Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław

Inauguracja na uczelni

Uroczystość rozpoczęła się w katedrze Eucharystią, której przewodniczył abp Józef Kupny, Wielki Kanclerz Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Niedziela wrocławska 44/2022, str. II

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Marzena Cyfert/Niedziela

Immatrykulacja studentów pierwszego roku

Immatrykulacja studentów pierwszego roku

Homilię wygłosił biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Podkreślił, że rozum jest wielkim darem od Boga, a troska o rozwój naukowy jest zadaniem zarówno pracowników jak i studentów PWT. Zwrócił uwagę na konieczność świadectwa wiary rozumnej, uporządkowanej i misyjnej. – Rozum łączy się z wiarą. Dwa wielkie Boże dary, a Jan Apostoł wyraził to słowami: Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu, abyśmy poznawali Prawdziwego. Czy wystarczy tylko rozum? – zapytał biskup i wskazał również na konieczność miłości i wiary.

Po Eucharystii obecni przeszli do Auli PWT, gdzie ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor PWT przywitał zebranych i wygłosił przemówienie. Poinformował m.in. o planie przekształcenia uczelni w Akademię.

Po wystąpieniu księdza rektora miały miejsce: immatrykulacja studentów pierwszego roku, promocje doktorskie oraz wręczenie dekretów powołujących na adiunktów i pracowników etatowych uczelni. Wykład inauguracyjny pt. „W służbie życiu. Psycho-społeczny aspekt opieki paliatywno-hospicyjnej” wygłosił ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Na zakończenie głos zabrał abp Józef Kupny. Podziękował wszystkim, którzy przez miniony okres 8 lat przyczynili się do rozwoju uczelni i życzył, by bieżący rok akademicki przyniósł osiągnięcia w pracy dydaktycznej i badawczej.

2022-10-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drogach prawdy

Niedziela lubelska 42/2022, str. I

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Paweł Wysoki

Liturgia zgromadziła rektorów i przedstawicieli wyższych uczelni

Liturgia zgromadziła rektorów i przedstawicieli wyższych uczelni

W Lublinie już po raz dziewiąty odbyła się wspólna inauguracja roku akademickiego.

Poznawanie prawdy i dzielenie się nią, wspólny zachwyt nad pięknem i łączenie się w czynieniu dobra, to elementy budowania pokoju, który jest zwornikiem każdej wspólnoty, także uniwersyteckiej – powiedział abp Stanisław Budzik. 4 października w archikatedrze lubelskiej na wspólnej modlitwie zgromadzili się rektorzy i przedstawiciele wyższych uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Lubelskiej, Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji, Wyższej Szkoły Nauk Społecznych oraz Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Zebrani wraz z duszpasterzami akademickimi oraz biskupami: Józefem Wróblem, Adamem Babem i Mieczysławem Cisło, prosili o Boże błogosławieństwo na czas pracy i nauki.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję