Reklama

Polska

Znamy miasta, które odwiedzi Papież podczas ŚDM 2016

Pragniemy, aby przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży służyły Polsce – powiedział dziś w Warszawie kard. Stanisław Dziwisz na specjalnej konferencji prasowej przed tym wielkim wydarzeniem. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, min. Jacek Cichocki zapowiedział, że rząd zamierza ułatwić formalności wizowe dla młodzieży z krajów zza naszej wschodniej granicy.

[ TEMATY ]

Warszawa

konferencja

ŚDM w Krakowie

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podaje portal stacja7.pl znane są miejsca, które odwiedzi Papież Franciszek podczas ŚDM.

Znamy listę proponowanych miast, które Papież Franciszek może odwiedzić w trakcie wizyty w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu 2,5 miliona pielgrzymów! W trakcie spotkania z dziennikarzami w Konferencji Episkopatu Polski, biskup Artur Miziński, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego KEP ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016, zaprezentował prawdopodobny przebieg wizyty Papieża Franciszka w naszym kraju. Zgodnie z wstępnymi ustaleniami mógłby on odwiedzić następujące miasta:

1. Poznań - w nawiązaniu do 1050 rocznicy chrztu Polski
2. Gniezno – miałoby się tam odbyć spotkanie ekumeniczne
3. Częstochowa – spotkanie z ruchami maryjnymi
4. Warszawa - międzynarodowe spotkanie wolontariuszy
5. Kraków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wkrótce otwarta zostanie lista zapisów uczestników ŚDM. Prawdopodobnie nastąpi to już na początku lipca. Zarejestrować się będą mogli wszyscy, którzy ukończyli 14. rok życia. Na stronie ŚDM udostępniony zostanie dokument, który będą musieli podpisać rodzice osób niepełnoletnich.

W konferencji wzięli również udział m. in. kardynał Stanisław Dziwisz, biskup Damian Muskus, ks. Grzegorz Suchodolski, Sekretarz Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM oraz minister Jacek Cichocki - Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zarówno metropolita krakowski jak i bp Muskus oraz sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński wskazywali na bardzo dobrą współpracę ze stroną rządową na rzecz przygotowań do ŚDM oraz wizyty papieża Franciszka.

Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie i na Campus Misericordiae pod Wieliczką. Poprzedzą je Dni w Diecezjach (20-25 lipca) wypełnione spotkaniami ewangelizacyjnymi i poznawaniem kultury regionów, do których przyjadą pielgrzymi z zagranicy goszczeni przez polskich rówieśników.

Reklama

Zdaniem bp. Muskusa na ŚDM do Krakowa może przybyć nawet 2,5 miliona młodzieży, z czego cudzoziemcy stanowić będą około półtora miliona.

Zarówno metropolita krakowski jak i bp Muskus oraz sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński wskazywali na bardzo dobrą współpracę ze stroną rządową na rzecz przygotowań do ŚDM oraz wizyty papieża Franciszka.

Zarówno szef kancelarii premiera jak i biskupi wskazywali, że ŚDM w Krakowie są ogromnym wyzwaniem dla Kościoła, rządu ale także dla władz samorządowych. Dotyczy to nie tylko Małopolski, bowiem w dniach poprzedzających wydarzenia centralne w Krakowie, młodzi z różnych stron kontynentu będą goszczeni przez rówieśników na terenie całego kraju.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że inicjatywa zorganizowania ŚDM w Krakowie zrodziła się podczas spotkania młodzieży świata w Madrycie w 2011, wkrótce po beatyfikacji Jana Pawła II. Stwierdził też, że Światowe Dni Młodzieży okazały się jedną z najlepszych inicjatyw duszpasterskich pontyfikatu polskiego papieża.

"Pomimo lat jakie upływają od śmierci Jana Pawła II jest on nadal niezwykle obecny w życiu i świadomości współczesnego Kościoła" - powiedział metropolita krakowski. Dodał, że papież ten "pozostał duchowym przewodnikiem młodych ludzi na ich drogach wiary, nadziei i miłości".

Były wieloletni sekretarz papieża Wojtyły wskazywał, sam był wymagający wobec siebie, dlatego miał odwagę wymagać od młodych i ukazywać im wzniosłe choć niełatwe w realizacji ideały. "Dla młodych był i pozostał autentycznym liderem" - mówił kard. Dziwisz.

Zaznaczył też, że Franciszek - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - będzie trzecim z rzędu papieżem, odwiedzającym nasz kraj.

"Kościół traktuje Światowe Dni Młodzieży jako święto wiary, młodości, wykraczające poza granice państw, kultur i języków, ukazujące uniwersalny wymiar Ewangelii" - podkreślił przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Reklama

Dodał, że zarówno Kościół w Polsce jak i rząd oraz władze dostrzegają w ŚDM "wielką szansę na zmobilizowanie polskiej młodzieży o jeszcze większa troskę o przyszłość naszego narodu". Wskazywał, że wydarzenie to stanowi ogromną promocję, nie tylko dla Małopolski i Krakowa ale też całego kraju. "Młodzi z całego świata powrócą do swoich domów opowiadając o tym, co przeżyli w naszej ojczyźnie. Wielu z nich wcześniej czy później będzie powracało nad Wisłę, do gościnnej ojczyzny Jana Pawła II" - powiedział hierarcha.

Kard. Dziwisz wyraził wdzięczność władzom państwowym i lokalnym za ogromne zaangażowanie we "wspólne dzieło", bardzo pozytywnie oceniając wzajemną współpracę na rzecz przygotowań do ŚDM.

Zaznaczył też, że organizacja wydarzenia o charakterze światowym wymaga sporych nakładów finansowych. W tym zakresie od samego początku istnieje jasny podział: Kościół bierze na siebie finansowanie wszystkich wydarzeń, które dotyczą spotkań kościelnych, religijnych, liturgicznych. "Natomiast prosimy władze państwowe o zapewnienie bezpieczeństwa, kwestii sanitarnych i odpowiednią infrastrukturę" - dodał.

Kościół kieruje się zasadą, by skromnymi środkami osiągnąć cel a także, by wszystkie powstałe lub ulepszone struktury służyły społeczeństwu, także po zakończeniu ŚDM - podkreślił metropolita krakowski. "Pragniemy, aby ŚDM służył Polsce i całemu społeczeństwu - zadeklarował kard. Dziwisz. Dodał, że tak było ze wszystkimi pielgrzymkami Jana Pawła II do ojczyzny i wyraził nadzieję, że tak będzie także i w przyszłym roku.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, min. Jacek Cichocki wskazywał, że kampania wyborcza do parlamentu zapewne spowolni różne działania organizacyjne, dlatego warto by zespół kościelno-rządowy jak najwięcej pracy wykonał wcześniej.

Reklama

Przewodniczący Zespołu ds. Przygotowania Wizyty Papieża Franciszka w Polsce poinformował, że rząd pracuje nad ułatwieniem formalności wizowe dla młodzieży z krajów zza naszej wschodniej granicy.

Min. Cichocki bardzo dobrze ocenił dotychczasowe rozmowy ze stroną kościelną na rzecz przygotowań do wizyty papieża i ŚDM. Zaznaczył, że wszelkie problemy obydwie strony starają się rozwiązywać korzystając z doświadczeń związanych z poprzednimi wizytami papieży w naszym kraju.

Z kolei sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński poinformował, że miastami do których - oprócz Krakowa - polski Episkopat zaprosił papieża Franciszka są: Warszawa, Poznań, Gniezno i Częstochowa. W Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie miałaby odbyć się spotkanie papieża z wolontariatem charytatywnym. Obecność Franciszka w Gnieźnie i Poznaniu związana byłaby z 1050. rocznicą Chrztu Polski, zaś w Częstochowie papież spotkałby się z ruchami i grupami Maryjnymi.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego KEP ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 r. zaznaczył, że jak do tej pory potwierdzona jest obecność papieża w dniach 28-31 lipca w Krakowie, podczas centralnych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Natomiast nie wiadomo jeszcze czy Franciszek przybędzie także do innych polskich miast.

Z kolei bp Damian Muskus podkreślał, że gospodarzem i organizatorem ŚDM w Krakowie jest sama młodzież. Wskazywał na jej ogromne zaangażowanie w pracach przygotowawczych dodając, że biuro organizacyjne przy Kanoniczej 18 "tętni życiem".

Koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM zwrócił uwagę, że młodzi ludzie z całego świata odwiedzą nie tylko Małopolskę ale będą rozsiani po całym kraju, od Bałtyku po Tatry. Wszędzie wre praca wolontariuszy na rzecz jak najlepszego przyjęcia rówieśników z całego globu - zapewnił krakowski biskup pomocniczy. Bp Muskus wyraził nadzieję, że po ŚDM ta ogromna rzesza wolontariuszy zostanie twórczo "zagospodarowana" nie tylko w Kościele ale też w środowiskach świeckich.

Reklama

***

Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie i na Campus Misericordiae pod Wieliczką. Poprzedzą je Dni w Diecezjach (20-25 lipca) wypełnione spotkaniami ewangelizacyjnymi i poznawaniem kultury regionów, do których przyjadą pielgrzymi z zagranicy goszczeni przez polskich rówieśników.

Z okazji Światowych Dni Młodzieży przybędzie do Polski papież Franciszek. Wiadomo jednak, że w przyszłym roku odbędą się również obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, dlatego Ojciec Święty został zaproszony przez Konferencję Episkopatu Polski do złożenia wizyty w naszym kraju także z tej okazji. Wówczas mógłby odwiedzić również Poznań i Gniezno. Na trasie proponowanej przez polski Episkopat jest także Warszawa oraz narodowe sanktuarium na Jasnej Górze. Zaproszenia do złożenia wizyty w Polsce przez Ojca Świętego zostały wystosowane także przez prezydenta i premiera RP podczas ich pobytu w Watykanie.

Przygotowanie całej pielgrzymki papieża Franciszka do Polski jest zadaniem powołanego w listopadzie ub.r. Komitetu Organizacyjnego ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce. Przewodniczy mu sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Komitet nawiązał ścisłą współpracę z powołanym w marcu br. rządowym zespołem ds. przygotowania przyszłorocznej wizyty papieża Franciszka oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży. Przewodniczy mu Jacek Cichocki, szef kancelarii premiera. W jego skład wchodzą także ministrowie Andrzej Halicki (MAiC), Teresa Piotrowska (MSW) i Grzegorz Schetyna (MSZ) Rafał Baniak, wiceminister skarbu państwa, a także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

2015-05-29 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie redemptorystów

W parafii św. Klemensa Hofbauera na Woli w Warszawie odbyły się centralne uroczystości rocznicowe z okazji 130. rocznicy ponownego przybycia redemptorystów do Polski i 80. rocznicy śmierci Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Wzór pracowitości i pobożności

Niedziela sosnowiecka 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Zyta

Piotr Lorenc/Niedziela

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Święta Zyta jest znana w diecezji z przepięknego ołtarza w sosnowieckiej bazylice katedralnej, którego konserwacja jest właśnie na ukończeniu.

Neobarokowy, drewniany ołtarz św. Zyty jest polichromowany i złocony. Między dwoma kolumnami znajduje się obraz św. Zyty. W środku zwieńczenia nastawy jest ozdobny kartusz z monogramem Matki Bożej. Po bokach są ustawione dwie figury: św. Barbary i św. Łucji. Ołtarz jest dziełem Pawła Turbasa i powstał w latach 1904–1906. – Od ponad roku ołtarz przechodzi kapitalny remont. Zdemontowane elementy snycerki trafiły do krakowskiej pracowni Aleksandra Piotrowskiego „Rearte”, gdzie zostały poddane gruntownej konserwacji. Natomiast mensa ołtarza pozostała w katedrze i była odnawiana na miejscu. Mieliśmy takie założenie, że remont miał być zakończony na Wielkanoc 2020 r., ale z powodu pandemii i kwarantanny, którą przechodzili kolejni pracownicy, tempo prac uległo nieznacznemu opóźnieniu – wyjawia kulisy renowacji ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję