przy okazji 101. urodzin pani profesor (ur. 2 listopada 1921 r.), jak zwykli ją nazywać jej studenci, warto przez pryzmat tych dzieł i zmian, jakie się dokonały w życiu twórcy, przybliżyć konsekwentną postawę jubilatki.

CZYTAJ DALEJ

O św. Mikołaju naukowo

2022-12-06 05:00

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Abp Grzegorz Ryś o św. Mikołaju

2022-12-06 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Życzę wam, drogie dzieci i wam drodzy dorośli, żeby wasze przychodzenie do Kościoła uczyniło z was dobrych ludzi tak, jak to przychodzenie Mikołaja do Kościoła uczyniło go dobrym człowiekiem, i to znacznie wcześniej niż został biskupem – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję