Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czterdziestolecie u św. Franciszka

Parafia św. Franciszka w Sosnowcu istnieje już od 40 lat. 2 października wierni dziękowali za dar wspólnoty.

Niedziela sosnowiecka 42/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Piotr Lorenc/Niedziela

W tegoroczny odpust w parafii wpisało się dziękczynienie na jej 40-lecie

W tegoroczny odpust w parafii wpisało się dziękczynienie na jej 40-lecie

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, biskup sosnowiecki. Wspólnie z nim liturgię sprawowali ks. Robert Piega – oficjał Sądu Biskupiego i o. Piotr Blajerowski – jezuita, pochodzący z parafii. W uroczystościach uczestniczyli również ks. Ryszard Migocki, dziekan i ks. Paweł Sproncel. Jubileusz połączony był z odpustem ku czci patrona parafii – św. Franciszka oraz z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

– 7 września przeżywaliśmy rocznicę poświęcenia naszej świątyni, a od jej ustanowienia upłynęło 40 lat. Policzyłem, że przez ten czas kapłani pracujący w parafii udzielili 1611 chrztów, pobłogosławili 438 sakramentalnych związków małżeńskich, a 1955 parafian odprowadzili do wieczności. Pragniemy, Księże Biskupie, razem z tobą dziękować Bogu za to wszystko, co się tutaj dokonało i prosić o błogosławieństwo na kolejne lata – powiedział na początku liturgii ks. Wiesław Żmija, proboszcz parafii.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał o duchowym i materialnym wymiarze każdej świątyni. – Parafie tworzy się po to, aby człowiek miał łatwiejszy przystęp do Boga. Aby móc korzystać z tych darów, które Niebo nam zsyła. Wybudowaliście z wielkim trudem i poświęceniem tę świątynię, o którą teraz dbacie. Zobaczcie, że jest ogrzewana, że wasza parafia ma fotowoltaikę, czyli produkujecie prąd, aby obniżyć jego koszty. Wymienione zostały okna, drzwi. Wiem, że to duże inwestycje. Bardzo wam za to dziękuję. Dziękuję za zaangażowanie wszystkim i każdemu z osobna – powiedział pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Parafię św. Franciszka z Asyżu erygował bp Stefan Bareła, biskup częstochowski, dekretem z 28 września 1982 r., wydzielając jej terytorium z parafii św. Barbary w Sosnowcu. Podstawę materialną nowej parafii stanowiła nieruchomość z domem mieszkalnym – obecna plebania – będąca własnością Dobroczynnego Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Bractwa Tercjarskiego w dekanacie będzińskim. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 18 września 1925 r., a w swoim statucie, w art. 8 postanowiło: „W razie likwidacji dobrowolnej lub przymusowej wszystkie majątki i fundusze Stowarzyszenia przechodzą do rozporządzenia Biskupa diecezji (...)”. W 1982 r. w domu przy ul. Partyzantów 24 mieszkały jeszcze dwie członkinie stowarzyszenia, zniesionego przez władze PRL, z przejęciem własności na rzecz Skarbu Państwa. Decyzją wojewody katowickiego z 2 grudnia 1992 r.: „nieruchomość będąca własnością Skarbu Państwa, położona w Sosnowcu przy ul. Białego o powierzchni 680 m2, na której znajduje się kościół parafialny, przeszła z mocy prawa na własność parafii katolickiej św. Franciszka w Sosnowcu”.

Reklama

Kościół parafialny został wzniesiony w latach 1983-86, dzięki ofiarności wiernych i zapobiegliwości pierwszego proboszcza i organizatora parafii ks. Franciszka Błasika. Został uroczyście pobłogosławiony 7 września 1986 r. przez bp. Stanisława Nowaka, biskupa częstochowskiego. W mensie ołtarza wmurowane są relikwie pierwszych męczenników rzymskich. W prezbiterium znajdują się obrazy malowane na drzewie przedstawiające św. Franciszka, św. Klarę i św. Ludwika. Staraniem drugiego proboszcza ks. Leszka Turka, parafia otrzymała relikwie św. Franciszka – swojego patrona oraz chrzcielnicę z marmuru. Wnętrze kościoła zostało pomalowane, ufundowano 22 witraże podświetlane od wnętrza kościoła. Dalsze prace modernizacyjne prowadzi obecnie trzeci proboszcz ks. Wiesław Żmija. Dodajmy, że pierwszy proboszcz ks. Franciszek Błasik pracował w parafii 14 lat, ks. Leszek Turek – 16, a ks. Wiesław duszpasterzuje od 10 lat.

W parafii działają następujące wspólnoty: Żywy Różaniec, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Franciszkański Zakon Świeckich, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola i Rycerze Kolumba.

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz czas zacząć!

Niedziela łódzka 2/2023, str. V

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Archiwum parafii

Wierni dbają o to ważne dla historii miejsce

Wierni dbają o to ważne dla historii miejsce

Parafia w Jeżowie należy do najstarszych na ziemiach polskich i jest związana z początkami chrześcijaństwa w Polsce. W tym roku obchodzi 750-lecie istnienia.

Jeżów – prastare miasto kościelne ojców benedyktynów, którzy rozpoczęli działalność duszpasterską na początku XII wieku, jest siedzibą parafii od 1273 r. Gdyby nie lokalizacja w Jeżowie klasztoru benedyktynów, jego historia wyglądałaby inaczej lub nie byłoby jej w ogóle.

CZYTAJ DALEJ

Łzy św. Józefiny Bakhita

1 października 2000 r., w strugach deszczu, na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II kanonizował sudańską dziewczynę.

Była niewolnicą. Zabrano jej wszystko. Cały dziecięcy świat. Zapomniała nawet swojego imienia, bo przeżycia związane z niewolą były silniejsze niż pamięć o sobie. "Bakhitą", tzn. "Szczęśliwą", nazwali ją łowcy niewolników. Aż do śmierci pamiętała ciężar łańcuchów na nogach. Dlaczego została nazwana "Szczęśliwą"? Może szczęściem okazało się dla niej to, że żyła w dobie, gdy kończył się czas czarnego niewolnictwa?

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję