Reklama

Głos z Torunia

Rok św. Jakuba

Jakubowe sanktuarium w Toruniu

Od wielu wieków ze szczytu bramy kościelnej św. Jakub Apostoł spogląda z uwagą na cały Rynek Nowomiejski, witając turystów i pielgrzymów.

Niedziela toruńska 30/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Toruń

Sanktuarium św. Jakuba

Renata Czerwińska

Charakterystyczna rzeźba świętego wita mieszkańców miasta

Charakterystyczna rzeźba świętego wita mieszkańców miasta

Od 2021 r. toruńska świątynia pod jego wezwaniem została podniesiona do rangi sanktuarium.

Garść historii

Powstanie kościoła, zwanego perłą architektury Pomorza, było dotąd datowane na rok 1309, jednak najnowsze badania archeologiczne sugerują, że powinno się tę datację przesunąć o wiele lat wstecz. Kościół farny Nowego Miasta Torunia, który przybrał rzadką na naszych terenach formę dwukondygnacyjnej bazyliki, ufundowany został najprawdopodobniej przez Krzyżaków. Tu w sto lat później spotykał się wikariat Towarzystwa Jaszczurczego, na wpół tajnej antykrzyżackiej organizacji rycerstwa Ziemi Chełmińskiej. W latach 1557 – 1667 była to parafia protestancka. Od 1343 r. (z przerwą na czas pobytu ewangelików) aż po rok 1833 gospodyniami kościoła były siostry cysterki-benedyktynki, one również prowadziły znajdującą się obok lecznicę.

Zabytki sanktuarium

Gotycka świątynia pociąga atmosferą wielowiekowej modlitwy, ale też wysokiej klasy zabytkami. To przede wszystkim przejmujące Drzewo Życia – krucyfiks mistyczny pochodzący z XIV wieku; sceny Pasji Chrystusowej wymalowane w prezbiterium na tle średniowiecznego miasta, gigantyczne sklepienie gwiaździste, które dzięki toruńskim architektom zaczęto naśladować w krajach zachodniej Europy; scena adoracji Chrystusa Ukrzyżowanego przez św. Benedykta i św. Scholastykę, wymalowana pędzlem samego Bartłomieja Strobla; otoczony legendą Czarny Krucyfiks, przedstawiający niezwykle ekspresyjnie scenę śmierci Chrystusa; czy też XVIII-wieczny ołtarz główny, wykonany przez zaledwie trzydziestoletniego protestanckiego artystę mieszkającego w Toruniu – Johanna Antona Langenhana. A to jeszcze nie wszystkie malowidła i rzeźby, które ukazują się oczom wiernych i turystów.

Camino

Kościół św. Jakuba fascynuje nie tylko miłośników architektury i rzeźby. Odbywają się tu koncerty organowe, siostry terezjanki regularnie spotykają się podczas modlitwy o beatyfikację swojego założyciela, Sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka (spoczywa w sarkofagu w jakubowym kościele). Jednak ta świątynia to szczególne miejsce dla członków Bractwa Świętego Jakuba i pielgrzymów, zmierzających do sanktuarium św. Jakuba w hiszpańskiej Composteli. Leżący na szlaku Camino Polaco kościół stał się miejscem, w którym można usłyszeć świadectwa, a także wybrać się do niego z pielgrzymką.

Reklama

Odpust

Doroczny odpust ku czci św. Jakuba przypada w ostatnią niedzielę lipca. Tegoroczny odpust jakubowy zostanie poprzedzony maratonem, który przebiegać będzie polską Drogą św. Jakuba. O godz. 11.30 Mszę św. będzie sprawować bp Józef Szamocki, następnie na Rynku Nowomiejskim dla parafian, caminowiczów i sympatyków kościoła będzie przygotowanych wiele atrakcji. To m.in. wystawa zdjęć ze szlaku, możliwość porozmawiania z członkami Bractwa św. Jakuba, atrakcje dla dzieci, m.in. malowanie charakterystycznych muszelek i przygotowywanie podróżnych kapeluszy, a o godz. 15.15 koncert Magdy Anioł.

W parafii jest również czczona Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel. Odpust ku jej czci, poprzedzony rekolekcjami szkaplerznymi, przypada 16 lipca. Tego dnia można przyjąć szkaplerz karmelitański.

2022-07-19 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O szansach i zagrożeniach współczesnej psychologii

[ TEMATY ]

Toruń

psychologia

Renata Czerwińska

- Wszystkie metody polegną, jeśli człowiek nie wróci do Boga i nie zacznie żyć tak, jak On chce - mówił ks. prof. Jan Perszon. W toruńskim Centrum Dialogu im. Jana Pawła II odbyło się dziś XII Toruńskie Sympozjum poświęcone Religiom i Alternatywnym Ruchom Religijnym.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne konferencja przybrała formę online. Tematem spotkania były szanse i zagrożenia współczesnej psychologii. Prelegenci zwrócili uwagę na zmieniającą się na przestrzeni wieków antropologię i szkody, jakie poczyniło odejście od perspektywy chrześcijańskiej. Jednym z ważnych kwestii była modna psychologia sukcesu (Bogna Białecka) czy też metoda Porozumienia bez Przemocy. Jak zauważył ks. prof. Aleksander Posacki, choć wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka jest dobrą postawą, warto zwrócić uwagę na podstawy światopoglądowe założyciela NVC - a te odbiegają od chrześcijańskiego spojrzenia na świat. Dyskutanci zwrócili również uwagę, że poprzez używanie ściśle sformułowanych zdań istnieje ryzyko manipulacji drugą osobą. 

CZYTAJ DALEJ

Czy jest powrót po apostazji?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 51

[ TEMATY ]

apostazja

Karol Porwich/Niedziela

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Złożyłem apostazję (pracowałem w Niemczech i nie chciałem płacić podatku na Kościół). Teraz chcę wrócić do Kościoła. Co mam zrobić?

CZYTAJ DALEJ

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję