Reklama

Niedziela Łódzka

Posłany do głoszenia Ewangelii

Kleryk Mateusz Jagieło z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjął święcenia diakonatu z rąk abp. Grzegorza Rysia.

Niedziela łódzka 23/2022, str. VI

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Ks. Paweł Kłys

Pierwsza posługa liturgiczna dk. Mateusza Jagieło

Pierwsza posługa liturgiczna dk. Mateusza Jagieło

Podczas święceń diakonatu stałego w łódzkiej katedrze odbyły się także święcenia diakonatu, podczas których Mateusz Jagieło zobowiązał się do pełnienia posługi diakona w duchu Bożej miłości, żyjąc w celibacie, tym samym rezygnując z założenia rodziny. Ponadto przyrzekł, że będzie pogłębiał ducha modlitwy, kształtując swoje życie na wzór Chrystusa. – Jeśli nie będziesz siedzieć u stóp Jezusa, nie będziesz słuchać Jego słowa i nie będziesz człowiekiem modlitwy, to ta cała służba wcześniej czy później wyjdzie ci bokiem i odbije się pretensją do braci i do Jezusa – przestrzegał w homilii abp Grzegorz Ryś, wskazując na istotę modlitwy w posłudze diakona. Metropolita łódzki zwrócił się do nowo wyświęconego, aby nieustannie pogłębiał relację z Bogiem Ojcem, która przynosi owoce i otwiera serce na drugiego człowieka. – Święcenia diakonatu to dla mnie kolejny etap formacji ku święceniom prezbiteratu, ale przede wszystkim posługa. Sakrament święceń nie jest tylko dla mnie, ale po to, abym za jego pomocą mógł robić dobro i służyć ludziom w Kościele. Tak właśnie chciałbym realizować posługę diakona w parafii, do której zostałem posłany – powiedział Mateusz Jagieło.

Podczas obrzędu święceń diakonatu kandydat złożył przyrzeczenie posłuszeństwa i wierności swojemu ordynariuszowi. Otrzymał również Ewangelię, którą od tego momentu będzie głosił. Znakiem zewnętrznym jest strój, który składa się z alby i stuły przewieszonej przez lewe ramię lub dalmatyki. – Przez te święcenia diakon wchodzi do stanu duchownego, czyli tak zwanego prezbiterium, składa przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi jako jego bezpośredni współpracownik, ślub celibatu oraz przyrzeczenie rozwijania ducha modlitwy i w tym duchu sprawowania Liturgii Godzin, czyli brewiarza. Święcenia diakonatu są takim momentem przejściowym, ponieważ Mateusz nie odczytuje swojego powołania jako diakon, ale jako prezbiter – powiedział ks. dr Jacek Kacprzak, prorektor WSD w Łodzi. Metropolita łódzki wręczył także dekret, który stanowi o miejscu posługi nowego diakona.

Reklama

Mateusz Jagieło spędzi najbliższy rok w parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Pabianicach. Do zadań misji diakońskiej należy rozdawanie Komunii św., proklamowanie Ewangelii, głoszenie homilii, błogosławienie małżeństw, udzielanie chrztu, poświęcenie dewocjonaliów. Święcenia diakonatu są pierwszym stopniem święceń kapłańskich. Kolejne to prezbiterat i sakra biskupia.

Obecnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi studiuje 42 kleryków.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia diakonatu 2021

[ TEMATY ]

Toruń

diakon

święcenia diakonatu

Ewa Melerska

- Zostać diakonem i w przyszłości kapłanem oznacza troszczyć się o to, aby pomóc Jezusowi, by Słowo Boże, zasiane w sercach młodych ludzi, było właściwie odczytywane – mówił bp Józef Szamocki podczas święceń diakonatu w toruńskiej katedrze.

Święcenia diakonatu odbyły się 13 czerwca. Bp Szamocki udzielił ich 6 alumnom Wyższego Seminarium Duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Nocne patrole pomagają osobom w kryzysie bezdomności przetrwać zimę

2023-02-09 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

Zima to wyjątkowo trudny czas dla osób będących w kryzysie bezdomności, ale także czas wytężonej pracy i współpracy fundacji, stowarzyszeń jak i osób prywatnych zajmujących się pomocą potrzebującym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję