Reklama

Niedziela Podlaska

Pomagamy od 29 lat

15 kwietnia odbyło się uroczyste celebrowanie 29-lecia istnienia Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Nad obchodzami patronat objęli bp Piotr Sawczuk oraz bp senior Antoni Dydycz.

Niedziela podlaska 18/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Archiwum Caritas DD

Podczas święta poświęcono oddane do użytkowania magazyny

Podczas święta poświęcono oddane do użytkowania magazyny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią i słowem Bożym skierowanym do zgromadzonych gości w Sokołowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Podczas homilii bp Piotr Sawczuk podkreślał rolę ewangelizacyjną Kościoła. Zaznaczył wagę Chrztu Polski przyjętego w 966 r., który wywarł niezwykle silny wpływ na dalszą historię Polski. Wymienił również rodzaje pomocy charytatywnej jakiej udziela Caritas na terenie całego kraju oraz poza nim. Będąc szczególnie wyczulonym na krzywdę ludzką, działania pomocowe daleko wykraczają poza granice Polski, docierając również do krajów na innych kontynentach.

Biskup Sawczuk pamiętał o działaniach prowadzonych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wymieniając wszystkie dzieła prowadzone przez Caritas jak chociażby Dom Dziecka Rafael, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sokołowie Podlaskim i Bielsku Podlaskim, świetlice socjoterapeutyczne, Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim oraz liczne akcje prowadzone w ramach działalności statutowej, pomagające diecezjanom znajdującym się w trudnej sytuacji. Caritas diecezjalna podejmuje również liczne działania związane ze skutkami wojny na Ukrainie. Pomaga uchodźcom mieszkającym w diecezji oraz przekazuje pomoc bezpośrednio do Ukrainy docierając do licznych miejscowości, również tych objętych ciężkimi walkami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Piotr podziękował dyrektorowi ks. Łukaszowi Gołębiewskiemu, wszystkim pracownikom oraz wolontariuszom za tak wielkie dzieła miłosierdzia wymagające pracy, poświęcenia oraz otwartości na ludzkie potrzeby.

Wyjątkową oprawę muzyczną podczas Mszy św. zapewniła młodzież ze scholi #MODLITWA, działająca przy parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie.

Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasz Gołębiewski po zakończonej Mszy św. przywitał zaproszonych gości, podkreślił rolę darczyńców, ofiarodawców, wolontariuszy i wszystkich, którzy wspierają dzieła miłosierdzia. Święto Caritas było również okazją do podsumowania dzieł Caritas prowadzonych na terenie diecezji oraz wyróżnienia zasłużonych osób.

Reklama

Uroczystość uświetniły występy uczniów objętych programem Skrzydła, a także młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, podopiecznych Domu Dziecka Rafael, dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej w Bielsku Podlaskim oraz podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Kolejnym etapem uroczystości było poświęcenie przez biskupa nowo oddanych do użytkowania magazynów Caritas, zlokalizowanych przy ul. Parkowej 1 w Sokołowie Podlaskim. Remont magazynów w znaczącym stopniu pozwolił w minionym roku na skuteczną dystrybucję pomocy humanitarnej dla osób potrzebujących na terenie całej diecezji oraz do Ukrainy. Zaproszeni goście mieli możliwość przecięcia wstęgi oraz zwiedzenia wszystkich remontowanych pomieszczeń.

Uczestnicy tego spotkania podkreślali wysoką jakość wykonanych prac. Szczególnie duże wrażenie obecny stan magazynów wywarł na osobach, które pamiętają ich wygląd sprzed remontu.

Wydarzenie zakończyło się uroczystym obiadem przygotowanym przez Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim. Zarówno zgromadzeni goście jak i dzieci oraz młodzież mieli w tym czasie okazję do wymiany swoich wrażeń z całego dnia.

Już dziś Caritas Diecezji Drohiczyńskiej zaprasza wszystkich do obchodów przyszłorocznych uroczystości 30-lecia swojego istnienia.

2023-04-25 15:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najważniejsza jest miłość bliźniego

Niedziela podlaska 14/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Archiwum Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Caritas niesie pomoc Ukraińcom

Caritas niesie pomoc Ukraińcom

Posługa ubogim i cierpiącym, codziennie sprawowana w Kościele i w jego imieniu, jest praktycznym sposobem realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego. Nie jest dodatkiem do działalności Kościoła, ale wypływa z jego natury i przynależy do istotnych zadań wspólnoty ludzi wierzących. W tym duchu działa Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, która w Niedzielę Miłosierdzia obchodzi swoje święto patronalne.

Służba bliźniemu czerpie moc i inspirację z miłości obecnej w Trójcy Świętej, tej miłości, którą obdarowuje każdego z nas Chrystus. „Ponieważ jesteśmy ukochani przez Boga – mamy obowiązek kochać Go i bliźnich. Miłosierna miłość jest sposobem upodabniania się do Chrystusa i naśladowania Go. Stanowi również drogę wzrastania w świętości, na której chrześcijanin dochodzi do coraz pełniejszej komunii z Chrystusem” (Katechizm pracowników i wolontariuszy Caritas).

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Dzień Ponarski na Powązkach

2024-05-26 23:57

[ TEMATY ]

Dzień Ponarski

materiały prasowe

Polska kwatera w Ponarach

Polska kwatera w Ponarach

Dzisiaj - 27 maja - pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędą się obchody Dnia Ponarskiego.

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. zastępca prezesa IPN, dr hab. Karol Polejowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich i harcerskich. Modlitwę poprowadzi ks. Tomasz Trzaska, kapelan posługujący w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję