Reklama

Kościół

Obalił czarną legendę Piusa XII

W domu generalnym jezuitów w Rzymie zmarł o. Peter Gumpel, teolog, historyk, relator w procesie beatyfikacyjnym papieża Piusa XII.

Niedziela Ogólnopolska 43/2022, str. 14

[ TEMATY ]

Pius XII

Włodzimierz Rędzioch

O. Peter Gumpel (1923 – 2022)

O. Peter Gumpel (1923 – 2022)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki prowadzonym przez niego badaniom udało mu się obalić czarną legendę, którą stworzono wokół postaci Piusa XII – papieża oskarżanego o milczenie w obliczu Holokaustu i nieudzielanie pomocy Żydom. Zebrał bardzo bogatą dokumentację, która obaliła te stronnicze i fałszywe tezy. Zdecydowanie bronił Piusa XII, uważając, że zrobił on wszystko, co było możliwe w tamtej sytuacji. Od 1983 r. był relatorem w procesie beatyfikacyjnym papieża i jednym z autorów monumentalnego Positio super Virtutibus, tzn. zbioru dokumentów wykorzystywanych w procesie beatyfikacyjnym. Cieszył się, gdy w 2009 r. Benedykt XVI uznał Piusa XII za czcigodnego sługę Bożego, był przekonany, że wcześniej czy później papież, który kierował Kościołem w dramatycznym okresie II wojny światowej, zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy. W jednej z naszych rozmów o. Gumpel wyznał: „Gdybym w ciągu moich długich studiów znalazł choćby jedną «wątpliwą» rzecz dotyczącą Piusa XII, nie podpisałbym Positio. Po latach badań, prowadzonych we współpracy z naukowcami z całego świata, doszedłem do wniosku, że Pius XII zasługuje na to, by został ogłoszony błogosławionym”.

Peter Gumpel urodził się 15 listopada 1923 r. w Hanowerze, w bardzo zamożnej rodzinie – jego dziadek był właścicielem banku i wielu fabryk; był również doradcą prezydenta Niemiec Paula von Hindenburga. Jego rodzina była prześladowana z powodu opozycji wobec Hitlera i jego reżimu. Gdy Hitler doszedł do władzy, dobra rodzinne zostały skonfiskowane przez reżim nazistowski, a Peter wraz z matką byli zmuszeni do ucieczki do Francji, a następnie do Holandii. W Nijmegen młody chłopak został przyjęty pod fałszywym nazwiskiem do jezuickiej szkoły z internatem. Tam odkrył powołanie do kapłaństwa i w 1944 r. wstąpił do nowicjatu. Po wojnie kontynuował studia w Rzymie, gdzie we wrześniu 1952 r. został wyświęcony na kapłana. W 1964 r. uzyskał doktorat na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, następnie wykładał historię i teologię duchowości na tymże uniwersytecie. Wraz o. Paolo Molinarim, jezuitą, był doradcą Jana XXIII i Pawła VI – kiedyś wyjawił, że każdego miesiąca papież przyjmował ich, aby dyskutować na tematy teologiczne. W latach 1972-83 współpracował z Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych, a od 1983 r. był relatorem w procesie beatyfikacyjnym Piusa XII.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zmarł tam, gdzie przebywał w ostatnich latach – w domu generalnym jezuitów w Rzymie, obok Kurii Generalnej. Jego pogrzeb odbył się w kurii, w kaplicy św. Franciszka Borgiasza.

Po śmierci postulatora procesu beatyfikacyjnego papieża Pacellego – o. Molinariego, francuskiego historyka Pierre’a Bleta oraz zmarłej w zeszłym roku s. Margherity Marchione o. Gumpel był ostatnim z wielkich świadków, a zarazem badaczy życia i pontyfikatu Piusa XII. 12 października i on odszedł do Pana, nie doczekawszy się beatyfikacji „swojego” papieża.

2022-10-18 13:27

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koniec czarnej legendy

Niedziela Ogólnopolska 3/2017, str. 10-12

[ TEMATY ]

Pius XII

Włodzimierz Rędzioch

O. Peter Gumpel SJ - relator w procesie beatyfikacyjnym Piusa XII

O. Peter Gumpel SJ - relator w procesie beatyfikacyjnym Piusa XII

Z o. Peterem Gumpelem SJ – emerytowanym profesorem Uniwersytetu Gregoriańskiego, historykiem i relatorem w procesie beatyfikacyjnym Piusa XII – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – Gdy Mark Riebling przygotowywał swoją książkę, konsultował się z Ojcem, jest więc Ojciec osobą kompetentną, aby porozmawiać o publikacji, która może położyć kres czarnej legendzie otaczającej Piusa XII. Zacznijmy od tytułu: „Kościół szpiegów”...

CZYTAJ DALEJ

Ostrów Wielkopolski: bp Buzun poświęcił odnowione pomieszczenia służące Hospicjum św. Józefa

Bp Łukasz Buzun poświęcił wyremontowane pomieszczenia magazynowe i biurowe w podziemiach kościoła św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim służące Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa”, które powstało 23 lata temu, aby odwiedzać w domach chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa” powstało z inicjatywy trzech ostrowskich lekarek: Marii Owczarek, Beaty Malinowskiej, Marii Tomalik oraz kapłana z klasztoru pasjonistów o. Mariusza Ratajczyka w 2001 r. Pierwszą siedzibą stowarzyszenia był klasztor pasjonistów w Sadowiu koło Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Czy Nowy Adam ma płeć? - rozmowa z kard. Grzegorzem Rysiem

2024-06-14 10:22

[ TEMATY ]

kobiecość

męskość

Kard. Grzegorz Ryś

ideały

Episkopat News/ flickr.com

Kościół jest celem krytyki ze strony ruchów społecznych, aktywistów genderowych i polityków, bo postawiono mu zarzut bycia okrutnym patriarchatem - systemem męskiej dominacji opartej na przemocy wobec ludzi słabszych i odmiennych. Kto jest tu wzorem dla mężczyzn? Czy Maryja ma komplementarny męski ideał czy on wymaga dziś odkrycia? Rozmawia to tym Małgorzata Bilska z kard. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim oraz historykiem Kościoła.

Małgorzata Bilska: Coraz głośniej debatuje się publicznie o zagubieniu mężczyzn. Jest ono owocem programowej krytyki patriarchatu (system męskiej władzy) i zachowań mężczyzn (typ „macho”, dominator stosujący przemoc) przez ruch gender. Od dekad ma on wspólny cel - obalić patriarchat bez rozlewu krwi, metodą soft power; zastąpić go płynnie pozornie neutralną, de facto neopogańską „kulturą kobiecą”... Stolica Apostolska od Soboru Watykańskiego II uznaje równość płci za „znak czasu”. Potępia dyskryminację kobiet, panowanie mężczyzn interpretuje jako skutek grzechu w raju. Nie idzie jednak za tym refleksja nad katolickim wzorcem męskości, nad ideałem z Ewangelii! Kto jest komplementarny do Maryi? Jaka jest męska natura? Kobieta jest przecież od lat opisywana od A do Z! Chcąc sprawdzić stan świadomości, spytałam o to kilkunastu katolików (kilku świeckich, kilku księży, kilku biskupów). No i wiem, że nic nie wiem... Świeccy w większości wskazali na Jezusa, księża na Józefa. Jak jest?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję