Reklama

Niedziela Legnicka

Wrzesień w parafii Wykroty

Miesiąc ten należał do pracowitych okresów w parafii. Za nami trzy wydarzenia: festyn, odpust ku czci św. Michała Archanioła oraz udzielenie sakramentu bierzmowania.

Niedziela legnicka 42/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

sakrament bierzmowania

Ewa Gajewska

Pamiątkowa fotografia nowo bierzmowanych

Pamiątkowa fotografia nowo bierzmowanych

Inicjatorem i pomysłodawcą festynu parafialnego był proboszcz parafii ks. dr Sławomir Kowalski, a motorem organizacyjnym prezes Akcji Katolickiej pani Iwona Tur. Prace przy jego organizacji skupiły kilka pokoleń. Parafianie starsi i młodsi, sportowcy i strażacy, wolontariusze ze szkoły podstawowej, członkowie Akcji Katolickiej i panie z koła gospodyń – wszyscy pracowali ramię w ramię, mimo niesprzyjającej pogody. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania. Przygotowano wiele atrakcji, od zaplecza kulinarnego: ciasta, pierogi, frytki, popcorn, kiełbaski z grilla, przez malowanie twarzy i zabawy dla najmłodszych, po przejażdżki na kucykach. Czas umilały występy artystyczne zespołów i grup wokalnych. Imprezę poprowadził profesjonalny konferansjer, a dyskotekę na zakończenie – zaprzyjaźniony DJ. Dzięki zaangażowaniu wielu osób wszystko przebiegło pomyślnie, nawet słońce wychodziło zza chmur, aby ogrzać licznie przybyłych gości.

25 września obchodziliśmy podwójną uroczystość: odpust ku czci św. Michała Archanioła oraz przyjęcie przez młodzież sakramentu bierzmowania. Swoją obecnością te wydarzenia ubogacili księża z sąsiednich parafii i poczty sztandarowe. Mszy św. przewodniczył, wygłosił kazanie i udzielił sakramentu bierzmowania ks. dr Leopold Rzodkiewicz. W swoim słowie skierowanym przede wszystkim do kandydatów bierzmowania, a pozostałym wiernym ku przypomnieniu, ks. prałat zwrócił uwagę na znaczenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Życzył młodzieży, aby swoich otrzymanych talentów i darów Ducha Świętego nie zakopywali, tylko dbali o nie, pomnażali i rozwijali.

Dobra i widoczna współpraca przy tych wydarzeniach to efekt włożonej pracy duszpasterza na rzecz budowania wspólnoty parafialnej. Konstruktywne motywowanie skutkuje rozwojem prawdziwie chrześcijańskiej dojrzałości wśród wielu parafian. Dochód pozyskany w trakcie festynu, przeznaczony został na prace związane z wymianą poszycia dachowego na kościele.

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boży influencer

Niedziela sosnowiecka 41/2022, str. I

[ TEMATY ]

sakrament bierzmowania

Piotr Lorenc

Kandydaci do bierzmowania w kościele w Sławkowie

Kandydaci do bierzmowania w kościele w Sławkowie

Mocnym akcentem rozpoczęły się przygotowania do sakramentu bierzmowania w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie.

Podczas Mszy św. 25 września, która rozpoczęła drogę młodych do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, zostały wprowadzone do kościoła relikwie bł. Carlo Acutisa.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki w "L'Osservatore Romano": trzeba mówić młodzieży o Holokauście

2023-01-27 12:25

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

"Trzeba mówić młodzieży o Holokauście”- to tytuł artykułu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, opublikowanego w piątek na portalu watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

W tekście, który ukazał się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, abp Gądecki podkreślił, że trzeba przekazywać młodym pokoleniom wiedzę o Zagładzie, „aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję