Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamiętaj o życzeniach!

21.01 – Agnieszka, Jarosław, Józef
22.01 – Anastazy, Wincenty, Mateusz
23.01 – Ildefons, Rajmund, Henryk
24.01 – Felicjan, Tymoteusz, Franciszek
25.01 – Miłosz, Paweł, Tatiana
26.01 – Tytus, Tymoteusz, Paulina
27.01 – Jerzy, Julian, Przemysław

Święta nietypowe

21.01 – Dzień Przytulania

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przytulanie ma bardzo wiele zalet, m.in. poprawia samopoczucie, łagodzi napięcie i stres, zmniejsza strach, łagodzi ból, zapobiega chorobom serca. Warto więc pamiętać o tym wiele dającym geście w ferworze codzienności. Podobno aby przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie, aby zachować zdrowie – ośmiu, a żeby się rozwijać – dwunastu.

23.01 – Dzień bez Opakowań Foliowych

Ten „wynalazek” z lat 60. ubiegłego wieku przynosi dziś ogromne szkody dla środowiska. Rozkład torebek foliowych trwa od kilkudziesięciu do kilkuset lat. Warto więc zarówno opakowania, jak i inne przedmioty plastikowe zastąpić szkłem, papierem czy produktami alternatywnymi z otrębów pszennych czy bambusa.

24.01 – Dzień Wiedzy o Zespole Möbiusa

Ta jedna z najrzadszych chorób genetycznych nazywana jest porażeniem twarzy. Chorzy cierpią na tzw. maskowatą twarz – nie potrafią się uśmiechać, marszczyć brwi czy mrużyć oczu. Mają zaburzenia neurologiczne, mięśniowo-szkieletowe, wady wrodzone kończyn. Zespół ten, choć nie skraca życia, to jednak mocno pogarsza jego jakość.

21, 22 stycznia Dni Babci i Dziadka

Jak Polska długa i szeroka do seniorów spieszą z życzeniami wnuki.

Święta te mają w naszym kraju stosunkowo krótką historię. Równo 60 lat temu na łamach tygodnika Kobieta i Życie Kazimierz Flieger zainicjował obchody Dnia Babci – dziadek na swoje święto musiał czekać jeszcze 20 lat. Dziś niemal wspólnie cieszą się z życzeń płynących do nich od wnuków.

Choć ich rola na przestrzeni wieków się zmieniała, otrzymali miana mędrców posiadających wiedzę i doświadczenie, symbolu ciągłości tradycji, łącznika między pokoleniami. Jeszcze niedawno ich głównym zajęciem było wsparcie w wychowaniu wnuków, dzisiaj są aktywni na wielu płaszczyznach.

Reklama

Dni Babci i Dziadka są obchodzone w różnych terminach w różnych krajach. W Niemczech np. babcie swoje święto mają w 2. niedzielę października, dziadkowie nie mają go w ogóle; we Włoszech jest ono związane ze wspomnieniem Aniołów Stróżów – 2 października i przypomina, że dziadkowie mają być swego rodzaju opiekunami dla wnuków. Ciekawie wygląda sytuacja we Francji. Dzień Babci świętuje się w 1. niedzielę marca i jest on związany z... kawą. Święto to miało być początkowo jedynie promocją popularnego produktu – Cafe Grand’Mere – Kawy Babci na 20-lecie jego istnienia. Z czasem jednak przyjęło się w całej Francji, a najczęstszym prezentem jest właśnie kawa. Dziadkowie w kraju nad Sekwaną swoje święto mają dopiero od 2008 r., a obchodzą je w 1. niedzielę października.

Z kolei w Kościele katolickim o babciach i dziadkach pamiętamy zwłaszcza przy okazji wspomnienia św. Joachima i Anny, w 4. niedzielę lipca.

CIEKAWOSTKA

Zapach kobiecych łez łagodzi agresję u mężczyzn

Badania wykazały, że kobiece łzy zmniejszają agresję u mężczyzn, którzy są wystarczająco blisko, aby wyczuć ich zapach. Naukowcy z Weizmann Institute of Science ustalili, że ludzkie łzy zawierają sygnał chemiczny, który zmniejsza aktywność mózgu związaną z agresją. Mężczyźni grali w grę przygotowaną wewnątrz urządzenia do rezonansu magnetycznego, co umożliwiło zebranie danych o aktywności ich mózgu. Kiedy poczuli zapach kobiecych łez, byli prawie o 44% mniej agresywni niż wtedy, gdy wąchali roztwór soli fizjologicznej.

Sposób na poprawę smaku kawy

Naukowcy z Uniwersytetu w Oregonie udowodnili, że odrobina wody dodana do ziaren kawy jeszcze przed procesem mielenia wydobędzie z nich bardziej intensywny smak. Kiedy kawa miała wyższą zawartość wilgoci, przy jej mieleniu tworzył się mniejszy ładunek elektrostatyczny, który powstawał w wyniku pękania ziaren podczas mielenia. Skutkowało to dłuższym czasem ekstrakcji kawy i mocniejszym naparem. Chociaż potrzebne są dalsze eksperymenty, aby przetestować różne typy młynków i metody parzenia, badacze doszli do wniosku, że dodanie wilgoci do ziaren kawy rozwiązuje problem zbrylania się drobinek podczas mielenia oraz słabej ekstrakcji, pomagając jednocześnie w uzyskaniu smaczniejszego napoju. Zalecają dodanie ok. 20 mikrolitrów (1 l = 1 000 000 mikrolitrów) wody na gram kawy.

Reklama

Czy wiesz, że...

...japoński lądownik SLIM wszedł na orbitę Księżyca?

To pierwsza z lekkich sond wykorzystujących technologię precyzyjnego lądowania. Lądownik SLIM został zaprojektowany tak, aby osiąść w odległości do 100 m od określonego wcześniej celu na powierzchni Srebrnego Globu, a nie jak to odbywało się do tej pory, w odległości kilku kilometrów. Zanim nastąpi próba lądowania, sonda będzie obserwować powierzchnię Księżyca. SLIM ma wylądować w kraterze Shioli – obiekcie o szerokości 300 m, położonym na widocznej z Ziemi stronie Księżyca. SLIM ma 2,4 m wysokości, 2,7 m długości i 1,7 m szerokości. Jego masa to ok. 700 kg, blisko 70% to paliwo. Start sondy odbył się we wrześniu ub.r. Wraz z nią rakieta wyniosła w przestrzeń kosmiczną obserwatorium rentgenowskie XRISM, które powstało we współpracy Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA) z NASA oraz ESA. Teleskop ma badać Wszechświat w wysokoenergetycznym świetle rentgenowskim. Przenosi też dwie kuliste minisondy, które po wylądowaniu zostaną wypuszczone na powierzchnię Księżyca. Mają wielkość piłki tenisowej i mogą zmieniać kształt, co ma im ułatwić poruszanie się po powierzchni Srebrnego Globu. Jak wynika z materiałów prasowych misji, te dwa małe łaziki pomogą zespołowi misji monitorować stan większego lądownika, robić zdjęcia miejsca lądowania i zapewnić „niezależny system do bezpośredniej komunikacji z Ziemią”.

Reklama

Myśl na tydzień

To młość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.
Św. Jan Paweł II

Wydarzyło się

• 21.01.1998 – papież Jan Paweł II rozpoczął podróż apostolską na Kubę.
• 22.01.2010 – trzęsienie ziemi o sile 4,7° w skali Richtera z epicentrum w okolicy Pajęczna.
• 22.01.1968 – NASA wystrzeliła bezzałogowy statek kosmiczny Apollo 5.
• 23.01.1895 – norweski naukowiec Carsten Borchgrevink jako pierwszy człowiek postawił nogę na Antarktydzie.
• 24.01.1848 – James W. Marshall znalazł złoto w Sutter’s Mill pod Sacramento, co rozpoczęło gorączkę złota w Kalifornii.
• 25.01.2004 – amerykański łazik Opportunity wylądował na Marsie.
• 25.01.2006 – papież Benedykt XVI wydał swą pierwszą encyklikę Deus caritas est.
• 26.01.1972 – stewardesa Vesna Vulović cudem przeżyła upadek z wysokości 10 160 m po tym, jak w samolocie, którym leciała, eksplodowała bomba.

2024-01-16 12:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara mistrza F1

Niedziela Ogólnopolska 3/2024, str. 71

[ TEMATY ]

Bliżej Życia z wiarą

Morio, CC BY-SA ./Wikimedia Commons

Lewis Hamilton

Lewis Hamilton

Jego prawdziwym kompasem jest Kościół. Dzięki ogromnej pracy i talentowi dziecięce marzenia zamienił w rzeczywistość. Lewis Hamilton.

W Formule 1 zdobył rekordowe siedem tytułów Mistrza Świata Kierowców (ex aequo z Michaelem Schumacherem), jest rekordzistą pod względem największej liczby zwycięstw. Zadebiutował w 2007 r., kiedy miał 22 lata, a swój pierwszy tytuł zdobył już rok później. Jest jednym z najbardziej doświadczonych i utytułowanych kierowców. Popularność osiąga nie tylko przez sukcesy na torze, ale i przez aktywność poza nim. Słychać o nim w muzyce i modzie, walczy z rasizmem. The Time w 2020 r. wymienił go jako jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Przede wszystkim jednak głośno mówi o swojej wierze i przywiązaniu do Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Papież w Wenecji: paradoksalnie, pobyt w więzieniu może oznaczać nowy początek

2024-04-28 09:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA

Paradoksalnie, pobyt w zakładzie karnym może oznaczać początek czegoś nowego, poprzez ponowne odkrycie nieoczekiwanego piękna w nas samych i w innych, czego symbolem jest wydarzenie artystyczne, które gościcie i do którego projektu aktywnie wnosicie swój wkład" - powiedział Franciszek do kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym Wenecja-Giudecca. W nim znajduje się Pawilon Stolicy Apostolskiej na 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale w Wenecji.

Papież zapewnił kobiety, osadzone w Zakładzie Karnym w Giudecca, że zajmują one szczególne miejsce w jego sercu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję