Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przebić się do nieba

Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym działające w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju obchodzi 30. rocznicę powstania.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 24/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym

Goraj

Joanna Ferens

Ci, którzy niosą pomoc duszom czyśćcowym

Ci, którzy niosą pomoc duszom czyśćcowym

Rocznicowe uroczystości miały miejsce 22 maja i rozpoczęły się od Mszy św., którą w intencji dusz w czyśćcu cierpiących i żyjących członków wspólnoty sprawowali pochodzący z Nigerii ks. Antoni Umeh, student muzykologii i liturgiki na KUL-u oraz wikariusz parafii w Goraju ks. Paweł Krzaczek.

Dlaczego warto dołączyć do tego apostolstwa? – wyjaśniła s. Anna Czajkowska ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych z Częstochowy. – Nasze zgromadzenie zrzesza ponad 30 tys. członków apostolstwa i są oni również w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Grupa ta jest bardzo potrzebna i cenna, bo w każdej parafii umierają ludzie. Myślę, że każda wspólnota parafialna dba o swoich zmarłych, a może dodatkowo dbać również przez modlitwę takiej grupy, bo przecież osoby, które do niej należą, każdego dnia coś od siebie ofiarowują zmarłym cierpiącym w czyśćcu. Codziennie się modlą i to jest ich dar stały. Warto włączyć się do tej wspólnoty, gdyż tak jak każda inna, niesie ona ze sobą dobro, otwarcie się na konkretne łaski, a tutaj jeszcze dodatkowo na modlitwy sióstr wspomożycielek, bo my modlimy się za członków apostolstwa. Może się w to dzieło włączyć każdy katolik, niezależnie czy jest duchownym, czy żyje w rodzinie, czy samotnie – tłumaczyła.

Cierpiącym i konającym

O szczegółach działalności grupy w Goraju mówiła jedna z animatorek Ewa Duma. – Nasze apostolstwo wspiera dusze w czyśćcu cierpiące, a także modlimy się za konających, aby miłosierdzie Boże w tych trudnych chwilach ogarnęło te osoby, które potrzebują najbardziej naszej modlitwy. Nasza grupa powstała w 1992 r. i spotykamy się w każdą pierwszą sobotę miesiąca od 30 lat. Zamawiamy Mszę św. za dusze w czyśćcu cierpiące i modlimy się w ich intencji, również na spotkaniach – wyjaśniła.

W modlitwie siła

– Wierzę, że dusze czyśćcowe pomagają również nam swoją modlitwą – podkreśliła Daniela Okuniewska. – Jako katolicy mamy obowiązek wspomagać dusze w czyśćcu cierpiące, ponieważ chcemy udzielić im tej pomocy i mamy nadzieję, że kiedyś ktoś za nas również będzie się modlił. Bardzo się cieszę, że taka grupa istnieje w naszej parafii. Na co dzień modlę się także w domu, ale jak się modlimy wspólnie, to wydaje mi się, że ta nasza modlitwa łatwiej „przebija się” do nieba. Wierzę, że dusze czyśćcowe modlą się również za nas i wspomagają nas tutaj we wszystkim, i jeśli o coś prosimy, to one nam pomagają – tłumaczyła.

Reklama

Łączność z tymi, którzy odeszli

Do Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym w Goraju od samego początku należy Genowefa Miksza. – Naszą grupę zapoczątkował i założył Stanisław Rekiel. Zachęcał, aby do niej dołączyć. Na początku było nas ponad 100 osób. Modlimy się każdego dnia, jak umiemy. Codziennie odmawiamy specjalny akt, uczestniczymy też w comiesięcznych Mszach św. Dołączyłam do grupy, bo akurat w momencie jej powstawania zmarła moja mama. Byłam w żałobie i wiedziałam, że dusze w czyśćcu cierpiące potrzebują modlitwy. Swoją tęsknotę oparliśmy wraz z rodziną o modlitwę i powierzaliśmy wszystko Panu Bogu. To jest piękna łączność z naszymi zmarłymi i nie tylko, to jest takie stałe bycie z nimi – tłumaczyła p. Genowefa.

Po Eucharystii członkowie grupy spotkali się w salce parafialnej z s. Anną Czajkowską, która mówiła o założeniach grupy, a także dawała wskazówki do większego rozwoju duchowego i modlitewnego. Obecnie Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym w Goraju liczy ponad 30 osób, które codziennie modlą się za dusze w czyśćcu cierpiące.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niebo dla zmarłych

Niedziela warszawska 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym

Archiwum ZSWDC

Tak wyglądało doroczne, nocne czuwanie w intencji Dusz Czyśćcowych na Jasnej Górze przed wybuchem epidemii

Tak wyglądało doroczne, nocne czuwanie w intencji Dusz Czyśćcowych
na Jasnej Górze przed wybuchem epidemii

Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny mimo epidemii pełni swoją ponadczasową misję. Niestety wspólnota boryka się z brakiem nowych członków.

Niektórzy w sobotę o tej godzinie jeszcze śpią. Ale członkowie warszawskiego Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym o godz. 7.15 uczestniczą we Mszy św. wypominkowej i odmawiają Różaniec. Wszystko w intencji dusz cierpiących w czyśćcu. Koło utworzone na stołecznym Wrzecionie istnieje już 13. rok. Jego pomysłodawczynią jest Krystyna Szymańska. Modlitwa, ofiara i jałmużna – to główne formy działalności osób zrzeszonych w grupie. Raz w roku, w czerwcu, wspólnota spotyka się na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Grabowska: "Sekularyzacja w Europie. Teoria i rzeczywistość" - wykład na Angelicum

2022-12-01 07:25

[ TEMATY ]

sekularyzm

O procesach sekularyzacyjnych w Polsce oraz o tym, że sekularyzacja nie jest procesem przebiegającym według ściśle określonego schematu mówiła prof. Mirosława Grabowska, socjolog i dyrektor Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS). Prelekcja zatytułowana „Sekularyzacja w Europie: teoria i rzeczywistość” wygłoszona została w ramach cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum w Rzymie.

Prof. Grabowska na początku wykładu mówiła o teorii sekularyzacji, formułowanej przede wszystkim w latach 60 i 70 ub. wieku i wiążącej procesy modernizacyjne społeczeństw , rozwój ekonomiczny, wzrost dobrobytu i bezpieczeństwa socjalnego - z sekularyzacją. W myśl tej teorii zasadniczo modernizacja wiąże się z sekularyzacją, choć w różnych krajach proces ten może się rozpoczynać w różnym momencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję