Reklama

Niedziela Podlaska

Pracowite Salezjanki

Wspólnota Córek Maryi Wspomożycielki – sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim zorganizowała uroczyste obchody jubileuszu 150-lecia założenia zgromadzenia i 100-lecia pobytu w Polsce, w tym 91 lat w mieście.

Niedziela podlaska 43/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Salezjanki

ubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek

Czas podziękowań i dobrych życzeń

Czas podziękowań i dobrych życzeń

Do Sokołowa siostry Salezjanki przybyły w październiku 1930 r. na zaproszenie ks. Ślosarczyka, a od stycznia 1931 r. zaczęły prowadzić kuchnię, szatnię i dział gospodarstwa domowego przy szkole salezjańskiej. Od roku szkolnego 1937/38 w drewnianym budynku przy ul. Wolności zaczęły prowadzić Prywatne Gimnazjum Żeńskie, a 18 czerwca 1939 r. prymas August Hlond poświęcił wybudowany, w ciągu niespełna dwóch lat, nowy gmach przy ul. Polnej. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w nim wojskowy szpital. Pod koniec okupacji siostry otrzymały od władz miasta barak przy ul. Sadowej z przeznaczeniem na ochronkę. Uruchomiły w nim przedszkole oraz kurs kroju i szycia. 1 września 1944 r. w budynku przy ul. Polnej otwarto gimnazjum i liceum Towarzystwa Salezjańskiego. W listopadzie 1945 r. Siostry przeniosły się do tegoż budynku, prowadząc tam „Jednoroczny Kurs Przysposobienia Zawodowego” (kroju i szycia) oraz przedszkole i internat dla dziewcząt. W 1948 r. komunistyczne władze rozwiązały gimnazjum i liceum salezjańskie. W jego pomieszczeniach siedzibę znalazła państwowa szkoła podstawowa. W 1950 r. władze zamknęły „Jednoroczny Kurs Przysposobienia Zawodowego”, a w 1952 r. internat dla dziewcząt. Próbowano upaństwowić przedszkole, ale dzięki uporowi rodziców przetrwało do października 1962 r., kiedy to brutalnie je zamknięto. Jednak siostry, proszone przez rodziców, zaczęły sprawować nad dziećmi opiekę świetlicową i żłobkową w sposób nieformalny. Prowadziły też katechezę. W 1987 r. siostry Salezjanki przeniosły się do nowego domu przy ul. Kosowskiej, w którym są do dnia dzisiejszego. Obecnie prowadzą przedszkole i katechizują w szkołach.

Jubileuszowe dziękczynienie rozpoczęło się 25 września w kościele św. Jana Bosko, gdzie s. Brygida Żurawska, przełożona sokołowskiej wspólnoty powitała licznie przybyłych gości. Zebrani wysłuchali informacji na temat historii i współczesności zgromadzenia i jego charyzmatu. Przekaz ustny uzupełniła prezentacja multimedialna. Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Wujek SDB, w latach 2013--19 przełożony Inspektorii Warszawskiej św. Stanisława Kostki. W homilii wskazywał na ślady Boga w życiu salezjanek, mówił o ich zaangażowaniu w realizację powołania, staraniach, aby dzieci żyły mądrze, pożytecznie, kochając Boga i ludzi. Życzył, aby ziarno zasiane w kolejne pokolenia wychowanków przyniosło plon. Liturgię Mszy św. uświetnił chór powstały z tej okazji, a złożony z absolwentów i ich rodzin, oraz pracowników Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek.

Reklama

Dalsza część obchodów miała miejsce w hali sportowej ZS nr 1. Tam zaproszeni goście, wychowankowie i ich rodziny, sympatycy, przyjaciele i parafianie mogli wzmocnić siły „salezjańskim bigosem”, słodkim poczęstunkiem, kawą i herbatą, a następnie uczestniczyć w dalszym wspólnym radosnym świętowaniu. Rozpoczęło je odśpiewanie przez chór hymnu 100–lecia, po czym s. Anna Pytka, dyrektorka przedszkola, zaprosiła zebranych do obejrzenia pantomimy Sen o lataniu.

W dalszej części wydarzenia przyszedł czas na podziękowania różnym grupom i osobom z kręgu rodziny salezjańskiej i wspólnoty wychowawczej przedszkola, brawa dla dobrodziejów i sympatyków, wspominanie osób, wydarzeń i dzieł. Był też czas na wypowiedzi gości. Prowadzący jubileuszową akademię Joanna i Piotr Denisiukowie zachęcali do spisywania swoich przemyśleń, wspomnień, świadectw z czasu spędzonego z siostrami.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiana u salezjanek

Niedziela wrocławska 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

Salezjanki

Archiwum sióstr salezjanek

Po odczytaniu aktu nominacji s. Lidia Strzelczyk przejęła rolę animatorki w Inspektorii

Po odczytaniu aktu nominacji s. Lidia Strzelczyk przejęła rolę animatorki w Inspektorii

W prowincji wrocławskiej Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki nastąpiła zmiana na stanowisku przełożonej prowincjalnej.

Po sześciu latach s. Anna Świątek przekazała tę rolę w ręce s. Lidii Strzelczyk. Salezjańska uroczystość odbyła się w Pieszycach. Obecne na nim były przełożone lokalne wszystkich domów prowincji, siostry z najbliższych wspólnot, przełożeni prowincjalni czterech prowincji salezjanów w Polsce, zaprzyjaźnieni kapłani, przełożona generalna sióstr michalitek ze współsiostrą, siostry z prowincji warszawskiej z przełożoną prowincjalną, świeccy członkowie rodziny salezjańskiej i przedstawiciele młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję