Reklama

Niedziela Legnicka

Zjazd kresowian

[ TEMATY ]

Legnica

Monika Łukaszów

Wiele wzruszeń towarzyszyło uczestnikom II Zjazdu Kresowian, który w niedzielę 28 czerwca odbył się w Nowej Wsi Legnickiej. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie „Nasza Nowa Wieś” oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu, z racji przypadającej w tym roku 70 rocznicy przyjazdu osadników na ziemie zachodnie.

Reklama

To właśnie w czerwcu na stację kolejową w Nowej Wsi Legnickiej dotarły pierwsze transporty przesiedleńców, repatriantów z kresów wschodnich. W większości byli to mieszkańcy województwa tarnopolskiego m.in. Słobódki Dżuryńskiej, ale też kilku innych sąsiednich miejscowości. Pasażerowie tego szczególnego transportu zamieszkali m.in. w Bartoszowie, Koskowicach, Legnickim Polu, Gniewomierzu, Nowej Wsi Legnickiej a także w Michałowicach i Brzegu Opolskim. I to właśnie te osoby, pasażerowie towarowych wagonów byli uczestnikami niedzielnego świętowania. Warto wspomnieć, że specjalnie na tę uroczystość przyjechali kresowiacy dziś mieszkający w Niemczech i Kanadzie. Wraz z kresowiakami, świętowały ich rodziny, przyjaciele, oraz wielu zaproszonych gości a wśród nich duchowieństwo, władze gminne i samorządowe oraz mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w miejscowym kościele pw. Św. Bartłomieja, której przewodniczył ks. Dominik Drapiewski z Jawora. Następie na placu przed kościołem, przy dźwięku salw armatnich, odsłonięto „Pomnik Kresowiaka”, oraz odrestaurowany obelisk poświęcony poległym niemieckim mieszkańcom Nowej Wsi Legnickiej. Przecięcia wstęgi dokonał wójt Gminy Legnickie Pole Henryk Babuśka, oraz Joanna Bronowicka Wicewojewoda Dolnośląski. Pomnik Kresowiaka odsłonił kresowiak oraz przedstawicielka młodego pokolenia, a obelisk poświęcony niemieckim mieszkańcom odsłonił prezes Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Legnicy Jürgen Gretschel, oraz osoba która odnalazła pomnik. Następnie w barwnym korowodzie wszyscy przeszli na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tam, przedstawiciele młodego pokolenia Anna Korotkiewicz i Stefan Wan przywitali kresowiaków chlebem i solą.

To jest wyjątkowe spotkanie - zgodnie mówili jego uczestnicy. Niektórzy spotkali się ponownie dopiero po 70 latach. Wtedy, kiedy jeszcze byli razem mieli po pięć, sześć lat, nieco starsi 12. Teraz już mimo sędziwego wieku wspominali tamte czasy, swój rodzinny dom i opowiadali o tym, jak teraz im się żyje. I mimo późnej pory i chłodu wieczoru, rozmowom nie było końca i nikt nie spieszył się do domu. Nie zabrakło także części artystycznej, podczas której odbył się „Przegląd Zespołów Kresowych”. Można było posmakować pysznych kresowych potraw m.in. ukraińskiego barszczu i ruskich pierogów. - Żal się rozstawać - mówili uczestnicy spotkania, opuszczając Nową Wieś. Jednak odjeżdżali z nadzieją, że jeszcze będzie okazja do takiego wspólnego spotkania.

Podczas uroczystości odbyła się także promocja dwóch książek: Antoniego Buckiego pt. „Koskowice- stacja końcowa” oraz Mieczysława Pawłów „Nowa Wieś Legnicka i mieszkańcy”.

2015-06-30 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Idźcie z nadzieją!”. Święcenia prezbiteratu w legnickiej katedrze

[ TEMATY ]

Legnica

święcenia

Ks. Waldemar Wesołowski

Krzysztof Czerwiński i Mateusz Olszewski to dwaj neoprezbiterzy, którzy w sobotę 21 maja przyjęli święcenia kapłańskie z rąk biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Za kilkanaście dni rozpoczną swoją posługę duszpasterską w wyznaczonych parafiach.

W uroczystości święceń wziął udział biskup senior Stefan Cichy, przełożeni seminarium duchownego, duże grono księży oraz rodzice, bliscy i przyjaciele neoprezbiterów. Święcenia to wielkie święto nie tylko dla wspólnoty seminaryjnej, ale dla całego Kościoła legnickiego. „Ziarno powołania, które kiedyś zostało rzucone przez Jezusa w sercach kleryków, dziś wydaje owoce w postaci wejścia przez nich do stanu kapłańskiego” – powiedział rektor seminarium ks. Piotr Kot.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję