Reklama

Nieszawa

Bł. Siostra Sancja wskazuje drogę

Z s. Cecylią Belchnerowską, przełożoną Prowincji Poznańskiej Zgromadzenia Matki Bożej Bolesnej, która 23 marca br. przekazała parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie relikwie bł. s. Sancji, rozmawia Wanda Wasicka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wanda Wasicka: - Proszę Siostry, ile domów zakonnych Sióstr Serafitek zostało wyróżnionych relikwiami bł. s. Sancji?

S. Cecylia Belchnerowska: - Parafia nieszawska, która jako jedyna w diecezji otrzymała relikwie Błogosławionej, jest już przedostatnim przystankiem. Msze św. dziękczynne z przekazaniem relikwii dla danego domu zakonnego zaczęłyśmy po beatyfikacji s. Sancji przez Ojca Świętego Jana Pawła II, 18 sierpnia ub. r. A ponieważ Zgromadzenie podzielone jest na trzy Prowincje na terenie Polski, relikwie Błogosławionej są jakby rozsiane po całym kraju.

- Dzisiejsza wizyta Siostry w Nieszawie z pewnością nie jest pierwszą?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Tak. Każdego roku przyjeżdżamy na rocznicę śmierci matki założycielki - Małgorzaty Łucji Szewczyk. Byłam również na uroczystości poświęcenia tablicy.

- Jak liczne są domy zakonne Sióstr Serafitek w Prowincji Poznańskiej?

- To zależy od specyfiki domu, od pracy, którą wykonują siostry. Największy jest dom w Poznaniu, w którym znajduje się zarząd prowincjalny. Mieszkają w nim siostry emerytki, postulantki i siostry, które pracują w domu pomocy społecznej dla dziewczynek z upośledzeniem umysłowym. Podopiecznych jest 60, obsługa administracyjna i połowa personelu wychowawczego to siostry. Razem jest 80 sióstr.

Reklama

- Co jest specyfiką Zgromadzenia Matki Bożej Bolesnej?

- Od początku istnienia Zgromadzenia - opieka nad ludźmi chorymi i ubogimi. A ubóstwo jest wieloaspektowe: duchowe i materialne. Dlatego zakładamy świetlice. Mamy już trzy, m.in. w Nieszawie. Ponadto funkcjonuje wspomniany wcześniej dom pomocy społecznej dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w Poznaniu, zakład opiekuńczo-wychowawczy w Toruniu, dwie stołówki dla ubogich. Prowadzimy też nieustannie pracę katechetyczną.

- Jak odbierana jest bł. s. Sancja przez młode dziewczęta, które obrały drogę zakonną?

- S. Sancja, pierwsza serafitka wyniesiona na ołtarze, jest przykładem obrania drogi pokornej, prostej świętości, tj. spełniania obowiązków w sposób perfekcyjny, rzetelny i z miłości do drugiego człowieka. S. Sancja to także wzór całkowitego rozwoju. Obecnie daje się dostrzec, że istnieje olbrzymi nacisk na zdobywanie wiedzy. Pogoń za nią staje się bożkiem. Bł. s. Sancja jest przykładem, że wykształcenie tak, ale nie można pomijać działalności społecznej, charytatywnej, rozwoju duchowego.

- Największe Siostry marzenia...

- Po pierwsze, zwiększenie liczby powołań w prowincji. Po drugie, wszystkie chciałybyśmy, aby odnalazły się dokumenty dotyczące życia Matki Założycielki z czasów przed jej wstąpieniem do Zakonu. Są one nieodzowne do zakończenia procesu kanonizacyjnego, takie są wymogi prawne. Prawdopodobnie urodziła się na Wołyniu. Szukamy najmniejszych nawet śladów.
Naszym największym marzeniem jest kanonizacja s. Sancji. Cieszy nas, że po każdej Mszy św. dziękczynnej, na której jesteśmy z relikwiami, otrzymujemy po kilkanaście listów z podziękowaniami za łaski otrzymane za przyczyną Błogosławionej. Ostatnio najwięcej jest podziękowań za znalezioną pracę.

- Dziękuję za rozmowę i życzę spełnienia wszystkich marzeń.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Potrafią dawać wiele dobra

2023-12-05 19:51

[ TEMATY ]

szkolne koła caritas

Bp Adrian Put

wolonariat

Karolina Krasowska

Tegoroczna gala odbyła się po raz piaty

Tegoroczna gala odbyła się po raz piaty

W zielonogórskiej parafii pw. Ducha Świętego odbyła się dziś jubileuszowa V Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas. Młodym wolontariuszom oraz ich opiekunom statuetki wręczył bp Adrian Put.

Pamiętają o innych, troszczą się o potrzebujących, angażują rówieśników na terenie szkoły. Wolontariat jest ich codziennością. Całoroczną pracę młodych wolontariuszy nagrodzono 5 grudnia podczas uroczystej gali w zielonogórskiej parafii pw. Ducha Świętego. W tegorocznej edycji nagrodzonych zostało 8 wolontariuszy, 4 opiekunów oraz 2 Szkolne Koła Caritas. Statuetki wręczył im bp Adrian Put. – Dziękuję wam, droga młodzieży, za to, że jesteście i potraficie dawać tyle dobra. Jeśli Kościół ma twarz, to wierzę, że ma taką piękną twarz jaką wy macie – powiedział biskup pomocniczy naszej diecezji, wyrażając wdzięczność młodym wolontariuszom.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski - oczami pielgrzymów

2023-12-06 18:31

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

KSM Archidiecezji Częstochowskiej

Jest wyrazem jedności, solidarności i miłości do Matki Bożej - Apel Jasnogórski. Jako wieczorna modlitwa kierowana do Królowej Polski rozpoczęła się 8 grudnia 1953 r. Dla pielgrzymów przybywających na Jasną Górę to modlitwa łącząca pokolenia. Są grupy wiernych, które nim rozpoczynają swoje nocne czuwanie, ale też i takie, które właśnie tą modlitwą kończą swoje pielgrzymowanie. Dla każdego to oddanie się w opiekę Maryi jest ważne.

W ramach jubileuszowych uroczystości, 8 grudnia, zaplanowano koncert „Modlitwa pokoleń. 70 lat Apelu Jasnogórskiego”. Obok muzyki maryjnej podczas widowiska zabrzmią utwory muzyki poważnej o tematyce maryjnej. Koncert transmitowany będzie przez TVP1. Tego dnia na Jasnej Górze odbędzie się także prezentacja znaczka Poczty Polskiej upamiętniającego Apel. O godz. 21.00 jubileuszowy Apel Jasnogórski poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Modlitwa również będzie transmitowana w TVP1 oraz jak zawsze na kanale YouTube Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję