Reklama

Rodzina

Dokąd zmierza nasz świat?

... a dokąd zmierza rodzina?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gwałtownie rosnąca liczba prób samobójczych i samobójstw, a także depresji i innych schorzeń psychicznych zaczyna przerażać. Dotyczy to zarówno osób bardzo młodych, jak i dorosłych, szczególnie w wieku 35-39 lat. Każdego roku z mapy Polski „znika małe, ponadpięciotysięczne miasteczko” osób, które nie poradziły sobie z różnego rodzaju problemami. Każdego dnia w naszym kraju popełnianych jest średnio piętnaście samobójstw. W grupie wiekowej poniżej 18. roku życia w ostatnich latach aż o 80% wzrosła liczba prób samobójczych oraz o 20% zgonów samobójczych. W połowie przypadków dane policyjne są niepełne, jednak wśród najczęstszych motywów znalazły się kryzysy i zaburzenia psychiczne, które nie są chorobami psychicznymi. Chodzi o zawody uczuciowe oraz konflikty w rodzinie, bardzo często też przemoc.

Media społecznościowe powoli zastępują wielu dzieciom rodziców nie tylko w zakresie spędzania wolnego czasu, emocjonalnych relacji, ale także świata wartości. Urządzenia z wysoce szkodliwym dla ludzkiego zdrowia niebieskim światłem LED dawane są niejednokrotnie bardzo małym dzieciom po to, aby nie przeszkadzały dorosłym w pracy zawodowej, którą ci często zabierają do domów, ale też w odpoczynku, rozrywce czy w konsumpcji mediów społecznościowych. W ośrodkach uzależnień przybywa, niestety, pacjentów 3- lub 4-letnich, którym dorośli we wczesnym okresie życia dla zajęcia ich uwagi dawali urządzenia podłączone do internetu. Do tego dochodzi wiele problemów wynikających z nadużywania sprzętów elektronicznych – są one widoczne zarówno w psychice dziecka, jak i w jego rozwoju motorycznym, językowym, biologicznym i społecznym. W konsekwencji już u maluchów pojawiają się stany depresyjne, stany lękowe, bezsenność, impulsywność, brak samokontroli, niestabilność emocjonalna, brak koncentracji, problemy z uwagą, trudności w wysławianiu się, komunikacji, pisaniu i czytaniu. Takie same objawy zaczynają się coraz częściej pojawiać także u dorosłych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kompulsywne korzystanie z mediów społecznościowych, uzależnienie od samych urządzeń i internetu oraz łatwo dostępnej pornografii, hazardu czy gier on-line prowadzą w konsekwencji do utraty sensu, do nudy, braku motywacji, szczególnie do odroczonej w czasie nagrody, gdy wciąż jesteśmy przyzwyczajani do natychmiastowych nagród dawanych w łatwy sposób w sieci. Relacja z drugim człowiekiem nie przynosi satysfakcji ani szczęścia. Życie oparte na krótkich i łatwo dostępnych przyjemnościach po pewnym czasie przestaje przynosić radość. Pojawiają się odczuwalne w psychice ból i cierpienie. Wtedy przyjmowanie superstymulantów nie daje już szczęścia, ale jest niezbędne, by ograniczyć ból i emocjonalny dyskomfort. Trwające uzależnienie można przerwać jedynie całkowitym, przynajmniej 3- lub 4-tygodniowym detoksem cyfrowym.

Obserwujemy upadek rodziny w tradycyjnym jej rozumieniu. Rodzice są coraz częściej nieobecni aż do późnych godzin wieczornych. Realizując się w karierze zawodowej, nie mają czasu dla własnych dzieci. Dziadkowie, którzy często nie rozumieją procesu uzależnienia od urządzeń, nie nakładają dzieciom żadnych limitów na korzystanie ze świata wirtualnego. Dla wyobcowanych z relacji z bliskimi dzieci i nastolatków, które przez wiele godzin konsumują media społecznościowe, nawiązywanie bliskości w świecie rzeczywistym staje się coraz trudniejsze. Poczucie niezrozumienia, narastające po stronie zarówno dzieci, jak i dorosłych, złamane serca, niespokojne dusze, poranione relacje prowadzą do sukcesywnego wycofywania się, szukania ucieczki od rodziny w świat wirtualny. Często na skutek braku opanowania coraz częściej dochodzi do tego jakiś rodzaj przemocy domowej. Wpadamy w błędne koło rozpadu relacji rodzinnych.

Jak w 2023 r. omijać rafy zagrażające rodzinie? Przede wszystkim trzeba poważnie ograniczyć korzystanie z urządzeń z niebieskim światłem LED; zainstalować w telefonach małych dzieci aplikacje limitujące czas konsumpcji internetu; zabrać wszystkie urządzenia LED-owe z sypialni dorosłych i dzieci; jak najczęściej wyłączać internet w urządzeniach; zadbać o detoks cyfrowy w weekendy, pomocne w tym będzie aranżowanie interesujących zajęć dla całej rodziny; edukować się w zakresie wpływu urządzeń elektronicznych na nasze życie; dbać o wspólne posiłki bez telefonów; negocjować z dziećmi korzystanie z aplikacji TikTok, ograniczając je do minimum; limitować oglądanie w telewizji lub na komputerze programów do tych wartościowych; restrykcyjnie dostosowywać poziom kupowanych gier do wieku dziecka i grać w gry sieciowe razem z nim; rozmawiać o treściach oglądanych w sieci; odłączać całkowicie urządzenia cyfrowe w czasie wakacji i ferii zimowych; przestać się budzić smartfonami; przestawić hierarchię wartości w kwestiach kariery zawodowej i rodziny... To tylko kilka ważnych porad na 2023 r.

2022-12-27 08:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla przełamania niżu demograficznego wsparcie socjalne nie wystarczy!

[ TEMATY ]

polityka

rodzina

Stillfx/Fotolia.com

W ostatnim roku polski rząd wprowadził rozwiązania socjalne i pomocowe na skalę bezprecedensową od 1989 roku, czyli od odzyskania przez nas wolności. To nie tylko program 500 + i mieszkanie +, ale również podwyższenie płacy minimalnej i najniższych rent czy emerytur, a także możliwość korzystania z zasiłku pielęgnacyjnego przez oboje rodziców, gdy mają więcej niż jedno dziecko niepełnosprawne i wiele innych rozwiązań.

Dzięki tym działaniom w krótkim czasie awansowaliśmy z ogona Europy na czwarte miejsce w zakresie wydatków na politykę rodzinną (w porównaniu poziomu wsparcia rodzin do przeciętnego wynagrodzenia w poszczególnych krajach). Jednym z deklarowanych celów tych programów jest stworzenie dogodnych warunków, aby przełamać niekorzystny trend demograficzny, który obecnie nie gwarantuje zastępowalności pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Główny patron Polski

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 20

[ TEMATY ]

św. Wojciech

commons.wikimedia.org

Św. Wojciech

Św. Wojciech

Stał się patronem ładu hierarchicznego Kościoła w Polsce.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców. Utrzymywał dobre relacje z wielkimi tego świata – w kręgach zarówno świeckich, jak i kościelnych. Był benedyktynem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję