Reklama

Polska

Przewodniczący Episkopatu: u młodych ludzi widać dziś zapał misyjny

Zapał misyjny charakteryzuje nie tylko starszych polskich misjonarzy i misjonarki. Spotkałem się z młodą, neokatechumenalną rodziną udającą się z trójką maleńkich dzieci na misje, a ich mowa była najczystszym echem ducha misyjnego czasów apostolskich – mówił podczas obchodów IV Krajowego Kongresu Misyjnego abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu celebrował tzw. stację kongresową w Poznaniu, transmitowaną na cały świat przez Telewizję Polonia.

[ TEMATY ]

kongres

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas uroczystej liturgii w poznańskiej bazylice kolegiackiej 56 młodych ludzi otrzymało krzyże misyjne. Wkrótce rozpoczną wolontariat misyjny w różnych krajach świata.

Abp Gądecki przypomniał w homilii, że apostołowie i ich następcy otrzymali mandat misyjny od samego Chrystusa. – Jezus nie tylko głosił Królestwo Boże, ale również wprowadzał swoich uczniów w jego tajemnice, następnie, po swoim zmartwychwstaniu, nakazał im głoszenie tego Królestwa, każdemu i wszystkim, na każdym miejscu aż do skończenia świata – mówił metropolita poznański.

– Najgłębiej o misji wypowiada się ewangelista Jan, który mówi wyraźnie o posłaniu. Jan łączy misję z posłannictwem, które Jezus otrzymał od Ojca. Ostatecznym celem misji jest więc przekazanie uczestnictwa w więzi, w komunii, jaka istnieje pomiędzy Ojcem i Synem – przekonywał abp Gądecki.

Reklama

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że misja uczniów jest współpracą z misją Chrystusa. – Misja przeto nie opiera się na zdolnościach ludzkich, ale na mocy Zmartwychwstałego – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że działalność misyjna to praca na rzecz wyzwolenia od zła materialnego i duchowego. – Pomoc świadczona tym, którzy są głodni, potrzebują jedzenia, odzieży i dachu nad głową jest ważna, lecz o wiele bardziej dramatycznym ubóstwem człowieka jest jego ubóstwo duchowe. Jest nim brak wiary w Boga, który jest Miłością – mówił abp Gądecki.

– Mimo wszelkich trudności głoszenie panowania Boga dalej trwa. Świadczy o tym choćby rzesza polskich misjonarzy. Obecnie w 97 krajach misyjnych pracuje 2065 osób – zauważył metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał heroiczną działalność misyjną polskich franciszkanów, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy w Peru przelali krew głosząc Dobrą Nowinę. – Papież Franciszek zadecydował o ich beatyfikacji, która odbędzie się 5 grudnia tego roku w Peru. Męczennicy są najbardziej autentycznymi świadkami Chrystusa – mówił metropolita poznański.

Na zakończenie uroczystej mszy św. kongresowej przewodniczący Episkopatu Polski wręczył krzyże misyjne młodym wolontariuszom, którzy wkrótce wyruszą na misje. W miesiącach wakacyjnych będą oni m.in. nieść pomoc w animacji misyjnej w Rosji, będą współpracować w edukacji muzycznej ludności tubylczej w Boliwii, będą wolontariuszami w ośrodku dla osieroconych dzieci w Ugandzie. Niektórzy z nich pracować będą w sierocińcu w Jerozolimie, inni z dziećmi w Kazachstanie, albo też w wolontariacie medycznym w Papui Nowej Gwinei.

2015-06-14 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich 14 i 15 września w Licheniu

[ TEMATY ]

kongres

Krzysztof Mizera/pl.wikipedia.org

Ok. 1,2 tys. osób przybędzie 14 września do Lichenia, by wziąć udział w I Kongresie Parafialnych Rad Duszpasterskich. Celem dwudniowego spotkania jest podsumowanie dotychczasowej działalności Rad, ocena szansy ich rozwoju oraz wymiana doświadczeń i oczekiwań członków. Zostaną także przedstawione wyniki badań socjologicznych dotyczących funkcjonowania Rad.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję