Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Przepis na jedność

Sztuczny kwiat, jakby odcięty od korzeni nie będzie pachniał. Trzymanie się historii, naszego fundamentu wyzwala niepowtarzalną woń – mówi przed jubileuszem 600-lecia parafii Ducha Świętego w Żabnie ks. Antoni Mikrut, proboszcz senior.

Niedziela małopolska 23/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Jubileusz parafii

600‑lecie

Archiwum parafii

Młodzież włącza się w dzieła miłosierdzia

Młodzież włącza się w dzieła miłosierdzia

Wchodząc do starego kościoła, czujemy nie tylko kadzidła i świece, ale zapach drewna, wiekowych kamieni… Tak samo jest z życiem społecznym i parafialnym – ma woń i koloryt, gdy budowane jest na fundamencie – stwierdza w rozmowie z Niedzielą ks. Antoni Mikrut, poprzedni gospodarz parafii.

Walka o wiarę

600 lat, kilkadziesiąt pokoleń, dziesiątki najazdów, dwa groźne pożary, etap kalwinizmu, emigracja mieszkańców za ocean i wzruszające powroty do domu… Historia miasta i jego ludności zachwyca swoim bogactwem. W sercu wszystkich wydarzeń był kościół – położony w centralnym miejscu, na wzniesieniu, stanowił schronienie duchowe i materialne dla wielu żabnian. Pozwolił zachować to, co najważniejsze – wiarę.

– Religijność mieszkających tu dzisiaj ludzi uformowana jest przez m.in. wspaniałych powojennych proboszczów. Ksiądz Kazimierz Jarosz, który zostawił tu swój ślad, a także jego następcy dbali o podstawowe, fundamentalne sprawy duszpasterskie. Rozkochanie ludności w słowie Bożym, sakramentach przez prowadzenie ożywionej katechezy. Choć nie było jeszcze nowych, posoborowych form duszpasterskich, księża robili wiele, by dobrze prowadzić wiernych – zaznacza ks. Antoni.

Pracujący tu kapłani potwierdzają, że mimo kryzysu autorytetu osób duchownych ten w żabieńskiej parafii jest wciąż zachowany. – To bardzo pomaga w formowaniu duszpasterstwa. Do tego wszyscy jesteśmy skupieni przy jednym kościele, jednej szkole, więc nie ma takiego rozbicia. Większość pracowników w zakładach pracy i gminie dobrze się zna. Przyznaję, że ta jedność ułatwia pracę – podkreśla duchowny. Kapłani kontynuują to, co przodkowie od lat w tym miejscu tworzyli. – Łączy nas taka niewidzialna nić, stróżka trzymająca przeszłość z teraźniejszością. Każde pokolenie to kolejna warstwa. Te narastają jedna na drugą. Doceniamy to i nie chcemy być oderwani od naszej historii – dodaje ks. Antoni.

Reklama

Duch Święty zapomniany?

Na przestrzeni lat pojawił się jednak moment, w którym zatracał się pierwotny duch wspólnoty. Przez pewien czas to nie Duch Święty, pod którego wezwaniem jest kościół, odbierał cześć w najważniejszy dla parafii dzień w roku, ale św. Anna – druga patronka, chociaż na przestrzeni wieków wszystkie odbudowywane w tym miejscu kościoły posiadały tytuł Ducha Świętego. Swoistym powrotem do korzeni była decyzja o zmianie daty odpustu. – Parafie w Żabnie i Odporyszowie stanowiły unię, zwłaszcza w biedniejszych czasach, w okresie niszczenia kościołów te dwie wspólnoty się łączyły, miały nawet jednego proboszcza. Gdy świątynia w Żabnie została spalona, to centrum religijne było w Odporyszowie. Wtenczas Odporyszów przejął odpust ku czci Ducha Świętego. Nasi parafianie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zamiast gromadzić się w swojej świątyni, udawali się do sąsiadów – wspomina ks. Antoni. – Powróciliśmy jednak do naszego patrona. Penitencjaria Apostolska postanowiła, że o dacie odpustu decyduje wyłącznie patron parafii lub kościoła. Dlatego tym centralnym świętem jest ponownie uroczystość Zesłania Ducha Świętego – tłumaczy kapłan.

Decyzja, podjęta kilkanaście lat temu, wpłynęła na obranie nowych akcentów duszpasterskich w kierunku kultu Osoby Ducha Świętego. Formacja dzieci i młodzieży koncentruje się m.in. na prowadzeniu ich do pogłębienia więzi z Duchem Świętym. W każdy wtorek wierni gromadzą się na nowennie do Ducha Świętego. Powracają dawne pieśni. – Chociaż tradycyjny odpust na św. Annę dalej cieszy się zainteresowaniem, powoli odzyskujemy ten teren dla Ducha Świętego – podkreśla ks. Antoni.

Trzeba dziękować!

Okazją do szczególnego uczczenia patrona będzie Msza św. jubileuszowa. Centralne nabożeństwo związane z obchodami 600-lecia parafii odbędzie się 5 czerwca w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył będzie ordynariusz tarnowski bp Andrzej Jeż. Tego dnia za dar kapłaństwa podziękują – ks. Zdzisław Podstawa – były proboszcz parafii (1979 – 2007) w 60. rocznicę święceń kapłańskich, ks. Antoni Mikrut w 50. oraz ks. Jacek Pająk – rodak żabnieński – w 45. Po Mszy św. parafianie i goście zaproszeni są do wysłuchania wykładu historycznego o czasach trudnych dla parafii w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie, a także do odwiedzenia wystawy pamiątek historycznych oraz ekspozycji multimedialnej.

Reklama

– Jubileusz pozwala na podjęcie refleksji nad tym, skąd się wywodzimy, ale przede wszystkim to okazja do dziękczynienia Bogu za wiele łask, które przez setki lat spływały na to miejsce. Kilkadziesiąt pokoleń tworzyło tę parafię, na nią pracowało, oddawało serce, siły zdrowie… – mówi proboszcz ks. Jerzy Kawik i dodaje: – To dla nas zobowiązanie, żebyśmy nie zatracili tego, co zostawili nam poprzednicy. Na naszych oczach rosną kolejne pokolenia. Mamy im przekazać to, co dobre. Ukształtować w młodych miłość do miejsca, w którym się rodzą, dorastają i wychowują.

Jak informuje gospodarz parafii, świętowanie wielkiego jubileuszu 600-lecia rozpoczęło się już w styczniu konkursem plastyczno-fotograficzno-literackim dla dzieci i młodzieży. W Wielkim Poście zorganizowano szczególną Drogę Krzyżową ulicami miasta. Nadchodzące prymicje wpiszą się w te szczególne obchody. 12 czerwca 25. rocznicę ślubów zakonnych przeżywać będzie s. Agata Kołek, która przez 9 lat była przełożoną domu zakonnego sióstr służebniczek w Żabnie. Z kolei 31 lipca, w dzień odpustu ku czci św. Anny, Mszy św. przewodniczył będzie pochodzący z parafii bp Wiesław Lechowicz. Na jesień planowane są misje oraz koncert organowy.

Nierozerwalni

600 lat to imponująca liczba. Zatem jaki jest przepis na trwałość i jedność parafii? – Dowartościowywać osoby starsze, doświadczone życiem, które są filarami wspólnoty. Pozwolić im dojść do głosu na uroczystościach, zapraszać na spotkania z dziećmi i młodzieżą, umacniać więź międzypokoleniową. Są też w parafii wspólnoty z bogatym programem swojej działalności. Należy wykorzystać ten potencjał ludzki, pamiętając, że parafia ze swą historią i tradycją, jest wpólnotą najtrwalszą ze wszystkich. Należy zadbać, by była miejscem atrakcyjnych spotkań, takich jak pielgrzymki, wycieczki, pikniki. W zabytkowej świątyni, ze świetną akustyką i dobrym instrumentem organowym organizować koncerty religijne. Nade wszystko troszczyć się o piękno liturgii i poziom słowa, o dobry kontakt duszpasterza z parafianami. To jest szczególne wyzwanie dla nas kapłanów. Należy też podtrzymywać współpracę z władzami samorządowymi i organizacjami społecznymi oraz utrzymywać kontakt z rodakami na emigracji – odpowiada ks. Antoni i zaprasza diecezjan do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca na sakralnej mapie Małopolski.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wał-Ruda: Konkurs literacko-plastyczny - zainspiruj się bł. Karoliną!

Bł. Karolina inspiruje dzieci, młodych i starszych, świadczy o tym każdego roku duże zainteresowanie Ogólnopolskim Konkursem Poetycko – Plastycznym „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”. Szesnasta edycja odbywa się pod hasłem „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. To propozycja dla osób, które lubią malować, rysować i pisać wiersze. Celem konkursu jest poznanie życia i przesłania bł. Karoliny – dziewicy i męczennicy.

Dla ułatwienia interpretacji tematu, organizatorzy podali zagadnienia, które mają być inspiracją dla uczestników. Można więc pokazać, że ludzkość nie ma przyszłości bez rodziny, a także rodzinę jako kolebkę wartości. Ponadto uczestnicy mogą zainspirować się tematami: „Być razem to być dla siebie nawzajem”, „Odczytujmy znaki czasu w świetle Ewangelii”, "Boże, wskaż mi drogę, określ kierunek, wyznacz granicę, a trafię do Ciebie” oraz „Bóg, Ojczyzna w naszych sercach”. Prace należy dostarczyć do 7 stycznia 2019 r. na adres Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Radłowskiej 67, 33 –133 Wał –Ruda. Szczegóły są na stronie http://www.zspwolaradlowska.pl

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję