Reklama

Kościół

Świecka twarz Kościoła

Co w Kościele robią świeccy? Okazuje się, że bardzo wiele.

Niedziela Ogólnopolska 3/2023, str. 28-29

[ TEMATY ]

świeccy

Karol Porwich/Niedziela

Zadania laikatu w Kościele nie ograniczają się do uczestniczenia w nabożeństwach czy do pomagania w pracy kapłanom. Mamy być dzisiaj świadkami, mamy zaszczepiać w środowiskach, w których żyjemy, pracujemy, odpoczywamy, chrześcijański system wartości. Jan Paweł II widział w świeckich nadzieję na „nową wiosnę Kościoła” i traktował ich jako niezbędnych partnerów w dziele ewangelizacji.

W Polsce nie brakuje świeckich, którzy swoim życiem i pracą głoszą Dobrą Nowinę, którzy wspierają Kościół i mają w nim do odegrania ważną rolę. Przedstawiamy kilkoro z nich.

Wanda Półtawska

Lekarz psychiatra, ofiara eksperymentów medycznych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II. Dla papieża Polaka była nie tylko wieloletnią przyjaciółką i osobą największego zaufania, ale również – jak sam o tym pisał – osobistym ekspertem w dziedzinie ochrony życia ludzkiego. W latach 1981-84 była wykładowcą w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, a od 1983 r. – członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny. Wielokrotnie uczestniczyła w organizowanych na całym świecie sympozjach i konferencjach naukowych, których tematem była rola rodziny we współczesnym świecie oraz ochrona życia dzieci nienarodzonych. Napisała wiele prac na temat przygotowania do małżeństwa i właściwej postawy wobec współżycia płciowego. Jej pasją jest pomoc w realizacji tego, co Jan Paweł II uznał za najważniejsze współczesne zadanie: szczęśliwa i święta rodzina. Drugą sferą jej działania było organizowanie i uaktywnianie lekarzy w służbie życiu oraz rodzinie i obrona nienarodzonych dzieci. 2 listopada 2022 r. skończyła 101 lat.

Aleksander Bańka

Dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego, filozof, politolog, dziennikarz. Autor książek, artykułów oraz audiobooków poświęconych filozofii i duchowości chrześcijańskiej. Lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, przewodniczący Rodziny Świętego Szarbela w Polsce, członek Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej. Prywatnie – jak podkreśla – mąż niezwykłej żony i ojciec wspaniałych dzieci, który codziennie stara się żyć blisko Boga. – Mając niecałe pięć lat, chciałem zostać papieżem. Nie udało się. Ostatecznie zrobiłem doktorat i habilitację z filozofii, a moje pasje osadziły się gdzieś na pograniczu metafizyki, psychologii, teologii i duchowości chrześcijańskiej. Po drodze do filozofii zostałem jeszcze politologiem ze specjalnością dziennikarską i z silnie rozbudzonym pragnieniem głębokiej więzi z Bogiem – pisze o sobie. – Duch Boży osadził mnie w Ruchu Światło-Życie, gdzie wśród wielu cennych darów otrzymałem też dar dla mnie szczególny: powołanie do ewangelizacji i posługiwania modlitwą, w różnych sytuacjach i na wiele sposobów.

Reklama

Mateusz Kłosek

Właściciel firmy Eko-Okna z Kornic, która wyrosła na największego w kraju i czołowego w Europie producenta okien. Podkreśla, że pomogła mu w tym głęboka wiara. Zatrudnia tysiące pracowników, wydaje miliony złotych na pomoc osobom potrzebującym, funduje kaplice i klasztor w czasie, gdy na zachodzie Europy kościoły się po prostu zamyka, promuje wartości życia i rodziny. To on finansuje Fundację „Nasze Dzieci”, która zasłynęła z ogólnopolskiej kampanii bilbordowej pro-life. Dzięki niemu na polskich ulicach pojawiły się plakaty z hasłami „Kochajcie się, mamo i tato” czy „Życie ma sens”. To właśnie mało znany przedsiębiorca z Kornic pokazał, jak skutecznie promować na dużą skalę wartości chrześcijańskie. – Dla mnie wiara jest fundamentem, na którym buduję życie. To zmienia perspektywę. Uświadamia, po co są pieniądze, czemu służą, jaki sens ma prowadzenie działalności gospodarczej i rozwijanie firmy – mówi.

Ewa Czaczkowska

Dr historii, dziennikarka, pisarka. Adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorką książek biograficznych przybliżających największych polskich świętych XX wieku: Ksiądz Jerzy Popiełuszko (wspólnie z Tomaszem Wiścickim), Kardynał Wyszyński. Biografia; Siostra Faustyna. Biografia Świętej; Cuda świętej Faustyny; Papież, który uwierzył. Jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Bożego Miłosierdzia; Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego (wspólnie z Tomaszem Wiścickim). Jej książki przetłumaczono na 8 języków. Jest laureatką pierwszej Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, zdobywczynią czterech „Feniksów” – nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Zdaniem Czaczkowskiej, pisanie życiorysów świętych w taki sposób, jakby byli to ludzie niedotykający ziemi, jest pomyłką. – Jest taka tendencja do lukrowania życiorysów, a ja uważam odwrotnie – podkreśla.

Reklama

W latach 2016-20 była ekspertem naukowym i współautorką wystawy głównej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Uczestniczyła też w opracowaniu Positio procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia.

Marcin Przeciszewski

Historyk, dziennikarz i działacz katolicki. W 1978 r. był współzałożycielem pierwszych w Polsce wspólnot „Wiara i Światło”, które skupiają osoby niepełnosprawne umysłowo, ich rodziny i przyjaciół, a w latach 1989-93 był redaktorem naczelnym kwartalnika Światło i Cienie – pisma chrześcijańskiego skierowanego do osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Od 1993 r. jest redaktorem naczelnym i prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz prezesem Fundacji Konferencji Episkopatu Polski na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Jest jednym z założycieli Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Był współorganizatorem obsługi medialnej pielgrzymek papieskich do Polski w latach 1995 – 2006 oraz odpowiedzialnym z ramienia KEP za obsługę medialną w 2016 r. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W 2018 r. otrzymał Order Świętego Grzegorza Wielkiego – najwyższe papieskie odznaczenie dla świeckiej osoby. W 2023 r. minie 30 lat, odkąd nieprzerwanie pełni funkcję prezesa oraz redaktora naczelnego KAI.

Reklama

Krzysztof Zuba

Delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, doradca życia rodzinnego, mąż i ojciec dwójki dzieci. Autor i trener warsztatów dla narzeczonych i małżonków, twórca filmów religijnych. Razem z żoną jeździ po Polsce, dzieląc się pomysłami na szczęśliwe małżeństwo; można ich znaleźć na Facebooku: Razem na zawsze.

Podkreśla, że odpowiedzią na kryzys męskości może być właśnie wstąpienie do Rycerzy Kolumba: – Rycerze Kolumba proponują możliwość konkretnej służby i to przyciąga mężczyzn. Zauważamy, że coraz więcej braci wstępuje w nasze szeregi, bo nie chcą być tylko biernymi obserwatorami rzeczywistości, ale pragną współtworzyć coś ważnego dla nich i ich rodzin. Wierzę, że jest to klucz do rozwoju Rycerzy Kolumba. Zapewne dlatego na świecie jest nas już ponad 2 mln, a w Polsce to 7 tys. osób.

Hasło Rycerzy Kolumba to „wiara przez uczynki”. Realizuje się zarówno przez działania modlitewne, jak i przez konkretne dzieła miłosierdzia wspierające Kościół, parafie i lokalne społeczności.

2023-01-09 21:55

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadkowie Jezusa w codzienności

Niedziela małopolska 2/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Kościół

świeccy

Archiwum parafii

Pomysły i działania na rzecz lokalnej społeczności są owocem spotkania z Chrystusem na modlitwie

Pomysły i działania na rzecz lokalnej społeczności są owocem spotkania z Chrystusem na modlitwie

Gdy księża są obrażani, a kościoły atakowane, świeccy katolicy dają świadectwo wierności Ewangelii.

Pokazują inne oblicze Kościoła – Kościoła aktywnego, zaangażowanego i dobrze uformowanego. Są głosem Chrystusa Króla w zagubionym społeczeństwie.

CZYTAJ DALEJ

Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego

2023-03-20 18:42

[ TEMATY ]

Dawid Kubacki

wikipedia.org

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

W niedzielę nieco ponad godzinę przed startem rywalizacji Polski Związek Narciarski poinformował, że Kubacki nie wystartuje w ostatnim konkursie cyklu Raw Air z powodów osobistych. W poniedziałek sam zawodnik podzielił się z kibicami powodami absencji, przyznał także, że ten sezon w Pucharze Świata już się dla niego zakończył.

CZYTAJ DALEJ

Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II [Zaproszenie]

2023-03-20 19:32

mat. pras

DOLNY ŚLĄSK ZE ŚW. JANEM PAWŁEM II to wspólny projekt Archidiecezji Wrocławskiej, Diecezji Legnickiej, Diecezji Świdnickiej, Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej Kościoła Greckokatolickiego w dniach 31 III - 2 IV 2023r.

Powstał specjalny serwis na FB: Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II na którym umieszczane będą bieżące informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie Archidiecezję Wrocławską, Diecezji Legnickiej, Diecezji Świdnickiej czy eparchii Wrocławsko - Koszalińskiej [kościół grekokatolicki]

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję