Reklama

Niedziela Kielecka

Duch Święty wciąż do odkrycia

Z ks. dr. Adamem Wilczyńskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Agnieszka Dziarmaga: Duch Święty jest trzecią Osobą Boską, którego dary otrzymujemy podczas sakramentu bierzmowania. Zstąpił na Apostołów w Wieczerniku – i stąd mamy święto Zesłania Ducha Świętego. A zatem równy Ojcu i Synowi, a jakby mniej znany, jakby mniej bliższy...

Ks. Adam Wilczyński: Duch Święty jest dla nas, katolików, wciąż do odkrycia, ale uczyniono już bardzo dużo, aby Trzecia Osoba Boska stała się nam bardziej znana. Ogromna w tym zasługa papieża Jana Pawła II, który w 1986 r. opublikował encyklikę poświęconą osobie Ducha Świętego. Duży wkład w poznawanie Trzeciej Osoby Boskiej miały w ostatnim czasie również liczne publikacje polskich teologów. Na szczególną uwagę zasługuje książka ks. prof. Józefa Kudasiewicza „Odkrywanie Ducha Świętego”. To on właśnie stwierdził, że w okresie przed Soborem Watykańskim II, a nawet w czasie soborowym mało mówiono na temat Ducha Świętego. Książka ks. Kudasiewicza jest doskonałym przewodnikiem pozwalającym czytelnikowi na odkrywanie tego daru zmartwychwstałego Pana.

Jak budować swoją bliskość z Duchem Świętym?

Przede wszystkim przez poznawanie Go. Nie można stworzyć więzi z kimś, kogo się nie zna. Uprzywilejowanym miejscem jest Kościół, w którym On zawsze działa w sakramentach, darach i charyzmatach. Musimy wiedzieć, że moc posługi Kościoła wynika z obecności Ducha Świętego. Sakramenty nie miałyby swojej mocy, gdyby nie Trzecia Osoba Boska. W związku z tym tak ważne jest, abyśmy jako katolicy odkrywali moc sakramentów, które przyjęliśmy lub przyjmiemy. Także odkrywanie tego, czym są dary Ducha Świętego i Jego charyzmaty oraz pragnienie rozwijania ich, pozwoli nam odkryć, kim jest Paraklet posłany nam przez Jezusa.

Innym ważnym miejscem, w którym wciąż możemy odkrywać Ducha, jest Pismo Święte. To on sprawia, że Słowo Boże jest wciąż żywe i skuteczne.

Reklama

Jak zdaniem Księdza wygląda dzisiaj zakorzenienie społeczne tradycji Zielonych Świąt i ich celebrowanie?

Najpierw wyjaśnijmy nazwę „Zielone Święta”. Izraelici w Starym Testamencie obchodzili pięćdziesiątnicę wyjścia z niewoli egipskiej. Elementem tego święta było zamieszkiwanie w szałasach zbudowanych z zielonych gałęzi. Kolor zielony symbolizuje życie, siłę, żywotność, dynamizm, tak więc te dary, które stały się udziałem Kościoła w dzień Zesłania Ducha Świętego.

Jeśli chodzi o celebrowanie wigilii przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, to wiem, że odbywa się ono w wielu parafiach naszej diecezji. Jeśli jest dobrze przygotowane, dostarcza wielu przeżyć na różnych poziomach: emocjonalnym, intelektualnym i duchowym. Uroczystość przypada w niedzielę, w dzień, w którym jako katolicy gromadzimy się na sprawowaniu Eucharystii. W związku z tym celebrowanie tej uroczystości jest związane z uczestnictwem we Mszy św. i być może w Nieszporach albo celebracji Słowa Bożego. Kiedyś świętowanie rozciągało się również na następny poniedziałek. Obecnie przeżywamy w tym dniu święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ zarówno Maryja i Kościół są ściśle powiązane z osobą Ducha Świętego.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc, której udzielamy w Syrii jest o wiele ważniejsza, od pomocy uchodźcom

[ TEMATY ]

wywiad

YouTube.com

Myślę, że ta pomoc, której udzielamy w Syrii jest o wiele ważniejsza, od pomocy uchodźcom, którzy zmierzają do Europy z Afryki i z wielu innych krajów, ponieważ pomagając na miejscu, możemy uratować o wiele więcej osób – mówi w rozmowie z KAI ks. Andrzej Halemba z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, dzieląc się doświadczeniami niedawnej wizyty na Bliskim Wschodzie.

Ks. Andrzej Halemba: Życie w Aleppo z pewnością nie jest dziś łatwe. Mówi się o zakończeniu działań wojennych, jednak w dalszym ciągu słychać tam wybuchy moździerzy, a mieszkańcy obrzeży wciąż żyją w niepokoju. Jednak widać pewną poprawę sytuacji: w 2016 r. w Aleppo żyło tylko ok 19 tys. chrześcijan, a teraz obliczamy, że jest ich tam ok. 35 tys. To znaczna różnica i wyzwanie dla wspólnot, które przyjmują z powrotem swoich przyjaciół.

CZYTAJ DALEJ

Bp E. Kawa: Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu i żywności długoterminowej

2022-12-04 12:54

[ TEMATY ]

wywiad

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Bp Edward Kawa

Lelek 2v, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

„Dzisiaj Polska jest naprawdę ambasadorem Ukrainy. Gdyby nie postawa Polski, to Ukraina dzisiaj byłaby w dużo gorszym położeniu na arenie europejskiej i światowej” – uważa biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Główny koordynator działań humanitarnych Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie zwraca uwagę, że „aktualnie sytuacja jest bardzo niestabilna. - Po atakach na infrastrukturę mamy duże problemy z prądem elektrycznym. Jest dopiero początek zimy i nie wiemy co będzie dalej. Wiele rzeczy się komplikuje, ale próbujemy temu zaradzić. Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje generatorów prądu, żywności długoterminowej, generalnie tego, co jest łatwe i szybkie w przyrządzeniu, nie potrzebujące długiego gotowania - wyjaśnia.

Marcin Przeciszewski, Krzysztof Tomasik (KAI): Mija prawie dziesięć miesięcy wojny Rosji z Ukrainą. Jak dajecie sobie radę?

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję