Reklama

Rodzina

Dokąd zmierza nasz świat?

... a dokąd zmierza rodzina?

Gwałtownie rosnąca liczba prób samobójczych i samobójstw, a także depresji i innych schorzeń psychicznych zaczyna przerażać. Dotyczy to zarówno osób bardzo młodych, jak i dorosłych, szczególnie w wieku 35-39 lat. Każdego roku z mapy Polski „znika małe, ponadpięciotysięczne miasteczko” osób, które nie poradziły sobie z różnego rodzaju problemami. Każdego dnia w naszym kraju popełnianych jest średnio piętnaście samobójstw. W grupie wiekowej poniżej 18. roku życia w ostatnich latach aż o 80% wzrosła liczba prób samobójczych oraz o 20% zgonów samobójczych. W połowie przypadków dane policyjne są niepełne, jednak wśród najczęstszych motywów znalazły się kryzysy i zaburzenia psychiczne, które nie są chorobami psychicznymi. Chodzi o zawody uczuciowe oraz konflikty w rodzinie, bardzo często też przemoc.

Media społecznościowe powoli zastępują wielu dzieciom rodziców nie tylko w zakresie spędzania wolnego czasu, emocjonalnych relacji, ale także świata wartości. Urządzenia z wysoce szkodliwym dla ludzkiego zdrowia niebieskim światłem LED dawane są niejednokrotnie bardzo małym dzieciom po to, aby nie przeszkadzały dorosłym w pracy zawodowej, którą ci często zabierają do domów, ale też w odpoczynku, rozrywce czy w konsumpcji mediów społecznościowych. W ośrodkach uzależnień przybywa, niestety, pacjentów 3- lub 4-letnich, którym dorośli we wczesnym okresie życia dla zajęcia ich uwagi dawali urządzenia podłączone do internetu. Do tego dochodzi wiele problemów wynikających z nadużywania sprzętów elektronicznych – są one widoczne zarówno w psychice dziecka, jak i w jego rozwoju motorycznym, językowym, biologicznym i społecznym. W konsekwencji już u maluchów pojawiają się stany depresyjne, stany lękowe, bezsenność, impulsywność, brak samokontroli, niestabilność emocjonalna, brak koncentracji, problemy z uwagą, trudności w wysławianiu się, komunikacji, pisaniu i czytaniu. Takie same objawy zaczynają się coraz częściej pojawiać także u dorosłych.

Reklama

Kompulsywne korzystanie z mediów społecznościowych, uzależnienie od samych urządzeń i internetu oraz łatwo dostępnej pornografii, hazardu czy gier on-line prowadzą w konsekwencji do utraty sensu, do nudy, braku motywacji, szczególnie do odroczonej w czasie nagrody, gdy wciąż jesteśmy przyzwyczajani do natychmiastowych nagród dawanych w łatwy sposób w sieci. Relacja z drugim człowiekiem nie przynosi satysfakcji ani szczęścia. Życie oparte na krótkich i łatwo dostępnych przyjemnościach po pewnym czasie przestaje przynosić radość. Pojawiają się odczuwalne w psychice ból i cierpienie. Wtedy przyjmowanie superstymulantów nie daje już szczęścia, ale jest niezbędne, by ograniczyć ból i emocjonalny dyskomfort. Trwające uzależnienie można przerwać jedynie całkowitym, przynajmniej 3- lub 4-tygodniowym detoksem cyfrowym.

Obserwujemy upadek rodziny w tradycyjnym jej rozumieniu. Rodzice są coraz częściej nieobecni aż do późnych godzin wieczornych. Realizując się w karierze zawodowej, nie mają czasu dla własnych dzieci. Dziadkowie, którzy często nie rozumieją procesu uzależnienia od urządzeń, nie nakładają dzieciom żadnych limitów na korzystanie ze świata wirtualnego. Dla wyobcowanych z relacji z bliskimi dzieci i nastolatków, które przez wiele godzin konsumują media społecznościowe, nawiązywanie bliskości w świecie rzeczywistym staje się coraz trudniejsze. Poczucie niezrozumienia, narastające po stronie zarówno dzieci, jak i dorosłych, złamane serca, niespokojne dusze, poranione relacje prowadzą do sukcesywnego wycofywania się, szukania ucieczki od rodziny w świat wirtualny. Często na skutek braku opanowania coraz częściej dochodzi do tego jakiś rodzaj przemocy domowej. Wpadamy w błędne koło rozpadu relacji rodzinnych.

Jak w 2023 r. omijać rafy zagrażające rodzinie? Przede wszystkim trzeba poważnie ograniczyć korzystanie z urządzeń z niebieskim światłem LED; zainstalować w telefonach małych dzieci aplikacje limitujące czas konsumpcji internetu; zabrać wszystkie urządzenia LED-owe z sypialni dorosłych i dzieci; jak najczęściej wyłączać internet w urządzeniach; zadbać o detoks cyfrowy w weekendy, pomocne w tym będzie aranżowanie interesujących zajęć dla całej rodziny; edukować się w zakresie wpływu urządzeń elektronicznych na nasze życie; dbać o wspólne posiłki bez telefonów; negocjować z dziećmi korzystanie z aplikacji TikTok, ograniczając je do minimum; limitować oglądanie w telewizji lub na komputerze programów do tych wartościowych; restrykcyjnie dostosowywać poziom kupowanych gier do wieku dziecka i grać w gry sieciowe razem z nim; rozmawiać o treściach oglądanych w sieci; odłączać całkowicie urządzenia cyfrowe w czasie wakacji i ferii zimowych; przestać się budzić smartfonami; przestawić hierarchię wartości w kwestiach kariery zawodowej i rodziny... To tylko kilka ważnych porad na 2023 r.

2022-12-27 08:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Smok spod pachy

Niedziela warszawska 27/2013, str. 8

[ TEMATY ]

rodzina

społeczeństwo

człowiek

Shannon Archuleta / Foter / CC BY-ND

Przyszło lato i odsłoniło. Brzuchy, biusty, pośladki. A na nich coraz częściej twórczość plastyczną. Idzie człowiek ulicą i patrzy: tej dziewczynie wypełza smok spod pachy, tamtej wystają ze spodni znaki runiczne, ten nobliwie wyglądający pan nosi na ramieniu biuściastą heroinę, ten młodzian ogłasza coś po chińsku albo japońsku. Najpierw mnie to dziwi. Dlaczego człowiek każe sobie wymalować na skórze coś, z czym będzie chodził do końca życia, także wtedy, kiedy mu się to znudzi? Potem się zastanawiam, dlaczego niektórzy ludzie uważają tatuaże za atrakcyjne. Nawet „coś ładnego”, np. kwiat albo motyl, przeniesione z papieru na skórę wyglądają tandetnie i po prostu głupio. Najgorsze jednak jest to, że tatuaże to często motywy związane ze złem, takie jak trupie czaszki, węże, potwory; albo z wulgarną erotyką. Czasem można zobaczyć niezawoalowane symbole szatana, np. pentagram albo diabelskie rogi. To chyba nie przypadek, że z salonów, w których wykonuje się tatuaże, wieje grozą. Mieszkaliśmy kiedyś obok jednego. Kiedy trzyletnia wówczas Weronika przechodziła obok tego miejsca, mówiła, że się boi. Widziałam też kiedyś zdjęcia z festiwalu tatuażu w USA. Wielu uczestnikom z ludzkiego wyglądu zostały tylko oczy. Mieli nie tylko obrazki na skórze, ale również kolczyki i ćwieki wystające z różnych części ciała, rozdwojone języki, implanty wszczepione w skórę na czole w taki sposób, żeby udawały rogi. Wyglądało to jak festiwal twórczości satanistycznej. Wśród najbardziej zaangażowanych fanów tatuażu popularne są inne metody samookaleczeń, np. rozciąganie małżowin usznych za pomocą kolczyków do absurdalnych rozmiarów, tworzenie na ciele wzorów ze specjalnie wykonanych blizn, a nawet mocowanie pod skórą klamer, do których potem przyczepia się sznury, żeby na nich powiesić człowieka na jego własnej skórze (celem rytuału jest doświadczenie skrajnych stanów poprzez ból). Najbardziej znana na świecie wytatuowana osoba to Meksykanka Maria Jose Cristerna, znana jako Mujer Vampiro, czyli Kobieta Wampir, która po setkach zabiegów ma „zrobione” nawet zęby.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: 8 maja ma ruszyć proces w sprawie śmiertelnego pobicia zakonnika

2023-03-31 08:19

[ TEMATY ]

proces

Adobe Stock

8 maja w Sądzie Okręgowym w Siedlcach ma ruszyć proces w sprawie śmiertelnego pobicia zakonnika - dowiedziała się PAP. Rafał J., który zaatakował franciszkanina, będzie odpowiadać przed sądem za jeszcze jedno zabójstwo, dwa usiłowania zabójstw oraz spowodowanie uszkodzenia ciała jednej osoby.

W grudniu ubiegłego roku Sądu Okręgowego w Siedlcach skierowany został akt oskarżenia przeciwko Rafałowi J. Jak informowała siedlecka prokuratura okręgowa, mężczyzna został oskarżony o pięć przestępstw.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: "Jestem. Pamiętam. Czuwam". Marsz Papieski

2023-03-31 15:10

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Marsz papieski

fot. Adam Bujak Biały Kruk

„Jestem. Pamiętam. Czuwam” – niniejsze hasło przyświeca Organizatorom Pierwszego Częstochowskiego Marszu Papieskiego, który stanowi modlitewną odpowiedź mieszkańców duchowej stolicy Polski, na publiczne pomówienia i dyskredytowanie osoby św. Jana Pawła II.

W niedzielę 2 kwietnia 2023 r., w rocznicę odejścia do domu Ojca papieża Polaka, chcemy zaprosić Państwa na Marsz Papieski. Punktualnie o godz. 18.00 zgromadzimy się przy pomniku św. Jana Pawła II na Placu Daszyńskiego. Po uformowaniu szpaleru i przemówieniach, wyruszymy w procesyjnym szyku na Jasną Górę. Po drodze odmawiać będziemy różaniec święty oraz śpiewać pieśni animowane przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Mykanowa, która uświetni nasz marsz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję