Reklama

Niedziela Legnicka

Krzeszów: festyn parafialny

[ TEMATY ]

festyn

Przemysław Groński

W dniu 7 czerwca 2015 r. w Krzeszowie odbył się kolejny festyn parafialny, połączony z loterią fantową. Od samego rana na placu kościelnym panowała rodzinna atmosfera. Przybywali liczni pielgrzymi i parafianie. Po Mszach świętych na placu przed bazyliką przygotowano rodzinny piknik. Można było spróbować grillowaną kiełbasę czy grochówkę, a młodszych duchem zachwycała kolorowa wata cukrowa czy popcorn. „Optymiści Krzeszowscy” przygotowali też słodkie wypieki.

Zgromadzonym przygrywała kapela „Lubin City”, a wydarzenie prowadził krzeszowski fotograf Stanisław Wesołowski. Obok sceny straż pożarna zaprezentował swoje umiejętności w ratownictwie osób poszkodowanych w wypadku.

Reklama

Przez cały czas festynu można było zdobyć losy na loterii fantowej, której główną nagrodą była autokarowa pielgrzymka do Sanktuariów Maryjnych Europy. Szczęśliwy okazał się los nr 00013, należący do p. Anity Pełechaty. Ofiary zebrane podczas Festynu Rodzinnego zostaną przeznaczone na remont kościoła p.w. św. Wawrzyńca w Krzeszówku.

W tym dniu w krzeszowskim sanktuarium modlili się także członkowie Solidarności z całego Dolnego Śląska. Najliczniej reprezentowana była Solidarność Zagłębia Miedziowego. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył duszpasterz miedziowej „Solidarności” ksiądz Marian Kopko. Ja powiedział Kustosz krzeszowski, jego marzeniem jest, aby taka pielgrzymka odbywała się każdego roku, w okolicach 2 czerwca – rocznicy pobytu św. Jana Pawła II na Legnickiej Ziemi i koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa.

Zdobywcy głównych nagród w loterii fantowej:
Kolacja w restauracji ,,U Leszka” – Marta Jędrzejowska z Ciechanowic
Kolacja w wykonaniu ks. Andrzeja Bakuna – Janusz Skowroński
Kolacja w Restauracji ,,Ratuszowa” – Weronika Orzechowska z Lipienicy
Zestaw serów Sylwestra Wańczyka – Piotr Mokrzycki z Krzeszowa (duży zestaw),
Sergiusz Maryson z Gorzeszowa i Józef Filip z Czarnego Boru (małe zestawy)
Fotografia Stanisława Wesołowskiego – Wojciech Rozmysł
Głowna nagroda: autokarowa pielgrzymka do Sanktuariów Maryjnych Europy – Anita Pełechaty

2015-06-08 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złota rozrywka

Niedziela bielsko-żywiecka 38/2017, str. 6

[ TEMATY ]

festyn

MR

Rywalizacja w piłkarzyki, z lewej kapłani

Rywalizacja w piłkarzyki, z lewej kapłani

„Przyjdź do Jezusa” – pod takim hasłem 2 września odbył się 3. festyn rodzinny parafii św. Józefa w Bielsku-Białej na Złotych Łanach. Mimo pochmurnego nieba, ani jedna kropla deszczu nie zniweczyła starań organizatorów, którzy przygotowali program wypełniony konkursami sprawnościowymi, zgadywankami, zabawami tanecznymi i etno-koncertem

Chciałem pokazać synowi, że jeszcze potrafię kopnąć piłkę – mówił Tadeusz Budzich ze wspólnoty neokatechumenalnej, który 12 razy podbił futbolówkę w powietrzu. Jego syn Barnaba podbił ją o 4 razy mniej. Bezkonkurencyjni byli bracia Głuszek, z których jeden zaliczył 104 odbicia, a drugi 35. Na parafialnym festynie oprócz „kampkowania” można się było wykazać prowadzeniem piłki między pachołkami, celnym okiem przy wypuszczaniu strzał w kierunku tarczy, tężyzną fizyczną w trakcie przeciągania liny, czy refleksem podczas gry w piłkarzyki. W tej ostatniej konkurencji całkiem nieźle zaprezentował się tandem w składzie ks. proboszcz Stanisław Wójcik i ks. wikary Mirosław Kareta, który dopiero w finale uległ lektorom: Piotrowi i Adamowi Ponikiewskim. – Ten festyn ma przysłużyć się integracji parafialnej. Naszą parafię zamieszkują ludzie z różnych okolic. Mieszkania na osiedlu Złote Łany często zmieniają właściciela i dzięki takiej inicjatywie jak nasza, jest szansa na zacieśnienie więzów sąsiedzkich. Z drugiej strony my, kapłani mamy szansę poznać naszych parafian z mniej oficjalnej strony – stwierdził ks. proboszcz S. Wójcik.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję