Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Nie dawajcie się okraść z Boga

Jezus obdarzy was najgłębszym sensem życia – powiedział do młodzieży bp Andrzej Jeż.

Niedziela Plus 27/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Mateusz Góra

Spotkanie młodych było czasem modlitwy dziękczynnej za bierzmowanie i integracji

Spotkanie młodych było czasem modlitwy dziękczynnej za bierzmowanie i integracji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie 17 czerwca odbyło się diecezjalne dziękczynienie za sakrament bierzmowania. Obok bierzmowanych w Zabawie pojawili się także animatorzy programu „Młodzi na Progu”, którzy przeżywali dzień wspólnoty. Świętowali również 10-lecie programu w diecezji tarnowskiej.

Jedyna radość

Młodzież miała okazję do integracji, wysłuchania konferencji i adoracji Najświętszego Sakramentu. Kulminacyjnym punktem programu była Msza św. celebrowana przez bp. Andrzeja Jeża. W homilii hierarcha wrócił do lat swej młodości, kiedy sam przygotowywał się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zwrócił uwagę, że te przygotowania dokonywały się głównie w domu, z rodziną, a religia odbywała się nie w szkole, lecz w salkach katechetycznych. Podkreślił, że dzisiejszym młodym przyszło żyć w lepszych czasach, bo mogą lepiej się przygotować do przyjęcia sakramentu bierzmowania. – Czasami zwodzą was światowe przyjemności i okradają was, nic nie dając w zamian. Nie dawajcie się okraść z Boga! Jezus obdarzy was najgłębszym sensem życia. Idąc za Nim i dążąc do świętości, niczego nie stracicie, a wszystko z Nim zyskujecie. Co więcej, pójdziecie za jedyną radością, która nigdy nie zawodzi – przekonywał młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziękczynienie za sakrament bierzmowania to podziękowanie za ten dar, ale przede wszystkim zaproszenie do dalszego zaangażowania w Kościele. – Chcemy, by młodzi ludzie poczuli, że są Kościołem, że Kościół jest taki jak oni. Jest to zaproszenie do tego, aby ten Kościół tworzyli, bo są młodzi, od nich zależy więc, jaki on będzie – powiedział Niedzieli ks. Marcin Baran, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. Dodał, że od poprzedniego roku obok spotkania dziękczynnego jest drugie, które ma miejsce w październiku i rozpoczyna drogę formacyjną przed przyjęciem sakramentu bierzmowania.

Rola animatora

Reklama

U patronki młodzieży – bł. Karoliny, spotkali się także animatorzy programu „Młodzi na Progu”. To oni przygotowują swoich rówieśników do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji – ks. Artur Mularz zaznaczył, że ten program ma nie tylko przygotować młodzież do bierzmowania, ale także stworzyć dla niej środowisko, w którym będzie wzrastać i dzięki temu pozostanie w Kościele. Wyjaśnił: – Młodzi przygotowują się do bierzmowania w małych grupach, prowadzonych przez animatora, który jest kilka lub kilkanaście lat od nich starszy. Animatorami są ludzie świeccy, którzy żyją w tym samym środowisku. Ma to służyć temu, by przygotowujący się do bierzmowania zobaczyli, że o Bogu i wierze nie tylko mówi ksiądz, ale że żyją Nim i wiarą także ich rówieśnicy. Kapłan dodał, że taki program działa obustronnie. Dzięki zaangażowaniu w formację innych rozwijają się sami animatorzy. – Spotykają się z wieloma pytaniami, na które nie znają odpowiedzi, a żeby je poznać, muszą się dokształcić, więc to napędza także ich formację i jest dla nich motywatorem do zgłębiania wiary i siebie samych.

Ksiądz Mularz zauważył także, że bierzmowani, którzy byli dobrze prowadzeni przez swych rówieśników, chętnie i z własnej inicjatywy zgłaszają się, aby zostać animatorami. I uzupełnił: – To wymagający program, w którym zapraszamy młodych, żeby się angażowali i formowali, organizujemy rekolekcje. Jest to więc także wyzwanie dla duszpasterza. Ale to naturalne środowisko do „łowienia” młodych do wspólnot. Jeśli są oni dobrze prowadzeni przez animatorów, to wiedzą, dokąd mają później przyjść, bo znają już dobrze te wspólnoty.

2023-06-27 09:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgrana wspólnota

Niedziela Plus 44/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum banderii

Gdy robi się to razem, to bardzo umacnia więzi – zapewnia Aneta Zwolińska.

Banderia konna ISKRA Dolina Dunajca zrzesza pasjonatów koni. Liczy ponad siedemdziesięcioro członków i łączy Lachy sądeckie i górali. Banderia bierze udział w wielu wydarzeniach patriotycznych i religijnych. Dba przy tym o podtrzymanie tradycji związanych z końmi.

CZYTAJ DALEJ

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę zmieniać siebie i świat!

2024-06-13 11:17

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

BP KEP

Człowiek nadziei króluje razem ze swoim Mistrzem. Nosi w sobie, już teraz, małe nasienie zwycięstwa. W takim człowieku wszystko zorientowane jest na przyszłość i wszystko zmierza ku zmartwychwstaniu.

Ewangelia (Mk 4, 26-34)

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: nie lekceważ życia tu i teraz!

2024-06-17 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Prawda o życiu wiecznym pokazuje, że te decyzje i czyny, które podejmujemy tu i teraz, mają w sobie ładunek na całą wieczność. Co z tego, co ja robię, będzie trwać wiecznie – mówił kard. Ryś u dominikanek.   

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję