Reklama

Niedziela Legnicka

Lednica 2023 – dla młodych

Już po raz XXVII na polach Lednickich odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000.

Niedziela legnicka 26/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Lednica 2000

ks. Łukasz Świerniak

Na lednickich polach

Na lednickich polach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasłem wydarzenia były słowa: „Idź za Barankiem”. W tym ważnym dla młodych ludzi czasie odkrywania życiowego powołania oraz szukania sposobów na dzielenie się wiarą z innymi, nie zabrakło młodzieży i innych mieszkańców Bogatyni, którzy – jak sami podkreślali – jadą, aby po raz kolejny poczuć klimat tego wyjątkowego spotkania.

Powrót do źródeł

– To szczególne miejsce dla naszego narodu – mówi ks. Łukasz Świerniak. – Przyjazd w miejsce, gdzie najprawdopodobniej książę Mieszko I przyjął chrzest św., a zatem nad jezioro w Lednicy, jest powrotem do źródeł naszej tożsamości i wiary. Jako katecheci widząc problemy młodzieży związane z kryzysem tożsamości, chcemy pokazać młodym ludziom, że Jezus Chrystus posłany przez Boga Ojca rzeczywiście prowadzi wszystkich w mocy Ducha Świętego. Dlatego jedziemy do Lednicy. By pokazać, że wiara to coś normalnego, a wierząc nikt nie jest sam – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na miejscu

Autokar z pielgrzymami wyruszył spod kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego o godzinie 1 w nocy po błogosławieństwie ks. Piotra Kutkiewicza, proboszcza. Po dotarciu do Lednicy i zakwaterowaniu w wyznaczonym sektorze przyszedł czas na poznawanie infrastruktury. Duże wrażenie na uczestnikach wyjazdu zrobiła wizyta w Domu św. Jana Pawła II oraz modlitwa przy grobie o. Jana Góry – założyciela Ruchu Lednickiego. – Istotą Ruchu Lednickiego jest jak najczęstszy udział w Eucharystii, codzienny wybór Jezusa Chrystusa, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz, o ile to możliwe, modlitwa Liturgią Godzin – mówi p. Maja. – Tym elementom staramy się nadawać priorytet w pracy dydaktyczno-katechetycznej, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować ten wyjazd – podkreślają katecheci.

Modlitwa

Kolejnym miejscem, jakie wspólnie odwiedzili pątnicy, były stacje Drogi Krzyżowej. Podczas rozważań modlono się w intencji Ojczyzny, Kościoła legnickiego oraz o dobre wybory życiowe dla młodzieży na dalsze lata nauki. Wielkim przeżyciem była również wizyta na polu spowiedzi. – Dziękuję Panu Bogu za taką spowiedź – mówi Jakub. – A ja dziękuję za to, że wreszcie się wyspowiadałam – dodaje Hania. Nie zabrakło też okazji do osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w namiocie adoracji. – Najbardziej uderzył mnie widok tak wielu młodych ludzi, którzy w wielkim skupieniu trwają przed Jezusem Eucharystycznym – mówi p. Dorota, uczestniczka wyjazdu.

Reklama

Lednica żyje

W czasie trwania wydarzenia oprócz wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia, Eucharystii oraz adoracji nie zabrakło również czasu na warsztaty, śpiewy oraz tańce lednickie. Zwiedzanie stanowisk z food truckami cieszyło się również wielką popularnością, pozwalając uzupełnić siły fizyczne potrzebne do kontynuowania aktywnego uczestnictwa w Spotkaniu Młodych.

Z Chrystusem w życie

Po zakończonej Eucharystii nadszedł kulminacyjny moment spotkania, czyli Akt Wyboru Chrystusa: „Panie Jezu Chryste, Ciebie wybieram jako mojego Pana i za apostołem Piotrem powtarzam: Ty jesteś Chrystus, Boga Syn, Zbawiciel! Tobie oddaję moją przeszłość, dzień dzisiejszy i przyszłość oraz całą moją wieczność. Ty jesteś moją Prawdą, Ty jesteś moją Drogą, moim Życiem i moją Miłością. Teraz i na wieki. Amen”. – Bardzo przeżyłam ten moment, kiedy 20 tys. ludzi, w tym my, odmówiliśmy ten akt. Jedni klęczeli, inni w skupieniu pochylali głowę. Jezus – Droga, Prawda, Życie dla wszystkich – mówi p. Diana, uczestniczka wyjazdu. – Ten wyjazd uświadomił mi, że nie jestem sama z moimi pytaniami i dylematami, że inni ludzie w moim wieku też mają podobne problemy. Jestem zaszokowana taką ilością osób, które nie wstydzą się mówić o Jezusie. To chyba najważniejsze, z czym wyjeżdżam z Lednicy – podsumowuje Nadia z klasy 8.

Powrót

Zmęczeni, ale szczęśliwi i o dziwo najedzeni, ale też pełni mocy Ducha Świętego działającego we wspólnocie Kościoła, który idzie za Barankiem powróciliśmy nad ranem do Bogatyni.

Koordynatorem wyjazdu była p. Maja Czarniecka, katechetka w SP nr 3 w Bogatyni, a opiekunem duchowym – ks. Łukasz Świerniak, wikariusz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bogatyni. /MC

2023-06-20 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co tysiące młodych przyciąga na Lednicę?

2024-05-31 10:56

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Lednica 2000

Młodych na Lednicę przyciąga spotkanie z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem, a jako organizatorzy bardzo staramy się o dobrą jakość tego, co robimy. Chodzi też o to, by młodzi mogli czuć radość i dumę z tego, co dzieje się w Kościele - powiedział O. Tomasz Nowak OP. Duszpasterze Lednicy w rozmowie z KAI opowiedzieli m.in. o tegorocznym 27. Spotkaniu Młodych Lednica 2000, które odbędzie się już jutro, 1 czerwca, pod hasłem „Wracaj do domu”.

Anna Rasińska (KAI) „Wracaj do domu” - hasło tegorocznego Spotkania Młodych Lednica 2000, jak je rozumieć?

CZYTAJ DALEJ

Chiara Corbella Petrillo: „Maryjo i Jezusie, proszę Was, żebym została świętą”

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

DCfimi/Wikimedia Commons

Chiara Corbella Petrillo

Chiara Corbella Petrillo

Straciła dwoje dzieci tuż po ich narodzeniu. Kiedy zaszła w trzecią ciążę ze zdrowym dzieckiem, wykryto u niej nowotwór.

Biorąc pod uwagę te krótkie informacje, wydaje się że Chiara Corbella Petrillo to patronka na dziś. W świecie, w którym tak wiele małżeństw boryka się z podobnym cierpieniem, ta młoda Włoszka może być dla nich wsparciem.

CZYTAJ DALEJ

Klasztor franciszkanów we Wschowie będzie można obejrzeć w technice 3D

2024-06-14 09:27

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Wschowa

Muzeum Ziemi Wschowskiej

digitalizacja

klasztor franciszkanów

Katolicka Wschowa

Muzeum Ziemi Wschowskiej

13 czerwca 2024 w Domu Zakonnym we Wschowie nastąpiło podpisanie umowy w sprawie digitalizacji wnętrz kościoła i klasztoru Franciszkanów.

Umowę zawarto pomiędzy Muzeum Ziemi Wschowskiej, reprezentowanym przez dyrektora Damiana Małeckiego, Stowarzyszeniem Katolicka Wschowa, reprezentowanym przez prezesa Arkadiusza Kuźniackiego a Domem Zakonnym we Wschowie, reprezentowanym przez o. gwardiana Daniela Szustaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję