Zimowa aura i związane z nią minusowe temperatury stanowią zagrożenie dla człowieka. Przyczyn i nieszczęśliwych wypadków może być wiele. Organizm człowieka reaguje na wychłodzenie skurczem naczyń krwionośnych w skórze. Jest to mechanizm obronny dla ważnych dla życia narządów wewnętrznych.
Hipotermia długotrwała prowadzi do spadku temperatury w organizmie poniżej 35°C. Taki stan powoduje ogólne uszkodzenia ustrojowe. W wyniku obniżenia temperatury ciała następuje deficyt ogólnej sprawności oraz szybkości reakcji na bodźce. Niezbędne procesy życiowe ulegają dewaluacji, a tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie na tlen, co prowadzi do śmierci serca i mózgu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Oceniamy sytuację, bezpieczeństwo oraz stan ogólny poszkodowanego.
– Przenosimy osobę do suchego, ciepłego pomieszczenia. W przestrzeni otwartej zapewniamy ochronę przed wiatrem, śniegiem, deszczem.
– Zdejmujemy osobie poszkodowanej przemoczoną odzież, która jest przewodnikiem zimna.
– Ochraniamy głowę, okrywamy plecy poszkodowanego kocem, folią izotermiczną – złotą stroną do góry!
– Wzywamy pomoc specjalistyczną.
– Jeżeli doszło do zatrzymania krążenia i oddechu, niezwłocznie przystępujemy do resuscytacji.
– Gdy są zachowane oddech i tętno, konieczne jest ułożenie osoby w pozycji bezpiecznej.
– Jeżeli mamy możliwość, to w każdym przypadku podajemy ciepłe płyny, gorącą herbatę, z cukrem, sokiem. Osobie wychłodzonej nie podajemy alkoholu!
– Pamiętamy o ograniczeniu ruchów osoby poszkodowanej – powoduje to zbędny wydatek energetyczny oraz pogłębienie się stanu hipotermii.