Reklama

Niedziela Sandomierska

Wiwat Akademia, wiwat Profesorzy!

Na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego miejscowej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Niedziela sandomierska 44/2022, str. VII

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Inauguracja odbyła się na Zamku Królewskim

Inauguracja odbyła się na Zamku Królewskim

W sandomierskiej uroczystości poza zaproszonymi gośćmi z zaprzyjaźnionych uczelni i władz samorządowych, udział wziął rektor UJK prof. dr hab. n. med. Stanisława Głuszka, który podkreślił, że najważniejszą sprawą dla uczelni jest poprawa warunków kształcenia w Sandomierzu, bo obecna siedziba jest zbyt mała. – Największym wyzwaniem dla sandomierskiej filii UJK, jest przygotowanie odpowiednich warunków do kształcenia. Czyli powinniśmy uzyskać budynek, który przekształcimy na rzecz filii i będzie to budynek, w którym będą mogły odbywać się zajęcia. Albo, co jest najbardziej prawdopodobne, starać się pozyskać działkę zgodnie z deklaracją starosty sandomierskiego, a następnie pozyskać fundusze na wybudowanie nowego budynku pod kontem filii UJK w Sandomierzu – mówił rektor kieleckiej uczelni. W podobnym tonie wypowiadał się prof. Piotr Sobolewski, dziekan sandomierskiego oddziału uczelni. – Nadal największym dla nas wyzwaniem jest siedziba. Ten miesiąc jest takim, kiedy musimy jako filia dograć pewne formalne sprawy, wszystkie umowy. Gdy już będziemy mieli działkę, to przypomnimy się w ministerstwie edukacji o dofinansowaniu, które nam obiecano – mówił dr hab. Piotr Sobolewski.

Obecnie w sandomierskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach studiuje prawie 200 studentów, w tym na pierwszym roku prawie 100. Placówka kształci na czterech kierunkach: filologia angielska, mechatronika, kosmetologia i administracja. Jak zapewniał prof. Piotr Sobolewski w planach jest utworzenie piątego kierunku, czyli pielęgniarstwa. Jego siedzibą będą pomieszczenia w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich zaproponowane przez starostwo powiatowe.

– Obecnie najważniejsze będzie, aby w pełni wyposażyć ten obiekt, ponieważ bez tego Ministerstwo Zdrowia nie dopuści nam tego kierunku. Planujemy otworzyć go w następnym roku akademickim i mam nadzieję, że to się uda – mówił prof. Sobolewski.

2022-10-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję