Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Na wzór Prymasa Tysiąclecia

Przedstawiciele Akcji Katolickiej diecezji zamojsko-lubaczowskiej wzięli udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2022, str. I

[ TEMATY ]

Częstochowa

pielgrzymka

Akcja Katolicka

Archiwum autora

Przed częstochowską katedrą

Przed częstochowską katedrą

Pielgrzymkę zorganizował asystent parafialny Akcji Katolickiej przy parafii katedralnej ks. dr Robert Strus. W wyjeździe uczestniczyli także członkowie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, którzy w tym samym terminie pielgrzymowali na Jasną Górę. Pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Z zawierzeniem bł. Prymasa idziemy do Maryi”.

W drodze do Częstochowy odwiedziliśmy Święty Krzyż, a po południu dotarliśmy na Jasną Górę. W Sali Papieskiej pielgrzymów powitała prezes KIAK Urszula Furtak. Następnie odbyły się konferencje wygłoszone przez ks. prof. Pawła Bortkiewicza i prof. Grzegorza Kucharczyka, które miały dla nas wymiar formacyjny poprzez pogłębienie naszej wiedzy chrześcijańskiej i nauczania Kościoła.

Po zakończeniu konferencji poświęconych nauczaniu Prymasa Tysiąclecia uczestnicy spotkania przeszli pod pomnik bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Modlitwę wstawienniczą poprowadził bp Marek Mendyk, krajowy asystent Akcji Katolickiej.

Reklama

O godz. 20 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej uczestniczyliśmy we Mszy św., której przewodniczył bp Marek Mendyk. Po Eucharystii odbył się Apel Jasnogórski z rozważaniami bp. Mendyka.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy o godz. 9.30 w archikatedrze częstochowskiej, gdzie przywitali nas abp Wacław Depo, bp Marek Mendyk i prezes zarządu KIAK Urszula Furtak. Podczas spotkania działaczom Akcji Katolickiej wręczono medale „Za Dzieło Apostolstwa”. Następnie z archikatedry alejami Najświętszej Maryi Panny pielgrzymi udali się w modlitewny przemarsz na Jasną Górę. Krzyż, baner Akcji Katolickiej w Polsce, sztandary Akcji Katolickiej i orkiestra poprowadziły nas na Jasnogórski Szczyt.

Uwieńczeniem naszej pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył i wygłosił homilię abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii arcybiskup podkreślił, że członkowie Akcji Katolickiej powinni się wzajemnie umacniać oraz wypraszać potrzebne łaski tak, jak Maryja z Apostołami w Wieczerniku. Podkreślił, że zasadniczym celem Akcji Katolickiej jest nie tylko dawanie świadectwa, ale też stała formacja, modlitwa i „wprowadzanie Boga w nasz ludzki świat”. Zaznaczył, że członkowie Akcji Katolickiej powinni być świadomi faktu wspólnotowego przeżywania wiary w jej aspekcie społecznym. – Z bł. Kardynałem Stefanem do Maryi – to jest nasza droga – powiedział na zakończenie. Eucharystię zakończyliśmy odmówieniem Aktu Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej.

Umocnieni w wierze, ubogaceni przeżyciami, upewnieni, że Maryja wspiera nas w naszym staraniu, abyśmy potrafili uczynić z naszego apostolskiego działania dzieło prawdziwie podobające się Bogu, wróciliśmy do naszych domów.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratujmy zabytki na częstochowskich cmentarzach

Przed nami 24. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzach Kule i św. Rocha.

Będzie ona przeprowadzona w dniach 31 października i 1 listopada. Zgodnie z ostatnią decyzją komisji społecznej do prac remontowych z zebranych środków przewiduje się renowację zagrożonego zawaleniem nagrobka Marianny Walenty na cmentarzu Kule (kw. nr 14 z 1906 r.), wykonanego w kształcie kolumny z dużą rzeźbą Matki Bożej na wysokim cokole. Jego autorem jest wybitny rzeźbiarz Józef Baltazar Proszowski. Jeżeli pozwolą na to środki, odnowiony zostanie również niszczejący nagrobek sędziego pokoju Antoniego Siecińskiego z piękną kaligrafowaną tablicą. Jest to prawdopodobnie najstarszy nagrobek na cmentarzu Kule, przeniesiony z ul. Ogrodowej podczas zakładania nekropolii.

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

2022-11-29 10:16

mrallen/Fotolia.com

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

We wtorek w stolicy Rumunii rozpoczyna się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję