Reklama

Dobrów

Kult bł. Bogumiła

Odpust bł. Bogumiła w parafii pw. Trójcy Świętej w Dobrowie przypada 10 czerwca (jeśli jest to dzień roboczy, odpust przekładany jest na niedzielę).
Na odpust przybywają pielgrzymi z różnych miejscowości (m.in. z Koła). Z kościoła parafialnego w Dobrowie wyrusza procesja eucharystyczna do oddalonej o 500 m Pustelni - miejsca pobytu bł. Bogumiła. Asystę parafialną wspomagają asysty z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole i klasztoru Ojców Bernardynów. Po przybyciu do Pustelni wierni uczestniczą w Mszy św., po czym wracają do kościoła w Dobrowie. Przez cały rok w każdy czwartek w kościele odprawiana jest Nowenna do św. Bogumiła. 14 czerwca 1992 r. odpust bł. Bogumiła zaszczycił obecnością Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Bł. Bogumił w pustelni koło Dobrowa miał spędzić w surowej ascezie kilkanaście lat życia. Historycy nie potrafią dokładnie określić daty jego narodzin i śmierci, ani odtworzyć wszystkich etapów życia. Zmarł prawdopodobnie w 1203 lub 1204 r.
Relikwie Błogosławionego (kość jego ręki, umieszczona w posrebrzanej barokowej trumience z końca XVIII w.) doznają w Dobrowie wielkiej czci. Z szacunkiem wierni odnoszą się również do barokowego obrazu z 1660 r., przedstawiającego postać bł. Bogumiła w szatach pontyfikalnych, stojącego nad rzeką obfitującą w ryby. Nad Błogosławionym znajduje się Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus, święci i aniołowie.
W Pustelni stoi drewniany kościół z 1788 r., wewnątrz którego mieści się kamienny sarkofag z 1890 r. z podobizną Błogosławionego. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się wykopana przez Bogumiła studnia, z której czerpał wodę do picia.
Wierni przechowują w domach różne przedmioty, dotyczące postaci Błogosławionego, np. wizerunki, książki i broszury oraz opowiadają z pokolenia na pokolenie wydarzenia z jego życia, np. o cudach, które uczynił. Często też wzywają jego orędownictwa w osobistych modlitwach.
Mieszkańcy Dobrowa uważają, że bł. Bogumił był sprawcą cudu w latach II wojny światowej, kiedy w ostatniej chwili odwołany został rozkaz rozstrzelania przez Niemców grupy mężczyzn. Inny cud - to ocalenie z topieli człowieka, który nie umiał pływać, a będąc w opresji, gorąco modlił się do Błogosławionego. Nadzwyczajne wydarzenia, które świadczą o wierze w cudowne wstawiennictwo bł. Bogumiła, są opisane w kronice parafialnej.
U niektórych wiernych rodzi się potrzeba naśladowania Błogosławionego. Kiedy przeprowadzono ankietę na temat świętości bł. Bogumiła, jedna z osób napisała: "Powinnam naśladować bł. Bogumiła i bardziej troszczyć się o swoje życie duchowe. Starać się rezygnować z pogoni za karierą i zaszczytami na rzecz poświęcenia się dla innych".
Należy dodać, że bł. Bogumił jest patronem miasta Koła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tu miał być inny tekst [Komentarz]

2022-01-20 15:21

ks. Łukasz Romańczuk

W planach naszej redakcji było napisanie pięknej relacji z otwarcia pralni dla osób bezdomnych i potrzebujących. Tymczasem zamiast wielkiego święta pozostał niesmak. Dlaczego? Zaproszony na tę konferencję był bp Jacek Kiciński CMF, aby poświęcić pralnie, ale… chwilę przed rozpoczęciem zabroniła tego firma Henkel.

Zacznijmy od początku. Przygotowania do otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej odbywały się już od co najmniej kilku dni. Świadczy o tym m.in. korespondencja, którą otrzymaliśmy z ramienia organizatorów wydarzenia. W międzyczasie otrzymaliśmy informację o zaproszeniu na to wydarzenie bp. Jacka Kicińskiego oraz o planowanym poświęceniu tego miejsca. Wydawałoby się to oczywiste, zwłaszcza że miejscem, gdzie powstała pralnia znajduje w miejscu działalności Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta we Wrocławiu przy ul. Małachowskiego, a bp Jacek Kiciński jest asystentem kościelnym tej organizacji.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie odmówienia poświęcenia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej

2022-01-21 17:46

M.K.

- Zarząd Koła Wrocławskiego TPBA zdecydował, że odda darczyńcom przekazane środki na wsparcie nowej pralni celem zachowania tożsamości w działaniu stowarzyszenia katolickiego - czytamy w komunikacie wydanym przez Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

Pełna treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Karteczki w brewiarzu, czyli Biblia w życiu bł. kard. Wyszyńskiego

2022-01-23 08:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Pismo Święte

ks. Stefan Wyszyński

Instytutu Prymasowski Kard. Stefana Wyszyńskiego

Słowo Boże było inspiracją życia i nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas znakomicie znał Pismo Święte, modlił się psalmami, a w brewiarzu nosił małe karteczki z biblijnymi cytatami.

Niedziela 23 stycznia jest Niedzielą Słowa Bożego. Jak podkreśla papież Franciszek Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują drogę do trwałej i autentycznej jedności. Życie i nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego inspirowane było Słowem Boga, a oryginalne przekazywanie prawd biblijnego Objawienia poruszało serca i dawało nadzieję. Przypominamy najważniejsze fragmenty wypowiedzi Prymasa Tysiąclecia, dla których natchnieniem i źródłem była Biblia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję