Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Byli ministrantami, są lektorami

Błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora przyjęło 64 ministrantów rejonu biłgorajskiego.

Byli to chłopcy z parafii w Soli, Chmielku, Aleksandrowie, Majdanie Starym, Biszczy, Księżpolu, w Suścu, Górecku Kościelnym, Potoku Górnym, Goraju, Tarnogrodzie, Tereszpolu, Korytkowie i z trzech biłgorajskich z parafii: Chrystusa Króla, św. Jana Pawła II i św. Marii Magdaleny, którzy przez ostatni rok przygotowywali się do tego wydarzenia poprzez formację na kursie lektorskim.

Uroczystość odbyła się 17 czerwca w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, zaś Eucharystii przewodniczył ks. Witold Batycki, dziekan, który powitał zebranych w świątyni. – Dziś w naszym sanktuarium gromadzi nas piękna uroczystość. Chcemy dopuścić do pełnienia funkcji lektora kilkudziesięciu ministrantów. Wsłuchajmy się dziś szczególnie w słowa z Ewangelii św. Jana, iż „na początku było Słowo”. To właśnie przez słowo Bóg stworzył świat, a dziś szafarzami słowa są kapłani, biskupi i papież. I wy również, drodzy chłopcy, dziś otrzymujecie to błogosławieństwo do stołu Słowa. Dziękujemy Panu Bogu za waszą obecność i dotychczasową posługę w waszych parafiach, a także cieszymy się, że się rozwijacie i każdego dnia będziecie dbać o to, aby to Słowo Boże było jak najpiękniej przekazywane ludowi. Polecamy was opiece i łasce Bożej – powiedział.

Dar i zadanie

Posługa, której dzisiaj dostępujecie jest dla was zarówno darem, jak i zadaniem – tłumaczył w homilii ks. Łukasz Duda, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza rejonu biłgorajskiego. – Ten dar wyraża się w tym, że będziecie czytać słowo Boże zgromadzonym wiernym stając się sługami prawdy, która rozjaśnia drogi ludzkiego życia. Zadanie natomiast polega na tym, iż sami powinniście, jak najczęściej rozważać słowo Boże w sercu i być jego świadkami w codziennym życiu. Funkcja lektora to wielkie posłannictwo. To trudne zadanie, które wymaga chęci, znalezienia czasu, ale też i walki z lenistwem, któremu tak często można się poddawać. Ale w tej misji nie jesteście sami, jest z wami Jezus, który wam błogosławi – podkreślił.

Reklama

Obrzęd przyjęcia chłopców do posługi lektoratu rozpoczął się od przedstawienia kandydatów i prośby o włączenie ich do lektorskiego grona. Ks. Łukasz Duda potwierdził, że są oni świadomi zadań, jakie Kościół powierza lektorom i potrafią je pełnić. Kandydaci głośno wyrazili swoje postanowienia, że chcą pełnić funkcję lektora w zgromadzeniu liturgicznym, aby przez to służyć Kościołowi i przyczyniać się do jego wzrostu, a także gorliwie rozważać słowo Boże i być świadkiem Chrystusa w codziennym życiu. Następnie ks. Witold Batycki dokonał uroczystego przyjęcia kandydatów w szeregi lektorów słowami: „Wszechmogący, wieczny Boże, Ty wielokrotnie przemawiałeś do ludzi przez proroków, a w ostatecznych dniach przemówiłeś do nas przez Syna, pobłogosław tych wybranych członków służby liturgicznej, którzy mają pełnić we wspólnocie funkcję lektora. Spraw, aby nieustannie rozważając Twoje słowo, zostali przez nie ukształtowani i wiernie przekazywali je swoim braciom, a znak, który dziś otrzymują, niech przypomina im o Twojej miłości i podjętych przez nich zobowiązaniach”. Na zakończenie obrzędu nowi lektorzy zostali pokropieni wodą święconą oraz otrzymali krzyże lektorskie na znak pełnienia funkcji, do której przygotował ich kurs, który trwał 10 miesięcy.

Przedstawiciele lektorów podzielili się swoimi refleksjami z uroczystości oraz wyjaśniali, jakie znaczenie ma w ich życiu posługa lektora. – Chciałem zostać lektorem, aby móc czytać czytania w kościele i dzisiaj czuję dumę, ponieważ mogę to już robić oficjalnie. Mogę ponadto rozwijać swoją wiedzę, wiarę, poznawać Pismo Święte i bardziej czuć się częścią Kościoła – wyjaśniał Maksymilian Sowa z parafii w Goraju.

Lektorzy podziękowali również ks. Witoldowi Batyckiemu, ks. Łukaszowi Dudzie oraz wszystkim kapłanom, którzy licznie przybyli, aby modlić się w ich intencji. Na zakończenie ks. Batycki gratulował nowym lektorom oraz życzył im wytrwałości na drodze do świętości. Uroczystość zakończyło pamiątkowe zdjęcie i wielka radość lektorów, którą dzielili się z kapłanami i swoimi rodzinami.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będą zabiegać o piękno liturgii

Niedziela świdnicka 26/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

lektorat

lektorzy

ceremoniarze

Ks. Mirosław Benedyk

Nowi ceremoniarze z bp. Markiem Mendykiem

Nowi ceremoniarze z bp. Markiem Mendykiem

Biskup Marek Mendyk udzielił specjalnego błogosławieństwa lektorom i ceremoniarzom do pełnienia ważnych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.

Od września przygotowywali się w swoich wspólnotach liturgicznych. Brali udział w kursie lektorskim i szkole ceremoniarza, podczas których poznawali Pismo Święte i elementy liturgii. Na zakończenie cyklu spotkań prowadzący zwrócili szczególną uwagę na to, aby podczas swojej służby nie skupiać się na zewnętrznych i powierzchownych aspektach posługi, ale przede wszystkim na tych duchowych. Ważne jest, aby wiedzieć, dla kogo się służy. Po takim przygotowaniu 13 czerwca w świdnickiej katedrze bp Marek Mendyk udzielił młodym chłopcom promocji do posługi lektora i ceremoniarza.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję